Mírovští vězni tvoří model svého vězení. Rozpracovanou zmenšeninu si zatím...

Mírovští vězni tvoří model svého vězení. Rozpracovanou zmenšeninu si zatím mohli prohlédnout jen novináři, po dokončení ale bude vystaven i pro veřejnost. | foto: Vladislav Galgonek

Mírovští vězni vyrábí model svého vězení, splní tím sen ředitele

  • 0
Barvou ostře pálených cihel do dálky zářící obávaná věznice Mírov bude mít svůj zmenšený model. Parta pěti vězňů totiž nyní dokončuje přesnou maketu hradu, na které pracovala déle než rok.

Nejde nicméně o přesný model současné věznice, ze které dokázal utéct nejslavnější český uprchlík Jiří Kajínek. Modeláři odpykávající si vysoké tresty za zdmi Mírova mají k dispozici devadesát let staré dobové fotografie, takže vnitřní prostor je úplně jiný. Detaily ze současnosti totiž vězni nesmějí znát právě kvůli zamezení možnosti útěku.

Model káznice vyrobený z lepenky bude kompletně dokončen v březnu. Vedle lepenky používají vězni jako materiál třeba i houby na nádobí. "Mokré se nechají zmrazit a potom se pro patřičný efekt postrouhají na struhadle," popsal zástupce ředitele věznice Tomáš Keprt.

Ředitel věznice Vladimír Lang přiznal, že maketa je jeho splněným snem. "Je to velice hezké, chodím se na to dívat. Byl to můj sen udělat maketu Mírova, už jako zdejší pedagog jsem to prosazoval, ale tehdy se to se zájmem nesetkalo," řekl ČTK.

Model bude mimo střežené prostory, takže ho uvidí i veřejnost

Podoba Mírova je propracovaná do detailů. Na nádvoří modelu dokonce svítí světla, "rostou" stromy a pohybují se tam miniaturní lidé. Model věznice bude vystaven v nové vzorkovně nábytku, který odsouzení na Mírově vyrábějí.

Rozpracovaný model věznice Mírov vyrobený zdejšími vězni.

"Vzorkovna je umístěna mimo střežené prostory a bude přístupná veřejnosti, takže lidé model uvidí," sdělila mluvčí věznice Kamila Válková.

Model Mírova bude schovaný ve skleněné vitríně, aby se na něj neprášilo. Stavbou si vězni vyplňují volný čas déle než rok.

Hrad vyrostl na mírovském kopci ve třináctém století a postupně se rozšiřoval. Patřil olomouckému biskupovi a dlouho sloužil jako věznice pro duchovní. Od poloviny devatenáctého století je civilní trestnicí.

Proslul hlavně v padesátých letech, kdy zde byli vězněni političtí vězni a důstojníci vyhození z armády například za účast v západním odboji. Tehdy věznil 1 800 vězňů, v současnosti je jich 345. Mezi nimi je několik odsouzených na doživotí.