(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: iDNES.cz

Obce potřebují připojit lidi ke kanalizaci za miliardu, někde jim zaplatí

  • 0
Kanalizace a čističky za 1,6 miliardy pro pětici měst na Šumpersku jsou hotové. Teď však před obcemi stojí hlavní úkol: přesvědčit co nejvíce lidí, aby se na síť potrubí i přes náklady v řádech až tisíců korun za metr připojili. Města se proto snaží ceny srazit, Mohelnice dokonce slibuje přímou finanční podporu.

Loštice, Hanušovice, Mohelnice a Zábřeh počítají s napojením zhruba 3 700 lidí. Problém se netýká z pětice měst pouze Šumperka, kde stavba jen vylepšila zastaralou splaškovou kanalizaci.

Vedení všech obcí se shodlo, že lidem pomůže s vyřízením podkladů na stavebním úřadu.

„U nás už mají všichni, kteří se potřebují nově připojit na kanalizaci, vyřízené územní rozhodnutí,“ uvedl místostarosta Loštic Jan Konečný. Převážná většina dokumentace je už kompletní také na radnici v Hanušovicích. Obě města tak teď řeší, jak lidem ulevit s náklady na přípojky.

„O přímé finanční podpoře neuvažujeme. Chceme ale lidem dát možnost, aby si mohli zakoupit potřebný materiál levněji,“ sdělil hanušovický zastupitel František Winter, který má agendu kolem přípojek ve městě na starosti. Podle něj radnice poptá čtyři až pět dodavatelů a mezi nimi vybere nejlevnějšího.

„Soutěží a hromadným nákupem materiálu se dá dosáhnout úspory 20 až 30 procent. Myslím, že to lidem přijde vhod a město s tím nebude mít žádné velké náklady,“ řekl.

Připojí se většina, odmítá jen pár jednotlivců, říká starosta

V Hanušovicích potřebují připojit přes 230 domácností, které dosud kanalizaci neměly.

„Zatím vše vypadá tak, že se připojí převážná většina, jsou to opravdu jen jednotlivci, kteří to odmítají. Pokud se nenechají přemluvit a nepřipojí se, budou muset doložit, že likvidují splaškové vody v souladu se zákonem jinak,“ zdůraznil Winter.

Podobně chtějí lidem pomoci v Lošticích. Také tam chtějí zajistit materiál levněji centrálním nákupem.

„Uvidíme, jaký bude zájem,“ řekl loštický místostarosta Konečný s tím, že přímou pomoc město neplánuje.

„Když se před lety připojovala v rámci jiné stavby část města, taky lidé nedostali žádnou přímou finanční pomoc. Proto by nebylo správné dávat příspěvky teď,“ zdůvodnil Konečný.

Mohelnice dá domácnostem za metr přípojky 200 korun

To Mohelnice zvolila jinou cestu, lidem na přípojky přispěje. „Chceme lidem pomoci přímou finanční podporou. Ti, kteří se nově připojí, mohou dostat od města za metr přípojky 200 korun. To je zhruba hodnota použitého materiálu,“ vysvětlil mohelnický starosta Pavel Kuba.

Mohelnice na pomoc uvolnila zhruba půl milionu korun. Potřebuje, aby se připojilo na kanalizaci asi tisíc lidí v místních částech Horní a Dolní Krčmy a v Podolí.

„Věřím, že pomoc od města bude vedle toho, že lidé budou bez starostí o likvidaci odpadních vod, dobrou motivací,“ doplnil Kuba.

Kdo se nepřipojí, bude muset prokázat, co se splašky dělá

Zábřežská radnice zatím kromě pomoci s úřednickou agendou o jiné úlevě neuvažuje.

„Ta motivace je sama o sobě velmi silná. Svědčí o tom také zájem lidí,“ řekl starosta Zábřeha František John. Podle něj se lidé zbaví problému, co s odpadní vodou.

„Pokud by někdo chtěl dál využívat septik, bude muset zkouškami prokázat těsnost. Ty jsou velmi drahé, nehledě na náklady za vyvážení odpadních vod k likvidaci. A kdo vypouštěl přímo do potoka, musí prokázat, že splašky likviduje jinak, takže pokud se nepřipojí na kanalizaci, hrozí mu vysoké pokuty,“ zdůraznil starosta. Podle něj město bude uvažovat spíš o individuální pomoci.

„Třeba u seniorů, kteří prostředky nemají, bude možné jednat o případné finanční pomoci ze strany města,“ nastínil.

Připojit co největší počet lidí na kanalizace je přitom výhradně starost radnic. Projekt sám podpořený dotací z EU částkou 1,2 miliardy to v podmínkách nemá.

„Jedním z cílů projektu bylo vytvořit podmínky pro napojení 3 700 obyvatel. To je splněno. Lidé teď mají možnost připojit se ke splaškové kanalizaci a bylo by nelogické, aby ji nevyužili,“ řekl předseda představenstva společnosti VHZ Šumperk Petr Suchomel, jež byla investorem obřího projektu.

V rámci stavby, která byla ukončena v prosinci 2015, bylo zmodernizováno 21 kilometrů kanalizace a vystavěno 60 kilometrů nového potrubí, vylepšení se dočkala i čistička odpadních vod v Mohelnici.