S měřením rychlosti je v Prostějově prozatím konec, město se však chce proti výsledkům kontroly ministerstva dopravy odvolat. Ilustrační foto

S měřením rychlosti je v Prostějově prozatím konec, město se však chce proti výsledkům kontroly ministerstva dopravy odvolat. Ilustrační foto

Ministerstvo potvrdilo, že měření radary v Prostějově odporuje zákonu

  • 0
Kontrola ministerstva dopravy potvrdila, že prostějovská radnice měřila rychlost v ulicích města v rozporu se zákonem. Město se proti výsledkům hodlá odvolat, jedenáctka radarů je ale nyní mimo ostrý provoz a sledují jen statistická data.

Pokračuje tak spor ohledně legálnosti systému, kterým prostějovská radnice měření provozuje. V tom jde o způsob získávání důkazů snímky ze stacionárních radarů a dále o samotné správní řízení, ve kterém vystupovaly v roli úředníků osoby, které nebyly zaměstnanci radnice.

Ministerstvo dopravy ve čtvrtek bez sdělení bližších informací potvrdilo, že v rámci takzvaného vrchního státního dozoru zjistilo pochybení v systému měření. Už dříve kontroloval několikrát prostějovské měření také krajský úřad, a pokaždé zjistil pochybení (více čtěte zde).

Město reagovalo podáním několika správních žalob, všechny ovšem soud zamítl. Kraj si vzápětí vyžádal přes tři sta spisů o rychlé jízdě a všechna rozhodnutí o pokutách zrušil.

"Městská rada na svém mimořádném zasedání stanovisko ministerstva odmítla. Podáme proti němu odvolání," reagoval na výsledek ministerské kontroly místostarosta Vlastimil Uchytil. Město podle něj pro tyto kroky využije bezplatných služeb advokáta, který nyní zajišťuje smlouvy uzavírané v souvislosti s provozem radarů.

Mluvit o budoucnosti systému je ovšem podle Uchytila v současné době předčasné.

"V tuto chvíli je vše v rukou ministerstva, vyčkáme na jeho rozhodnutí. Mohu ale potvrdit, že město s provozem radarů nemá žádné náklady a se systémem, který byl v Prostějově zaveden, radnice neměla žádné investice." Vše je podle něj na soukromé firmě, která měření obhospodařuje.

Při vracení protizákonně vybraných pokut by šlo o miliony

Pokud by Prostějov s odvoláním neuspěl, nikdo zatím neví, co s již vybranými pokutami. "Na toto téma se nyní vůbec nemíním bavit. Musíme vyčkat na stanovisko ministerstva," dodal Uchytil.

Nejde přitom o nijak malou částku. Loni například radary přistihly při rychlé jízdě devatenáct tisíc řidičů. Kdyby každý dostal tisíc korun pokuty, šlo by o devatenáct milionů.

Šéf Městské policie v Prostějově Jan Nagy potvrdil, že radary jsou sice nyní v provozu, pokut se však řidiči bát nemusejí.

"Sledují provoz a vyhodnocují statistická data. Nikoho ovšem nefotografují. Převážná část řidičů jezdí i dál normálně, i když jsme v posledních dnech zaznamenali ve městě rychlost auta okolo sto šedesáti kilometrů za hodinu."

Celý systém měření prověřoval také Úřad pro ochranu osobních údajů kvůli podezření, že soukromé údaje o řidičích unikají ven z radnice. Na žádné pochybení radnice však nepřišel.

MĚŘENÍ RYCHLOSTI V PROSTĚJOVĚ

Město začalo při měření rychlosti před několika lety spolupracovat s firmou Czech Radar. Na jedenácti frekventovaných místech nakonec nechalo rozmístit radary, které sledují nejen rychlost, ale i to, zda řidiči nejezdí například na červenou.

Krajský úřad však při kontrolách našel v systému chyby.

"Zjistili jsme pochybení, která spočívají v nesprávném úředním postupu a v nesprávně vedené spisové agendě, která fakticky znemožňuje řádnou fyzickou kontrolu," uvedl již dříve mluvčí kraje Ivo Heger.

Prostějovská radnice, stejně jako společnost Czech Radar, naopak tvrdí, že je vše v pořádku.

"O přestupku vždy rozhoduje správní orgán. Celý systém je logován a je kdykoliv možná i zpětná kontrola," tvrdí mluvčí společnosti Czech Radar Anna Němcová.