Moravičanské (či též mohelnické) jezero je oblíbeným místem ke koupání, nezmění to ani vyhlášení místa přírodní památkou. Ilustrační foto

Moravičanské (či též mohelnické) jezero je oblíbeným místem ke koupání, nezmění to ani vyhlášení místa přírodní památkou. Ilustrační foto | foto: Archiv, MF DNES

Moravičanské jezero se změní v přírodní památku, koupání to neovlivní

  • 0
Jezero v moravičanské pískovně, které je domovem vzácných rostlin či ohrožených druhů ptáků, se od prvního února změní z přírodní rezervace na přírodní památku s názvem Zátrže. Koupání, za kterým sem jezdí lidé z širokého okolí, tato změna nijak neovlivní.

"Snažili jsme se dát do souladu charakter území s tím, jak se na ně dívá zákon. Přírodní památky jsou cenná území, která vznikla činností nebo působením člověka," vysvětlil důvod změny vedoucí Správy Chráněné krajinné oblasti Litovelské Pomoraví Michal Servus.

Podle Servuse přírodní památka lépe odráží vše, co je třeba brát v případě Moravičanského jezera v úvahu. "Na území se těží a bude těžit štěrkopísek, mají tu své zájmy rybáři nebo obce, na jejichž katastru chráněné území leží. To vše je potřeba respektovat," uvedl Servus.

Veřejnost sice ochrana přírody zajímá, důležitá je však pro mnoho lidí především otázka, zda nepřijdou o nádherné přírodní koupaliště a plochu pro jachting či windsurfing. "Mohu veřejnost uklidnit. V tomto ohledu se nic nemění. Koupání a další vodní sporty bude dál možné provozovat na vymezeném území jako dosud," řekl ochranář.

Moravičanské jezero vzniklo po desítkách let těžby štěrkopísku. Průmyslová těžba zde vytvořila mimořádně hodnotné a přírodě blízké vodní, mokřadní a lužní ekosystémy. Chráněné území má rozlohu přes devadesát hektarů.

Ze vzácných rostlin se zde vyskytuje cídivka peřestá a jezero je významným hnízdištěm ptactva. Zahnízdil tu dokonce kriticky ohrožený bukáček malý nebo silně ohrožená bekasina otavní, které se daří na neustále mokrých loukách. Celkově zjištěný počet sedmdesáti hnízdících druhů ptáků je dokladem ornitologického významu této lokality.

Také proto byla na podzim roku 1994 prohlášena přírodní rezervací a teď se cenné území vzniklé činností člověka stává přírodní památkou nazvanou Zátrže. Přísně chráněné není celé jezero, ale jeho nejcennější části, na které ještě navazuje ochranné pásmo. Proto je dál možné koupání a těžba štěrkopísku.