Řada měst a obcí v Olomouckém kraji se chystá nabídnout lidem účast v elektronických aukcích energií. Ti by tak mohli ušetřit za elektřinu či plyn. (ilustrační snímek)

Řada měst a obcí v Olomouckém kraji se chystá nabídnout lidem účast v elektronických aukcích energií. Ti by tak mohli ušetřit za elektřinu či plyn. (ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Města nabízejí lidem aukce energií, mohou mít levnější elektřinu či plyn

  • 1
Lidé ve Velkém Týnci na Olomoucku se rozhodli využít možnosti nakoupit levnější proud a plyn prostřednictvím elektronické aukce. Stali se tak v regionu průkopníky nového trendu aukcí energií, které dosud obce využívaly jen pro svou potřebu, ale teď do nich zapojí i své obyvatele.

"Jedná se v podstatě o elektronickou dražbu, ve které dodavatelé energií přes internet snižují své nabídky a snaží se tak získat skupinu klientů," popisuje Alice Mazurková, marketingový manažer společnosti eCentre, která elektronické aukce pro města i lidi pořádá.

Lidé podle ní mohou tímto způsobem nakupovat třeba dodávky elektrické energie či zemního plynu, telekomunikace či pohonné hmoty.

"Platí zde pravidlo, že čím více domácností se zapojí do e-aukce na danou komoditu, tím vzniká vyšší pravděpodobnost, že dosáhnou na výhodnější cenu," vysvětluje Mazurková. Lidé tak podle ní díky aukcím mohou ušetřit až 20 procent z dosavadní ceny energií.

Obec ušetřila 150 až 200 tisíc korun

"Účastnili jsme se podobné aukce dříve jako obec. Dokonce i škola v tom měla své budovy. Podařilo se nám ušetřit asi 150 až 200 tisíc korun," popisuje Petr Hanuška, starosta Velkého Týnce, který se stal v regionu průkopníkem e-aukce pro obyvatele.

"Přihlásilo se nám zatím 200 až 300 lidí, samotná aukce se uskuteční zhruba v polovině června. Je to pro firmy malý balík, ale když nás připojí k dalším obcím, mohla by z toho nakonec být zajímavá cenová nabídka," věří Hanuška, který je přesvědčen, že elektronická aukce má šanci na úspěch.

E-aukce energií

Lidé mohou tímto způsobem nakupovat dodávky neregulované složky elektrické energie či zemního plynu, telekomunikace či pohonné hmoty. Princip je stejný jako u aukcí, kterých se již nějakou dobu účastní obce. Jde o nákup, kterého se najednou může zúčastnit více případných dodavatelů. Ti mezi sebou přímo bojují o zákazníky, což může vést k výraznému snížení výsledné ceny. Platí zde pravidlo, že čím více domácností se zapojí do e-aukce, tím se zvýší pravděpodobnost, že dosáhnou na výhodnější cenu.

"Samozřejmě lidé nemohou čekat, že pokud dnes platí za energie 35 tisíc korun měsíčně, ušetří po aukci 10 tisíc. Takových pět by to ale klidně být mohlo," dodává starosta, který aukci zaštítil svým jménem, aby se lidé prodejců nebáli.

"Lidé takovým věcem nedůvěřují. Tady je ale plus, že pokud pro ně nabídka nebude výhodná, nic je nenutí přestoupit k jinému dodavateli. Jejich jedinou povinností je podepsat smlouvu v případě, že firma vysoutěží nižší cenu, než byla ta na jejich původní faktuře," vysvětluje princip e-aukce Hanuška.

Do aukce se chystá i Litovel, zájem má také Přerov či Lipník

Stejně chtějí vyjít vstříc svým obyvatelům i v Litovli, kde se však na prodejce teprve chystají.

"Zatím jsme zřídili místo, kde se lidé budou moci v nejbližších dnech s prodejci setkat. Zda o to budou mít občané zájem, si vůbec netroufám odhadnout. Já sám ještě nevím, jestli do toho půjdu," říká Radovan Vašíček, tajemník města Litovle.

O aukci už podle společnosti eCentre mají zájem také další města v kraji, patří mezi ně například Přerov, Lipník nad Bečvou či Uničov.

Historicky první elektronická aukce elektrické energie a plynu v České republice se konala v polovině března v Říčanech. Lidem, kteří se do ní zapojili, se podařilo dohromady ušetřit přes sedm milionů korun.