Olomoucká radnice (na snímku vlajka města na její budově) pošle do filharmonie další kontrolu.

Olomoucká radnice (na snímku vlajka města na její budově) pošle do filharmonie další kontrolu. | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Olomoucká radnice dohlédne na nápravu ve filharmonii, pošle další kontrolu

  • 1
Moravskou filharmonii Olomouc (MFO), v níž auditoři radnice narazili před nedávnem na řadu nedostatků ve vnitřních směrnicích, čeká další kontrola. Zaměří se na to, zda vedení této příspěvkové organizace zjednalo nápravu ohledně pravidel například pro účetnictví, používání telefonů či pronajímání majetku.

Situací ve filharmonii, respektive nápravnými opatřeními v ní se zabývala rada města hned na třech svých zasedáních. Na poslední schůzi rozhodla, že MFO musí upravit několik vnitřních norem.

„Konkrétně jde o směrnice o účetnictví, o používání mobilních telefonů, o jiné výdělečné činnosti zaměstnanců a managementu, o způsobu pronajímání majetku filharmonie, o vyplácení mezd a evidenci pracovní doby, o poskytování a účtování cestovních náhrad a o směrnici k provádění řídící kontroly,“ vyjmenoval náměstek primátora Pavel Urbášek.

Doplnil, že radní dále vedení MFO doporučili, aby upravilo organizační strukturu filharmonie ohledně přímé nadřízenosti a podřízenosti rodinných příslušníků.

„Jde zejména o organizační zařazení manželky ředitele (která je jeho přímou podřízenou, pozn. red.),“ upřesnil náměstek. Vedení města po MFO požaduje, aby nedostatky odstranila do konce května.

„Začátkem června do filharmonie opět pošleme pracovníky odboru interního auditu a kontroly, kteří prověří, zda vedení MFO pokyn splnilo,“ podotkl Urbášek.

Auditoři objevili drahé kilometry i „ředitelské“ zálohy

Nápravná opatření reagují na nedostatky, jež objevili auditoři města při nedávné mimořádné kontrole ve filharmonii. Z jejich zjištění vyplývá například to, že MFO vyplácela zaměstnancům vyšší náhradu za použití soukromého auta ke služebním účelům, než umožňovala příslušná vyhláška, a to o 30 až 40 haléřů na kilometr.

Profitoval z toho především ředitel Vladislav Kvapil, jelikož najezdil pro MFO nejvíce kilometrů. V období od ledna 2014 do srpna 2016 - na toto časové období se zaměřila kontrola - celkově urazil při služebních cestách více než 32 tisíc kilometrů a MFO mu za to vyplatila nad rámec povolené sazby zhruba 12 tisíc korun.

„Jako účel cesty bylo v polovině případů uvedeno obchodní jednání bez bližší specifikace,“ píše se v protokolu o kontrole.

Kontroloři se pozastavili také nad poskytováním mimořádných záloh na mzdy, zejména pak nad případy, kdy je MFO vyplácela některým zaměstnancům včetně ředitele už v prvních dnech měsíce, v němž přitom neměli odpracovanou ani poměrnou část, na niž zálohu žádali.

„Ředitel čerpal zálohy na mzdu prostřednictvím platební karty z účtu MFO a jejich poskytnutí si sám schvaloval,“ upozornili auditoři.

Řediteli hrozí, že přijde o roční odměnu

Za zmíněné nedostatky radnice potrestala už začátkem března šéfa MFO vytýkacím dopisem. Kvapilovi dále hrozí, že přijde o roční odměnu za porušení pravidel vedení příspěvkových organizací. Provinil se proti nim tím, že podnikal bez souhlasu města ve stejném oboru jako MFO.

Aktivity Kvapila zahrnovaly i nahrávání v sále MFO. Ředitel při tom několikrát využil nařízení, které sám vydal, a za pronájem nezaplatil.

Radnice poslala auditory do MFO poté, co ji kontaktoval předseda odborové organizace při MFO Vojtěch Pospíšil.

„Cílem naší snahy je filharmonie, která se vyznačuje maximální možnou mírou umělecké kvality, ale také hospodárnosti a transparentnosti. Jsme přesvědčeni, že k tomuto cíli vede cesta pouze přes výběrová řízení, ze kterých po 24 letech vzejde nový a plně profesionální management,“ řekl už dříve MF DNES.