Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Šéf olomoucké filharmonie porušil nařízení města, podniká bez svolení

  • 1
Šéf olomoucké Moravské filharmonie (MFO) Vladislav Kvapil porušil pravidla pro vedení městských příspěvkových organizací tím, že podniká bez souhlasu radnice ve stejném oboru jako MFO. To je podle zjištění MF DNES jeden z výsledků mimořádné kontroly města, které dosud nechtělo obsah auditu zveřejnit.

Kontrolory poslali do filharmonie radní loni v říjnu poté, co magistrát kontaktoval předseda odborové organizace při MFO Vojtěch Pospíšil. Odborář tvrdí, že se Kvapil obohacuje na úkor filharmonie prostřednictvím své agentury, která několikrát nahrávala v MFO hudbu pro vlastní klienty, aniž by platila za pronájem sálu.

Ředitel to už dříve nepopřel s odkazem „na vnitřní směrnice, které v ojedinělých případech umožňovaly pronájem zdarma nebo se slevou“. Jakékoli pochybení však odmítl.

Auditoři ale k této záležitosti v protokolu uvádějí, že nařízení ředitele, které upravuje ceník pronájmů sálů včetně možnosti jejich bezplatného využívání, je v rozporu se zřizovací listinou filharmonie, což je základní a nejdůležitější dokument této příspěvkové organizace.

Jak často Kvapilova agentura využívala možnost natáčet v MFO bez placení, přitom kontroloři nedokázali z dokumentů, které měli k dispozici, určit.

„Informace poskytnuté ředitelem MFO a odborovou organizací se v některých termínech neshodovaly, a to v případech, kdy ředitel uváděl, že nahrávání bylo zrušeno, a hudebníci ve svých (čestných) prohlášeních uváděli, že se účastnili v tyto dny mimoslužebního natáčení pro agenturu ředitele nebo jeho náměstka,“ uvádějí kontroloři.

Souhlas města s podnikáním ředitel dosud nemá

V následujícím bodě protokolu se přesto k (ne)dopadům tohoto natáčení na rozpočet MFO vyjadřují tak, že mimoslužební nahrávání není součástí oficiálních smluv uzavřených MFO.

„Tudíž nebylo součástí výnosů a hospodářského výsledku příspěvkové organizace,“ stojí v dokumentu. Filharmonie se přitom řadí k organizacím, která se neobejdou bez dotací. Letos by měla získat z městské kasy příspěvek asi 41 milionů.

Kontroloři se v dokumentu věnují i tvrzení odborů, že si MFO najímá agenturu svého ředitele, aby zprostředkovala vystoupení zaměstnanců filharmonie.

„Sjednávání vystoupení zaměstnanců přes agenturu je nestandardní a kontrolní skupina doporučuje příspěvkové organizaci projednat tuto oblast činnosti se zřizovatelem,“ konstatovali auditoři ve své zprávě.

Ta rovněž poukazuje na fakt, že loni 1. září začala platit pravidla pro řízení příspěvkových organizací, podle nichž mohou jejich ředitelé podnikat ve stejném oboru jen s předchozím písemným souhlasem města.

O ten však Kvapil požádal až začátkem února. Tedy v době, kdy už měl závěry auditu v ruce, aby se k nim mohl vyjádřit. Jeho agentura však byla aktivní i po zmiňovaném začátku září 2016. Povolení Kvapil navíc nemá dodnes, město totiž zatím o jeho žádosti nerozhodlo.

Drahé kilometry i „ředitelské“ zálohy z platební karty MFO

Pozornosti kontrolorů neušly ani účetní knihy. Prověřování uzavřeli vyjádřením, že „k zásadnímu porušení zásad hospodárnosti, efektivnosti a účelnosti při hospodaření s penězi města v MFO nedošlo“ a za „drobná pochybení ve vnitřních normách“ je označil i ředitel Kvapil. Přesto některá zjištění auditorů svědčí minimálně o zvláštních pravidlech, jež v organizaci fungovala.

Například se ukázalo, že filharmonie vyplácela zaměstnancům tři roky po sobě vyšší náhradu za použití soukromého auta ke služebním účelům - hradila jim za ujetý kilometr o 30 až 40 haléřů víc, než umožňovala příslušná vyhláška. Nejvíce z toho profitoval ředitel.

„V kontrolovaném období uskutečnil nejvíce pracovních cest,“ napsali kontroloři s tím, že například v roce 2015 Kvapil najel při 23 služebních cestách bezmála 13 200 kilometrů.

„Jako účel cesty bylo v polovině případů uvedeno obchodní jednání bez bližší specifikace,“ uvádějí kontroloři.

Do 7. března má být rozhodnuto o „nápravě“

Pozastavili se také nad pravidelným vyplácením mimořádných záloh na mzdy, což auditoři doporučili omezit. Filharmonie navíc zálohové platby některým zaměstnancům, opět včetně ředitele, mnohdy vyplácela hned v prvních dnech měsíce, v němž přitom neměli odpracovanou ani poměrnou část, na niž zálohu žádali. A šéfa organizace se týkala i další neobvyklost.

„Ředitel čerpal zálohy na mzdu prostřednictvím platební karty z účtu MFO a jejich poskytnutí si sám schvaloval,“ píší v dokumentu kontroloři. A konstatují rovněž, že MFO nevede ucelenou evidenci tržeb v hotovosti za prodané vstupenky.

„Tímto je znesnadněná zpětná kontrola odváděné hotovosti do pokladny MFO. V několika případech celková odvedená částka neodpovídala počtu vykázaných prodaných vstupenek nebo byl počet opravován,“ tvrdí kontroloři.

Zprávou auditorů se již zabývali radní a dali náměstkovi primátora Pavlu Urbáškovi za úkol, aby předložil 7. března seznam nápravných opatření směrem k MFO.

„Za sebe říkám, že to vnímám tak, že ředitel MFO nepoškodil,“ uvedl v polovině února Urbášek. Přesto poněkud paradoxně nevyloučil, že celá záležitost může vyústit v krajním případě až personálními změnami ve vedení filharmonie včetně odvolání ředitele.