Prostějovská radnice.

Prostějovská radnice. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Každé městské části milion ročně. Prostějov plánuje rozdávat „všimné“

  • 0
Vedení města Prostějova představilo plán, který mu u voličů bezpochyby přinese body. Radnice navrhuje, že od příštího roku dá každé místní části v Prostějově milion korun, aby si sama rozhodla, jak peníze utratí. Osadní výbory to považují za vstřícný krok.

Prostějovská radnice má za sebou nemilou zkušenost s okrajovou částí Držovice, které před deseti lety došla trpělivost s tím, jak na ni radnice zapomněla. Obyvatelé si stěžovali, že sem město investuje málo peněz, prosadili si referendum a od Prostějova se odtrhli. Uběhlo pár let a zanedbaná okrajová část se proměnila v sebevědomou a rozvíjející se obec.

Od té doby se vedení Prostějova s obyvateli ostatních místních částí pravidelně schází a snaží se s nimi diskutovat o problémech, které je nejvíce trápí. Na jednom z posledních setkání ve Vrahovicích primátorka Prostějova Alena Rašková představila překvapivý plán. Do rozpočtu města pro příští rok navrhla zařadit milion korun přímo pro každý jednotlivý osadní výbor.

„Částku by mohly osadní výbory využít podle požadavků občanů na takové investice, které se nedostanou do schváleného rozpočtu na příslušný rok,“ sdělila primátorka.

„Domníváme se, že lidé, kteří v dané městské části bydlí, dobře vědí, co je třeba v jejich čtvrti nutně opravit nebo okamžitě řešit. Samozřejmě se budou muset mezi sebou na dané investici či prioritách dohodnout. Jsme přesvědčeni, že tento návrh získá podporu napříč zastupitelstvem a bude bez problémů schválen,“ dodala.

Osadní výbory návrh vedení města vítají

Tato částka zároveň podle ní nijak nesníží objem už naplánovaných investic určených pro konkrétní lokalitu.

Členové osadních výborů návrh vítají. „Na jedné straně je to výborný marketingový tah před volbami, na druhé straně je paní primátorka první, kdo za celou dobu udělal takový vstřícný krok k okrajovým částem,“ řekl předseda osadního výboru v Žešově Jan Kleiner.

Nepochybuje o tom, že pro peníze dokážou členové osadního výboru najít smysluplné využití.

„Každý navrhne, co by bylo dobré udělat, a hlasování rozhodne, jaká akce dostane nejvíce hlasů. V Žešově řada lidí vnímá, že by bylo vhodné udělat něco pro děti, ale samozřejmě uvidíme, jaké budou další návrhy,“ dodal Kleiner.

Také předseda osadního výboru Čechovice, Domamyslice a Krasice Jan Závodský soudí, že jde o dobrý nápad.

„Bude samozřejmě záležet na tom, k čemu by se tyto peníze mohly použít, ale v každém případě je to pro osadní výbory pozitivní. Máme řadu nápadů, co by se dalo vylepšit, a za současné situace naše požadavky leží na magistrátu. Myslím si, že milion korun bychom uměli v rámci našeho regionu smysluplně využít,“ řekl Závodský.

Pro zavedení novinky je i opozice

Pro prostějovskou radnici, která hospodaří s rozpočtem v řádu stovek milionů, nejsou tři miliony pro tři osadní výbory žádnou nepřekonatelnou částkou. Víceméně pro je i opozice v městském zastupitelstvu.

„Myslím si, že je to určitě krok správným směrem, ale záleží samozřejmě na tom, jak se celá věc uchopí. Přikláněla bych se k tomu, aby členové osadního výboru vybrali konkrétní investiční akci. Do rozhodování mohou nějakým způsobem zapojit i ostatní obyvatele. Mohou zorganizovat anketu, setkání s lidmi nebo mohou například využít hlasování na webových stránkách,“ řekla opoziční zastupitelka a bývalá členka prostějovské městské rady Milada Sokolová z ODS.

V minulosti se podobná myšlenka podle ní již objevila, ale nikdo ji nedotáhl do konce.

„Problém byl v tom, že osadní výbory nejsou demokraticky zvolené orgány, ale jejich členové jsou dosazeni politickými stranami. Mohlo by se proto začít uvažovat také o tom, jak to změnit, aby se do osadních výborů dostali všichni obyvatelé příslušné místní části, kteří by projevili zájem ve výboru pracovat,“ navrhuje Sokolová.