Města v Olomouckém kraji se rychle vylidňují, nejůe je na tom Přerov, který už přišel o téměř tři sta obyvatel. (ilustrační snímek)

Města v Olomouckém kraji se rychle vylidňují, nejůe je na tom Přerov, který už přišel o téměř tři sta obyvatel. (ilustrační snímek) | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Města v Olomouckém kraji se vylidňují, Přerovu loni ubylo 286 obyvatel

  • 6
Alarmujícím způsobem se vylidňuje druhé největší město Olomouckého kraje, Přerov. Loni přišlo o bezmála tři stovky obyvatel. Drží tak nelichotivé prvenství ze všech třiceti měst regionu, nikde jinde takový úbytek lidí nezaznamenali, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

"Víme, co je potřeba, ale zatím nedokážeme pohnout se státními institucemi," uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha.

Obyvatelstvo v číslech

Město/počet obyvatel*
(celkový nárůst či pokles/nárůst či pokles stěhováním)

Hranice 18 666 (-94/-65)
Jeseník 11 655 (-132/-116)
Mohelnice 9 385 (-75/-65)
Olomouc 99 489 (+18/-116)
Prostějov 44 234 (-96/-47)
Přerov 44 538 (-286/-195)
Šternberk 13 507 (-41/-16)
Šumperk 26 806 (-64/-8)
Velká Bystřice 3 161 (+62/+40)
* Pozn.: údaje jsou ke konci roku 2013
Zdroj: ČSÚ Olomouc

Co Přerovu chybí především, je dlouhodobě nedořešená doprava.

"O 24 kilometrů dálnice bojujeme se státem marně už dvacet let. Dokud dálnice nebude, nemůžeme počítat s tím, že bychom nalákali investory. A když nebudou pracovní místa, těžko sem nalákáme více lidí," vysvětluje souvislosti Zácha.

Přerovu podle něj ublížilo i to, že se nepodařilo dotáhnout přeměnu bochořské vojenské letecké základny na civilní letiště.

"Letiště by znamenalo stovky nových pracovních míst a zvýšení atraktivity města pro investory," míní Zácha.

Lidé paradoxně mizí i z míst, kde není o práci nouze

Mohelnice problém s nedostatkem pracovních příležitostí nemá - sídlí zde hned dva z největších a nejvýkonnějších zaměstnavatelů v regionu: Siemens a Hella Autotechnik. Přesto i ona ztrácí lidi. Vystěhovalo se jich o 65 více, než jich do města přišlo.

"Na rozdíl od jiných sídel nemá Mohelnice problém s nedostatkem práce. Naše minus ale je, že nemáme pozemky pro stavbu rodinných domků," uvedla starostka Jana Zwyrtek Hamplová.

"Ozývá se hodně mladých, kteří si tu našli práci. Slušně vydělávají a chtěli by si postavit dům. Bohužel je musíme odmítat.Zatím není šance, že bychom mohli vykoupit nějaké pozemky a ty připravit pro výstavbu," dodává.

Lidé tak budou muset dál dojíždět do mohelnických podniků z velkých vzdáleností, mnozí tak urazí denně desítky kilometrů.

Výjimkou je i Velká Bystřice

Počet obyvatel klesá podle statistiků ve většině měst. "Lidí přibylo jen v sedmi ze třiceti město Olomouckého kraje," uvedla mluvčí olomoucké pobočky Českého statistického úřadu Joanna Pozdíšková.

Nejvíc rostla Velká Bystřice nedaleko Olomouce. Loni ve městečku přibylo 62 lidí, z toho 40 se do obce přistěhovalo. Postavili si tu rodinné domky nebo koupili prázdné domy.

"Vesměs jde o obyvatele z regionu bydlící dosud ve vzdálenostech přibližně do 20 kilometrů od Velké Bystřice," uvedla Žaneta Čadová z bystřické radnice.

Bystřice podle ní roste stabilně už řadu let. Co rozhoduje? "Řekla bych, že to je příjemné prostředí a dobrá dostupnost do Olomouce. Lákavý je také zdejší bohatý kulturní život a vůbec bohatý spolkový život," míní Čadová, která se do městečka přestěhovalo z jižní Moravy.

Noví obyvatelé často přicházejí na základě referencí místních. "Do mého sousedství se nastěhovaly tři manželské páry poté, kdy jim jejich známí z Bystřice místo doporučili," doplnila Čadová.