Zatímco loňský protest proti novému vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) skončil pro některé účastníky trestem, hokejoví fanoušci demonstrující podporu městu při zvýšení příspěvku klubu se zřejmě ničeho bát nemusí.

Zatímco loňský protest proti novému vedení prostějovské radnice (na snímku její budova) skončil pro některé účastníky trestem, hokejoví fanoušci demonstrující podporu městu při zvýšení příspěvku klubu se zřejmě ničeho bát nemusí. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Demonstraci proti radnici strážníci trestali, podpora byla v pořádku

  • 8
Dvě neohlášené demonstrace, zcela odlišné následky. Taková situace je k vidění v Prostějově. Protest proti účasti komunistů ve vedení města skončil pro přítomné policejním výslechem a napomenutím. Účastníci demonstrace podporující radnici při zvyšování příspěvku hokejistům se zřejmě ničeho bát nemusí.

Situace první: Na státní svátek 28. října loňského roku se před prostějovskou radnicí sešlo dvanáct lidí, kteří po komunálních volbách protestovali proti vznikající koalici s komunisty.

Pro jednu z účastnic Margitu Novotnou Vařekovou z Prostějova si o několik dní později přijela policie až domů a chtěla ji odvézt k výslechu. Vystrašená žena to odmítla, protože zrovna nastoupila na pracovní neschopnost. Výslech na policejní služebně ji ovšem neminul, stejně jako přestupkové řízení na radnici. Za neohlášenou demonstraci nakonec od přestupkové komise dostala napomenutí.

Vyšetřování bylo na to, že šlo o setkání pár lidí, velmi detailní. Angažoval se v něm i prostějovský radní Pavel Smetana z ČSSD. Právě sociální demokraté si do rady města vybrali komunisty spolu s hnutím Pévéčko. Smetanu tehdy pobouřilo, že několik plakátů zůstalo viset na plotě okolo staveniště před radnicí.

Ve spise byly také kopie internetové diskuse z uzavřené skupiny na Facebooku, kde se lidé o demonstraci bavili. Kdo stránky do spisu dodal, dodnes není jasné a policie to vysvětlit odmítla.

„K postupům a způsobům prověřování nebudeme sdělovat bližší informace,“ uvedla mluvčí policie Irena Urbánková.

Neohlášenou demonstraci fanoušků strážníci policii nehlásili

Situace druhá: Letos 27. dubna se před radnicí v Prostějově sešlo sto sedmdesát fanoušků prostějovského hokejového klubu, aby podpořili vedení města, které hodlá hokeji poslat mimořádnou několikamilionovou dotaci. Plán radnice schovat tento dar pod smlouvu o reklamě s hokejovým klubem kritizuje opozice, ale i menší sportovní kluby v Prostějově, na které peníze nezbyly.

Fanoušci svou demonstraci rovněž řádně neohlásili. I když se na Facebooku a klubovém webu svolávali více než týden předem, pětidenní zákonnou lhůtu nesplnili. Akci nakonec ohlásili až ráno těsně před shromážděním poté, co na problém se zákonem o právu shromažďovacím upozornily místní noviny.

Hokejovým fanouškům však za to na rozdíl od účastníků antikomunistického protestu nic nehrozí. Před výslechy a přestupkovou komisí je zachránila městská policie, kterou zřizuje město a která státní policii sdělila, že vše bylo v naprostém pořádku.

„27. dubna 2015 jsme obdrželi od Městské policie Prostějov oznámení o řádně ohlášeném shromáždění. Žádné podezření z přestupku proti zákonu o právu shromažďovacím nám oznámeno nebylo,“ potvrdila mluvčí krajské policie Irena Urbánková.

Situaci měl řešit ten druhý, tvrdí magistrát i městská policie

Ředitel městské policie Jan Nagy tvrdí, že postupoval správně a případ by měla řešit radnice.

„Oznámení o shromáždění příznivců hokeje jsme jako každé obratem předali na obvodní oddělení Policie ČR. Městská policie nemá vůči zákonu o právu shromažďovacím žádné povinnosti, všechna ohlášení řeší vždy magistrát,“ prohlásil Nagy a popřel, že by městská policie sdělovala něco o tom, zda je shromáždění řádně ohlášené, či ne.

Prostějovská radnice naopak tvrdí, že případ měli řešit strážníci. „Nesplněním lhůty byla po stránce formální jistě naplněna podstata přestupku. Je však otázkou, zda jednání ohlašovatele bylo natolik společensky škodlivé, aby se o přestupek jednalo. V případě, že by bylo jednání ohlašovatele oznámeno městskou policií, která tam asistovala, pro podezření z přestupku, celou věc by posoudil správní orgán,“ uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

Podle ní je zbytečné případ vyšetřovat. „Podobná situace tu byla loni 28. října s tím rozdílem, že akce 27. dubna byla organizátory alespoň ohlášena, byť ne pět dnů předem. Vzhledem k tomu, že akce proběhla bez narušení veřejného pořádku a bez jakéhokoli incidentu, řešil by správní orgán věc s největší pravděpodobností domluvou,“ uvedla.

Říjnová demonstrace proti komunistům na prostějovské radnici přitom proběhla rovněž bez narušení veřejného pořádku. Margita Novotná Vařeková ovšem martyrium na policii a přestupkové komisi absolvovat musela.

„Shromáždění proběhlo v poklidu, nikoho jsme neuráželi,“ vypověděla tam.

Opozice: Politici penězi města vrací klubu předvolební podporu

Radního Prostějova za ČSSD Pavla Smetanu tentokrát demonstrace fanoušků nezajímá.

„Na městskou policii jsem loni vznesl dotaz, zda je akce ohlášená v souladu se zákonem, protože se na mě obrátilo několik občanů. O to, zda byla akce pořádaná fanoušky LHK Jestřábi řádně ohlášená, jsem se nezajímal, protože se mě nikdo na tuto věc neptal,“ obhajuje se Pavel Smetana.

Proti tendenčnímu postupu radnice a milionovým dotacím pro hokej tvrdě protestuje prostějovská opozice.

„Veřejné peníze by měly být vynakládány na sportovní aktivity prostějovských dětí. Profesionální klub by se měl uživit sám. Ovšem v situaci, kdy hokejový klub před volbami otevřeně podporoval politické hnutí Pévéčko, se v podstatě jedná o splacení dluhu,“ prohlásil lídr opozice Tomáš Blumenstein z ODS.

„A že organizátorům projde manifestace, která nebyla řádně ohlášená, zatímco shromáždění dvanácti lidí proti KSČM na radnici bylo vyšetřováno, jen dokresluje situaci v našem městě. Smutné je, že pokud si to všichni necháme líbit, tak to bude jen horší a horší,“ dodal.