Jednu hrozbu se v obřím kanalizačním projektu už zřejmě podařilo zažehnat, jiné než zadané trubky patrně nakonec nebudou překážkou. (ilustrační snímek)

Jednu hrozbu se v obřím kanalizačním projektu už zřejmě podařilo zažehnat, jiné než zadané trubky patrně nakonec nebudou překážkou. (ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Miliardový projekt kanalizace pro pět měst volba jiných trubek neohrozí

  • 0
Obří vodohospodářský projekt na Šumpersku, na který dostalo od Evropské unie pět měst okresu dotaci kolem 1,2 miliardy korun, už není v ohrožení kvůli výběru jiných než zadaných kanalizačních trubek. Podle posudku je možné je použít.

"Vysoké učení technické nám zpracovalo odborné stanovisko. Experti školy konstatovali, že trubky, které měla v projektu vítězná firma, je možné použít," uvedl ředitel VHZ Libor Dostál. Podle něj akcionáři VHZ, kterými jsou obce šumperského okresu, však rozhodli, že je potřeba ještě zpracovat znalecký posudek.

"Pro další jednání s úřady má znalecký posudek větší váhu. Je to oficiální dokument. Proto jsme požádali VUT ještě o vypracování oficiálního znaleckého posudku," doplnil Dostál.

Celá investice za více než miliardu a půl byla právě kvůli pochybnostem kolem kanalizačních trubek vážně ohrožena.

"Je dobře, že tuto věc odborníci nezpochybňují," uvedl člen představenstva VHZ a místostarosta Mohelnice Aleš Miketa, který na materiál odlišný od projektu upozorňoval.

Projekt za 1,66 miliardy chystá pět obcí už od roku 2006

V zadávacích podmínkách soutěže, která proběhla už před lety, totiž byly jasně uvedeny trubky se silnějšími stěnami, než jaké byly v projektu vítězné firmy. Akcionáři se obávali, že to může mít negativní vliv na životnost kanalizačního potrubí. Pokud by se prokázalo pochybení, hrozilo zastavení projektu a vysoké sankce v řádu stovek milionů.

Projekt se táhne od roku 2006. Je postaven na společné účasti pětice měst na Šumpersku: Šumperka, Loštic, Mohelnice, Zábřeha a Hanušovic. 

Obří investicí mají dobudovat novou a zmodernizovat zastaralou kanalizaci a vyřešit také problémy s čištěním odpadních vod. Na projekt za 1,66 miliardy korun poslala Evropská unie 1,2 miliardy, druhou nejvyšší dotaci od Unie v historii regionu.

Projekt byl ohrožený už několikrát. Letos ho po úpravách konečně posvětila Evropská komise, které se předtím zdál předražený. Zakázku měla na stole i policie, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a Státní fond životního prostředí.

Policie případ odložila s tím, že žádné pochybení nenašla. I podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže bylo výběrové řízení podle pravidel.

Policie přitom později také zasahovala v sídle VHZ, po odvolání někdejšího ředitele se totiž města obávala, že může dojít k likvidaci materiálů v počítačích (více čtěte zde).

Nyní obří investici nejvíc zpochybňuje Mohelnice, která se dokonce připravuje na možnost, že z projektu vystoupí a kanalizaci postaví ve své režii (podrobnosti zde). Pokud se projekt přece jen podaří dotáhnout, jeho dokončení je plánováno na rok 2015.