Mohelnická radnice (na snímku její budova) se rozhodla znovu provozovat technické služby přímo městem. Najaté firmy byly sice levnější, s kvalitou jejich práce ale panovala nespokojenost.

Mohelnická radnice (na snímku její budova) se rozhodla znovu provozovat technické služby přímo městem. Najaté firmy byly sice levnější, s kvalitou jejich práce ale panovala nespokojenost. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Technické služby budou v Mohelnici opět patřit městu, cizí firmy zklamaly

  • 2
Komunální služby v Mohelnici už nebudou zajišťovat privátní firmy, jako tomu bylo doposud, ale městská společnost. Zastupitelé se shodli, že technické služby založí k 1. listopadu letošního roku. Město tak po více než dvaceti letech obnoví systém, který je běžný ve většině měst Olomouckého kraje.

„Nejsme spokojeni s tím, jak zimní a letní údržbu zajišťují privátní firmy. Většina zastupitelů má za to, že městská společnost bude tyto práce dělat lépe, protože bude pod přímou kontrolou města. Nemusí být nutně levnější,“ uvedl starosta Mohelnice Pavel Kuba (Mohelnická demokracie).

Technické služby budou podle něj zajišťovat údržbu a opravy chodníků a komunikací, úklid sněhu, údržbu a opravy městského mobiliáře, dětských hřišť, údržbu zeleně, čištění města a vyvážení odpadkových košů.

Město však se zřízením technických služeb nepočítalo v rozpočtu. Přitom podle analýzy, kterou si Mohelnice nechala zpracovat, je potřeba pro optimální pokrytí všech činností technika za zhruba 13,5 milionu korun, roční náklady budou přibližně 11 milionů. Nejvyšší pravidelnou nákladovou položkou jsou mzdy devíti lidí.

„Očekáváme vyšší příjem z prodeje bytů, takže část výtěžku bychom využili na nákup techniky. Všechno je řešitelné buď úvěrem, nebo využitím rozpočtové rezervy z minulého roku. Na příští rok už náklady zahrneme do rozpočtu,“ řekl Kuba.

Město bude ročně platit zhruba o tři miliony víc

Roční náklady ale budou vyšší zhruba o tři miliony, než za stejné práce platilo město loni.

„Peníze nejsou rozhodující, pro nás je důležité, aby se tyto práce výrazně zlepšily,“ zdůraznil starosta Kuba.

Opozice proti zřízení technických služeb protestuje. „Podle mě to není dobré řešení. Město spíš mělo udělat výběrové řízení na služby a rozloučit se s firmami, se kterými není spokojeno. A po výběru nových dodavatelů důsledně kontrolovat odvedenou práci,“ řekl Antonín Navrátil z opoziční TOP 09.

Většina měst v regionu má své technické služby řadu let, například Přerov nebo Jeseník.

„Tento systém je zavedený a osvědčený. Pokud se budeme bavit o změnách, tak jen o tom, jak náš systém zefektivnit,“ řekl starosta Jeseníku Adam Kalous.

Naopak šumperská radnice komunální práce řeší už dlouhodobě nákupem od privátních firem. Firmy najímá přes svou servisní společnost Podniky města Šumperka.

„Zřizovat technické služby by byl krok zpět,“ řekl šumperský tajemník Petr Holub.