Pohled na původní vzhled budovy poštovního úřadu na olomouckém náměstí...

Pohled na původní vzhled budovy poštovního úřadu na olomouckém náměstí Republiky. | foto: reprofoto z publikace Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska

Budově, z níž pošta zamíří do Šantovky, v minulosti uškodily přestavby

  • 2
Historická pošta na olomouckém náměstí Republiky není jen budovou, ze které se má poštovní pobočka odstěhovat do nákupní Galerie Šantovka, což vzbuzuje odpor lidí či institucí. Ani řada místních totiž neví, že jde také o skvost, který však v minulosti utrpěl necitlivými zásahy.

Pobočka pošty sídlí v budově již od roku 1885, svoji původní čistě neorenesanční tvář však dům od té doby ztratil. Vzácné budově na náměstí Republiky se nyní jako poslední věnoval Jakub Potůček, který o ní napsal příspěvek do publikace Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska.

V té chválí architekta Friedricha Setze, který v roce 1884 vypracoval všechny plány.

Měl tehdy za úkol stavbou poštovního úřadu zaplnit lukrativní parcely a dotvořit tak dnešní náměstí Republiky, jemuž již tehdy dominovala monumentální jezuitská kolej, klášter klarisek a také tehdejší okresní hejtmanství. Podle Potůčka tady Setz uspěl.

"To, že se architekt s úlohou vypořádal kultivovaným způsobem a se ctí, ale zjistíme až při podrobném studiu historických fotografií, neboť během posledního století prošlo jeho dílo řadou nevhodných změn," uvádí Potůček v knize Slavné pošty Čech, Moravy a Slezska.

Málokoho by dnes totiž napadlo, že původně byl vchod do budovy z náměstí Republiky. Kromě toho také ztratila řadu detailů či dva bohatě zdobené boční vjezdy pro poštovní vozy.

Pohled na původní vzhled budovy poštovního úřadu na olomouckém náměstí...
Poštovní úřad sídlí v historické budově na olomouckém náměstí Republiky už od...

Srovnání původní podoby budovy poštovního úřadu a té dnešní. Ani řada místních lidí neví, že původně měla o patro méně, zato vchod byl přímo z náměstí Republiky. Také existovaly dva bohatě zdobené boční vjezdy pro poštovní vozy.

Co jí naopak přibylo, a také to podle Potůčka nebyla změna k lepšímu, je třetí patro, které se na olomoucké poště objevilo v roce 1922.

"To tuto budovu připravilo nejenom o typickou kýlovou střechu, ale také o vyvážené proporce," konstatuje Potůček.

A s největší pravděpodobností teď navíc sídlo poštovního a telegrafického úřadu z 19. století přijde i o svoji tradici. Pošta se odsud totiž bude stěhovat do nákupní Galerie Šantovka (více čtěte zde).