Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Adamec, MAFRA

Mrazy spálily na Moravě ovoce za miliony, z meruněk místy nezbylo nic

  • 5
Propad ve sklizni o 60 až 70 procent a milionové škody. Pěstitelé ovoce na střední Moravě letos očekávají meruňkovou bídu. Mrazy z přelomu dubna a května navíc zničily také švestky, hrušky či jabloně, ztráty budou rovněž na řepce a cukrové řepě.

Mrazy, které klesaly až k minus pěti stupňům, zničily nemalou část úrody ovoce, oblíbená peckovina ovšem dopadla z ovocných stromů zdaleka nejhůř.

„Meruňky nám zmrzly úplně, letos nesklidíme vůbec žádné,“ hlásí například šéf Zemědělského družstva Moravan Prostějov František Koudelka. Další pěstitelé z regionu jsou na tom obdobně.

Právě ve střední a jižní části Olomouckého kraje zaznamenali ovocnáři největší škody. I když jabloně dopadly o něco lépe než meruňky, ztráty u nich budou mít zemědělci paradoxně nejvyšší, protože jabloně pěstují na zdaleka největších plochách.

„U nás odnesly mrazivé počasí nejvíc švestky a hrušky, ty byly vývojově nejdál a zrovna v období, kdy přišly mrazy, byly bohužel nejzranitelnější. Takže jak u švestek, tak u hrušek očekáváme propad ve sklizni o šedesát až sedmdesát procent,“ odhaduje vedoucí sadů Hospodářského družstva Určice na Prostějovsku Pavel Melka.

Mráz zničil 30 až 80 procent úrody jablek

Jablka jsou na tom podle něj jen o něco lépe. „Škody se budou pohybovat v průměru třicet až padesát procent, ale u některých odrůd, například známého Idaredu, ten propad může být až osmdesát procent,“ shrnul Melka s tím, že za posledních šest let je to už potřetí, kdy úrodu významně snižují jarní mrazy.

„V nejníže položených sadech jsme naměřili i minus pět stupňů. S tím se ovocné stromy v určitém stadiu vývoje nedokážou bez následků vyrovnat,“ vysvětlil Melka.

Největší škody na jabloních zaznamenal jejich největší pěstitel v regionu, akciová společnost Úsovsko, která má jablka na stovkách hektarů.

„Už teď se dá říct, že škody budou značné. U raných odrůd odepíšeme až padesát procent jablek,“ řekl šéf společnosti Úsovsko Jiří Milek.

Velkým pěstitelem jablek je i Zemědělské družstvo Moravan. Také tam očekávají citelné ztráty.

„U jabloní, které zrovna kvetly, čekáme propad o čtyřicet až osmdesát procent,“ odhaduje šéf ZD Moravan Koudelka.

Chmel zachránily nenarostlé šištice, broskve naštěstí nekvetly

Naopak broskve, jež jsou rovněž velmi náchylné na chlad, přežily. „Ty v době mrazů ještě naštěstí nekvetly, takže pokud se ty mrazy nebudou v době jejich květu opakovat, tak čekáme běžnou sklizeň,“ předpokládá Koudelka.

Mrazy nijak nezasáhly ani chmelnice v Olomouckém kraji. „Vypadá to, že chmel přežil bez úhony, žádné větší poškození mrazem jsme nezaznamenali,“ pochvaloval si předseda Zemědělského družstva Kokory na Přerovsku Vladimír Lichnovský. Podle něj mráz nejvíc poškozuje šištice, ale ty ještě nebyly narostlé.

Družstvo se ale obává, že přijde o část úrody řepky. „Dají se očekávat škody u řepky ozimé, i když teď se nedá odhadnout, jaký bude celkový propad,“ doplnil Lichnovský.

Vedle řepky se mrazy negativně podepsaly také na cukrové řepě. Její pěstitelé odhadují škody na deset až dvacet procent.

„Odhadem jsme už teď přišli kvůli mrazům o pětinu sklizně cukrovky. Nedá se vyloučit, že škody budou nakonec ještě větší,“ obává se Milek.