DOKÁZALI JSME TO! Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář na vrcholu Mera Peak. V

DOKÁZALI JSME TO! Markéta Hanáková a Zdeněk Hodinář na vrcholu Mera Peak. V dálce za nimi je vidět nejvyšší hora světa Mount Everest. | foto: Pavel Dušička

Olomoučanka s kardiostimulátorem zdolala himálajskou šestitisícovku

  • 4
Před třemi lety zničehonic zkolabovala a skončila v nemocnici. Vyšetření pak u tehdy pětatřicetileté vášnivé horolezkyně Markéty Hanákové z Olomouce odhalila vrozenou, avšak dosud skrytou srdeční vadu. V tu chvíli ji napadlo, že je s výpravami do hor konec, zvláště když jí musel být voperován kardiostimulátor. Jenže nakonec je všechno jinak.

Tři roky po operaci má drobná žena za sebou úspěšnou expedici, kde dokonce zlomila svůj výškový rekord. Společně s dalšími dvěma horolezci, Zdeňkem Hodinářem z Olomouce a Pavlem Dušičkou z Úpice na Trutnovsku, absolvovala jeden z nejnáročnějších himálajských treků přes sedla Sherpani Col a West Col, který zakončili úspěšným dobytím vrcholu Mera Peak ve výšce 6 476 metrů.

Během extrémní výpravy strávili na cestě jednadvacet dní. To vše navíc v podmínkách ztížených faktem, že museli celou trasu zdolat téměř bez pomoci Šerpů, kteří by jim pomáhali nést zásoby.

"V letošní podzimní sezoně jsme byli teprve druhá výprava, která trek zvládla. Před námi to zvládli jen tři Belgičané, ale ti na rozdíl od nás měli s sebou dvanáct nosičů a tři horské vůdce," poznamenala Hanáková.

"My jsme měli pouze několik prvních dní jednoho nosiče, ale naprostou většinu cesty jsme všechno vybavení i zásoby nesli sami," dodala. V praxi to znamenalo, že každý z trojice členů výpravy nesl neustále na zádech náklad vážící pětadvacet až třicet kilogramů.

"Přiznám se, že jsem si během cesty mnohokrát sáhla na dno. Nejen při mnohahodinových pochodech, ale třeba i při slaňování z výšky 200 metrů, což už s touto váhou opravdu bylo docela drsné. Naštěstí mne kluci vždycky podpořili, když nastala nějaká krize," podotkla.

Strach o srdce jsem měla. Naštěstí zbytečně

Jednadvacetidenní výprava, během které trojice Čechů překonala sedla Sherpani Col a West Col, jež leží ve výšce 6 135 respektive 6 143 metrů, rozhodně nejsou mimo jiné pro svou vysokou náročnost žádnou turistickou "dálnicí".

"Například jsme patnáct dní v kuse nepotkali žádnou další výpravu s jedinou výjimkou, kterou byli náhodou také Češi. Měli v plánu stejnou trasu jako my, ale bohužel to museli kvůli výškové nemoci vzdát a vraceli se zpátky dolů," vypráví Hanáková.

"U mě se navíc obavy násobily i tím, že jsem netušila, jak tuto zátěž zvládnu s ohledem na kardiostimulátor. Od lékařů jsem sice dostala k výpravě zelenou i s ujištěním, že by žádné problémy nastat neměly, ale určitá nejistota a obavy přece jen v koutku duše zůstaly," podotýká horolezkyně.

"Budík", který má voperovaný pod kůží a z něhož vedou drátky do srdečního svalu, nepřetržitě hlídá činnost srdce, které kvůli poškození funkce sinusového uzlu může někdy "vynechat".

"V té chvíli kardiostimulátor vyšle signál a činnost srdce upraví. Lékaři byli přesvědčení, že ani takto extrémní podmínky a nadmořská výška chod přístroje nijak negativně neovlivní a to se také potvrdilo. Dokonce jsem měla pocit, že nahoře všechno funguje ještě lépe než v normálních výškách," usmívá se horolezkyně.

Nesplněným snem zůstává sedmitisícovka. Možná jen zatím

S nákladem těžkým pětadvacet kilogramů každý den absolvovala šest až osm hodin náročného pochodu. Během výpravy tak sama shodila přibližně osm kilogramů. "Ale když jsme slezli dolů, cpali jsme se několik dní jen obrovskými steaky, takže váha se zase brzo vrátila do normálu," směje se.

Sama prý netuší, jestli se před ní s kardiostimulátorem někomu podařilo do podobné výšky vystoupat. "Pokoušela jsem se hledat, jestli někde podobný záznam neobjevím, ale nepovedlo se mi žádnou zmínku najít. Takže buď to ještě nikdo nezkoušel, nebo o tom jen veřejně nepromluvil," poznamenává.

Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor,
Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor,
Olomoucká horolezkyně Markéta Hanáková, která má voperovaný kardiostimulátor,

Markéta Hanáková byla možná prvním člověkem, kterému se s voperovaným kardiostimulátorem podařilo zdolat himálajskou šestitisícovku. Její další cíl, vrchol Muztagh Ata, leží ve výšce 7 546 metrů.

"Já bych ale byla strašně ráda, kdyby se můj výkon stal pro ostatní lidi inspirací. Chci, aby věděli, že i s takovým handicapem se dá žít naplno. Nemusí to být zrovna lezení na himálajské šestitisícovky, ale jakýkoliv sport nebo náročnější činnost. Hlavní slovo pochopitelně musí mít lékař, ale ani v takové situaci, do které jsem se dostala já, by se člověk neměl hned vzdávat," míní.

Její zdravotní problém o sobě dal poprvé vědět v roce 2009, shodou okolností jen několik týdnů poté, co se v pohoří Pamír neúspěšně pokusila zdolat sedmitisícový vrchol Pik Lenina (7 134 m).

"Mým dalším cílem a snem je teď pokusit se znovu o nějakou sedmitisícovku. Nyní se pokouším sehnat peníze na další výpravu, kterou bychom chtěli podniknout příští rok. Cílem je vrchol Muztagh Ata, který leží ve výšce 7 546 metrů," plánuje horolezkyně, která pracuje jako radiologická asistentka v olomoucké fakultní nemocnici.