Lidé si méně dopřávají masáže a další relaxační služby, masážní salony na chudém Jesenicku už se proto dostávají do existenčních problémů a moc lepší situace není ani jinde. (Ilustrační snímek)

Lidé si méně dopřávají masáže a další relaxační služby, masážní salony na chudém Jesenicku už se proto dostávají do existenčních problémů a moc lepší situace není ani jinde. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Lidé na sobě šetří, maséři na chudém Jesenicku tak bojují o přežití

  • 0
Jesenicko patří k nejchudším regionům s jednou z nejvyšších nezaměstnaností v zemi. Při nedostatku průmyslu se zaměřilo na turistický ruch. Za současné ekonomické situace ale lidé stále více šetří a odpouštějí si radovánky. Například salony poskytující masážní a relaxační služby se proto začínají dostávat do existenčních problémů.

"Je to úplná katastrofa. Ještě loni jsem měla tak pět lidí denně, teď mám tento počet za celý týden," stěžuje si například majitelka masážního salonu ve Zlatých Horách na Jesenicku Silvie Sopčáková. "Složenky za mě platí manžel, který podniká v jiné oblasti. Reálně ale přemýšlím, zda má za této situace cenu dál pokračovat," dodala.

Že lidem na takové vymoženosti, jako je péče o své tělo, nezbývají peníze, potvrzuje i masérka z Jesenicka.

"Když tady na severu kraje ubude lidem kvůli rostoucím cenám tisícovka měsíčně, je to mnohem horší než ve zbytku regionu. Lidé tu zkrátka nepřijdou. Pokud se situace aspoň trochu nezlepší, budu muset příští rok zavřít. Nemělo by cenu se zadlužovat a riskovat exekuci," řekla žena, která si nepřála uvést své jméno.

S úbytkem zákazníků bojují i na Šumpersku či Prostějovsku

Šetření lidí už pocítily i masérské salony na blízkém Šumpersku. "Propad v příjmech lidí je znát, lidé zkrátka budou muset šetřit čím dál víc. A to i na svém zdraví," je přesvědčený šumperský masér Dušan Ščambura.

Nedaří se ani solným jeskyním, sem lidé chodí ještě méně než na masáže. "Návštěvnost je velmi špatná. Je to s bídou na udržení provozu," potvrdila Milena Richterová ze šumperské solné jeskyně.

Přitom ani ve zbytku Olomouckého kraje není situace o moc lepší. "Aby nám lidé neubyli, museli jsme výrazně snížit vstupné. I tak je ekonomika v minusu," posteskla si vedoucí solné jeskyně v Prostějově Iveta Slouková.

Jedinou možnost, jak situaci alespoň trochu vylepšit, vidí provozovatelé ve změně přístupu pojišťoven. "Bohužel pořád se upřednostňuje drahá léčba medikamenty než prokazatelně účinná, a přitom levnější, prevence," míní Richterová.