Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Město prodává své byty pod cenou, pokladna může přijít až o 20 milionů

  • 2
Radnice v Mohelnici na Šumpersku připravuje prodej desítek městských bytů. Přednostně si je budou moci koupit současní nájemníci. Ovšem za cenu, která neodpovídá tržní hodnotě nemovitostí. Laciným prodejem tak městská kasa může přijít až o dvacet milionů korun.

Nájemníci 88 bytů v lokalitě Za Penzionem dostanou šanci koupit si „své“ byty za cenu 12 300 korun za metr čtvereční. Návrh, který schválili zastupitelé, vychází z odhadu znalce Bruno Hauka, jenž si město nechalo vypracovat.

Potíž je, že stejný znalec nemovitosti posuzoval už před rokem a tehdy došel k podstatně vyšší ceně, zhruba 16 500 korun za metr.

Nová cenovka, kterou po „slevě“ město na byty pověsilo, navíc neodpovídá aktuálním cenám srovnatelných nemovitostí ve městě. Od takového zvýhodňování současných nájemníků tak město zrazují i jeho vlastní advokáti, které radnice požádala o analýzu. Vedení města však argumentuje, že před 16 lety nájemníci dostali slib, že si byty za podobnou cenu koupí.

„To je výprodej, nikoli prodej městského majetku. Nezdá se mi správné, aby se byty prodávaly tak levně. Rozhodně se tak nechováme jako řádní hospodáři svěřeného majetku,“ míní zastupitel Antonín Navrátil (TOP 09), který byl jedním z mála, kdo v zastupitelstvu nezvedl ruku pro prodeje za zvýhodněnou cenu.

Nechápe především, proč město neprodává za cenu, kterou loni stanovil odhadce, tedy 16 500 korun za metr.

„Srovnatelné byty se v Mohelnici prodávají v cenách za metr čtvereční v rozmezí 17 až 18 tisíc korun. Navíc v těchto bytech bylo dlouho regulované nájemné, které bylo podstatně nižší než tržní. Prodej za tak nízkou cenu by byl dalším neodůvodněným zvýhodněním konkrétních lidí,“ argumentuje Navrátil.

Původní vyšší cena zvedla mezi nájemníky vlnu protestů

O ještě vyšší obvyklé ceně přitom hovoří makléřka realitní kanceláře M&M reality Šárka Jurečková.

„Ceny za metr čtvereční se pohybují v Mohelnici nejčastěji od 18 do 22 tisíc korun.“

Původní odhad zpracoval loni v květnu znalec Bruno Hauk. Proti výsledné ceně ale protestovali nájemníci.

„Navrhli jiného odhadce a město nechalo zpracovat další odhad. Ten dělal Josef Straka a zněl na částku přes 11 200 korun,“ uvedla místostarostka Jana Kubíčková (Mohelnická demokracie).

Město poté objednalo nový odhad opět u Hauka. A tentokrát znalec vlastní původní odhad „snížil“ o přibližně 4 200 korun za metr.

Město dalo v roce 1998 slib. Musíme se ho držet, zní z radnice

Podle místostarostky nový Haukův odhad zhruba odpovídá částce, za kterou v roce 1998 tehdejší vedení města slíbilo prodat byty postavené s využitím dotace nájemníkům.

„My jsme se snažili vyjít vstříc občanům, aby kupovali podle slibu, který tehdy dostali. Tehdy jim byla slíbena částka 12 391 korun. Prodeje tedy budou v obdobných relacích,“ řekla místostarostka, která má problematiku městských bytů na starosti.

„Kdybychom prodávali byt s nájemníkem, tak ta cena je taky jiná. A občané dostali slib od města a já si myslím, že je úplně jedno, zda ve vedení sedí ten či onen. Prostě slib je slib a město by se tím mělo řídit,“ přidal starosta Pavel Kuba (Mohelnická demokracie).

Prodávejte za tržní cenu, radí městu jeho vlastní advokáti

Radnice chce prodávat byty levněji i přes varování renomované olomoucké advokátní kanceláře Ritter–Šťastný, která pro město pracuje. I její právníci město od takové formy prodeje zrazují.

„Nedomnívám se, že důvodem pro nižší cenu by mělo být 16 let staré usnesení zastupitelstva. Vím, že v praxi se děje to, že města prodávají nájemníkům byty za podstatně nižší cenu než třetím osobám, ale jsem přesvědčen, že takovýto postup není v souladu se zákonem. Jsem toho názoru, že byty by měly být prodávány nájemníkům za tržní cenu,“ uvedl v odpovědi na dotaz města advokát Marek Svojanovský.

Obdobně vidí případ také bývalá mohelnická starostka Jana Hamplová - advokátka, která se specializuje na právní problematiku spojenou s obcemi.

„Zastupitelé si neuvědomují vlastní trestní zodpovědnost. Když to zjednoduším, zastupitelé jsou velmi limitováni zákony a nemohou hlasovat pro něco, co je v rozporu se zákonem. Jde o naprosto účelové jednání. Město se takhle chovat nemůže a zastupitelé mohou být za takové hlasování voláni k zodpovědnosti,“ upozornila. Podle ní neobstojí ani argument, že město vychází vstříc občanům.

„Město je tu sice pro občany, ale tady zvýhodňuje konkrétní skupinu na úkor jiných. Zastupitelé musí hájit především veřejný zájem a starat se o městský majetek s péčí řádného hospodáře,“ dodala.

Samotní nájemníci naopak nepovažují cenu, za kterou jim město bude byty prodávat, za nepřiměřeně nízkou.

„Pokud by do nich nájemníci, kteří nejsou vlastníky těchto nemovitostí, neinvestovali, tak ty byty by byly do určité míry neobyvatelné. Technické nedostatky tam byly už od nastěhování a je možné je prokázat,“ řekl jeden z nájemníků Oldřich Dočekal.