(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jaroslav Ožana, MF DNES

Vlastníci maringotek v CHKO obcházeli zákon. Teď znovu oddálili stěhování

  • 0
Majitelé obytných maringotek, kteří je v rozporu se stavebním zákonem umístili v přísně chráněném území Litovelského Pomoraví, se nechtějí vzdát. Stavební úřad nyní musel přerušit proces, na jehož konci měly provizorní chatky zmizet. „Chataři“ totiž požádali o dodatečné povolení stavby.

Vlastníci maringotek dlouhodobě využívali šedé zóny v zákoně, kdy nebylo jasné, zda lze na jednom místě dlouhodobě zaparkované maringotky považovat za stavby a nikoliv za vozidla. Díky tomu mohli mít obydlí tam, kde by na běžnou výstavbu domu nebo chaty nikdy nezískali povolení.

Nedávno ale po několikaletém rozhodování úřady definitivně vydaly verdikt, dle kterého jde o černé stavby. Nyní ale vlastníci celý proces odklizení maringotek zbrzdili žádosti o jejich legalizaci.

„Umožňuje jim to stavební zákon. Teď mají do konce března lhůtu, aby předložili všechny podklady. My potom máme jeden měsíc na rozhodnutí,“ uvedl šéf mohelnického stavebního úřadu Jiří Pokorný.

Pokud neuspějí, úřad jim nařídí, aby stavby odstranili. Maringotkáři se však ještě mohou odvolávat. Podle Pokorného jde ze strany majitelů maringotek o snahu řízení co nejvíc prodloužit. Už teď se přitom vleče zhruba pět let.

„Pokud využijí všech opravných prostředků, může se vše protáhnout až do příštího roku,“ odhaduje.

Promlčení věci však podle něj nehrozí. „Prokázali jsme, že maringotky jsou černými stavbami, a pokud je stavba postavená načerno, nerozhoduje, jestli stojí pět, deset nebo i více let,“ vysvětlil.

„Maringotkáři“ mimo jiné lobbují i za změnu územního plánu

O likvidaci maringotek na chráněném území usilovali nejvíc ochranáři ze Správy chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví, kteří také opakovaně upozorňovali na pomalý postup stavebního úřadu. Teď dali k žádosti majitelů maringotek znovu odmítavé stanovisko.

„Náš názor je neměnný. Tyto maringotky v CHKO nemají co dělat. K našemu stanovisku máme dostatek argumentů,“ sdělil Petr Zifčák ze Správy CHKO Litovelské Pomoraví. Přitom stanovisko ochranářů je pro dodatečné schválení maringotek využívaných jako rekreační objekty klíčové.

Majitelé maringotek současně také zkoušejí „zlomit“ zastupitele v Moravičanech, na jejichž katastru atraktivní jezero leží. Snaží se je přesvědčit, aby do nového územního plánu zakotvili území jako rekreační zónu.

„Žádost jsme projednali a řekli kategorické ne. Nebudeme schvalovat nic, co je postavené načerno a navíc v rozporu s ochranou cenného území,“ řekl starosta Moravičan Antonín Pospíšil.

Chtějí využít všech možností, aby mohli zůstat. Včetně soudů

Za uplynulé roky se místo u jezera proměnilo v malou rekreační osadu se třinácti obytnými maringotkami upravenými tak, že spíš připomínají chaty s veškerým zázemím.

„Chaty by tady nemohli postavit, tak se snažili obejít předpisy pomocí pojízdných obydlí,“ řekl Zifčák.

Stavební úřad teprve loni na podzim rozhodl, že jde o nelegální stavby a že musejí pryč. Vlastníci pojízdných obydlí však odmítají, že dělají něco v rozporu se zákonem.

„Využiji všech možností, aby tady moje maringotka mohla zůstat. Klidně se obrátím i na soud,“ sdělil jeden z majitelů, který odmítl zveřejnit v médiích své jméno.

Maringotku u Moravičanského jezera má také bývalý generální ředitel mohelnické Helly Oldřich Svoboda. Ten jakékoliv porušení zákonů už před časem rovněž odmítl.

„Mám zde obytný přívěs s přistavěnou podestou, který stojí na mém pozemku. Mám zde suchý chemický záchod a plastovou jímku nechávám pravidelně vyvážet, takže neznečišťuji životní prostředí. Naopak, s kolegy, se kterými jsem tu koupil pozemek, jsme toto místo uklidili a zvelebili, protože tu byla černá skládka,“ řekl před časem MF DNES Svoboda.

Lidé, kteří se jezdí k jezeru rekreovat, tímto způsobem obešli základní problém: postavit chatu by jim totiž nikdo nepovolil. U maringotek ale tak jasno nebylo.

Vlastníci je totiž někdy na pár dní odvezli, jindy jen posunuli na pozemku o pár metrů, aby úředníky zmátli. Dnes už jsou ovšem některá pojízdná obydlí dokonce i různě doplněná a obestavěná.