Vchod do Mladečských jeskyní.

Vchod do Mladečských jeskyní. | foto: Petr Zajíček, SJČR

Mladečské jeskyně se mění, pro návštěvníky chystají novinky

  • 0
Ve známých jeskyních v Mladči u Litovle začala rozsáhlá rekonstrukce. Bude stát 20 milionů korun a návštěvníci se mohou těšit na vyhlídku po okolí, stínohru přímo v podzemí nebo přednáškový sál. Obměny se po desítkách let dočká i historická vstupní budova do podzemního komplexu.

Obnovená vstupní budova do Mladečských jeskyní, která bude i díky poutacímu portálu viditelná pro návštěvníky už z dálky, k tomu prosklená přednášková místnost, vyhlídka do okolí a výstup z jeskyní, který lidi navede rovnou do vylepšené expozice věnované životu kromaňonského člověka. Tak bude areál vypadat po rekonstrukci, která skončí do srpna příštího roku.

Historická vstupní budova do Mladečských jeskyní.Historická fotografie vstupní budovy do Mladečských jeskyní.

Pohled na současnou hlavní budovu a stejný objekt na historické fotografii.

Jeskyně, které jsou nejsevernějším sídlištěm kromaňonského člověka a patří k nejvýznamnějšímu archeologickému nalezišti doby středního paleolitu ve střední Evropě, díky opravám získají zpět svou původní podobu.

I když se rekonstrukce protáhne až do poloviny příští turistické sezony, návštěvníci se nemusejí obávat, o své oblíbené výletní místo na dlouho nepřijdou. Od května se do jeskyní dostanou provizorním bočním vchodem.

"Mladečské jeskyně jsou ze všech čtrnácti zpřístupněných objektů v republice z archeologického hlediska naprosto unikátní, je dobře, že se nyní dočkají změn," uvedl Karel Drbal ze Správy jeskyní České republiky.

"Vstupní budova s patrem a podkrovím je v havarijním stavu. Je také zastíněná kioskem a architektonicky znehodnocená nevhodnou dostavbou. Hrázděnou budovu, která je historickým skvostem, chceme vrátit do původního stavu z počátku 20. století a zviditelnit ji. Stane se dominantou, a zvýší se tím i atraktivita jeskyní," poznamenal Drbal k plánům.

Domek přílehající ke vstupní budově do Mladečských jeskyní už je zbouraný.

Domek přiléhající ke vstupní budově do jeskyní už je zbouraný.

Jeskyně stavbaři obsadili začátkem září a s těžkou technikou se pustili do demolice domku přiléhajícího k historické vstupní budově z přelomu 19. a 20. století. Tam, kde je to bezpečné, bourají stroje, jakmile se ale jejich lopaty přiblíží k hrázděné budově, bourá se ručně.

"Musíme být opatrní, i když budova není památkově chráněná, přece jen je to historický objekt," vysvětlil Miroslav Petříček ze stavební firmy, která má rekonstrukci na starosti. Po obnažení vstupní budovy z boční strany se ale ukázalo, že horní patro je v mnohem horším stavu, než se předpokládalo.

"Hrázděné dřevěné trámy vlhkem zpráchnivěly. Původně jsme chtěli část z nich obnovit, ale možná je budeme muset odstranit a vytvořit jen repliku. I tak ale bude budova vypadat stejně jako před desítkami let," dodal Drbal. Projektanti vycházejí mimo jiné ze starých pohlednic a fotografií, které mají k dispozici.

Historická vstupní budova do Mladečských jeskyní.Architektonický návrh nové vstupní budovy do Mladečských jeskyní.

Vstupní budova a její podoba po rekonstrukci, jak ji navrhli architekti.

Kromě obnovy historické budovy se stavbaři pustí i do přístavku, ve kterém budou toalety a provozní zázemí.

"Nová budova bude nižší než anonymní dostavba z 50. let, svým vzhledem nebude hrázděné stavbě konkurovat. Mezi oběma objekty zůstane volný prostor, kudy budou návštěvníci z jeskyní vycházet. Bude to tak lepší, původně byl totiž vstup i východ z jeskyní v jedné chodbě a lidé neměli čas na prohlídku expozice. Teď skončí prohlídku v dalších jeskynních prostorách, kde je bude čekat nová expozice," vysvětlil Drbal.

Expozici s vitrínami a plastikou pravěkého člověka doplní výkladové panely, prohlídku pak zpestří projekce přímo na stěny jeskyně či diorámata o životě kromaňonského člověka.

Mladečské jeskyně.

"Uvažujeme o lovcích zvířat nebo scénách z rituálního pohřebiště. Nepůjde ale o kino, jen polostínohru, která nebude atmosféru jeskyní tolik rušit," naznačuje Drbal.

A jestli jeskyně nepřijdou o oblíbené koncerty v Dómu mrtvých? "Kdepak, koncerty jeskyním nevadí. Jakmile dáme do pořádku přednáškový sál a všechny expozice, pustíme se do přípravy doprovodných akcí. Lidé se mohou těšit na koncerty i kostýmované oživené prohlídky," uzavřel Drbal.