Jesenické hnutí Brontosaurus (na snímku jeho vedoucí Tomáš Hradil) rozděluje v areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích nevyužívané objekty neziskovkám. V tomto má být trampská hospoda.

Jesenické hnutí Brontosaurus (na snímku jeho vedoucí Tomáš Hradil) rozděluje v areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích nevyužívané objekty neziskovkám. V tomto má být trampská hospoda. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Muničních skladů v Mikulovicích se ujmou neziskovky, zájem mají skauti i šermíři

  • 0
Mikulovice na Jesenicku našly unikátní způsob, jak využít dlouho opuštěný areál bývalých muničních skladů, který obci zůstal po armádě, a o nějž neměl nikdo zájem. Přenechá ho neziskovkám, které si jednotlivé budovy na své náklady přebudují. Zájem už projevily organizace z celé republiky.

Bývalý muniční komplex s desítkami budov obec nedokázala využít jako celek, i když nápadů měla několik. Teď má areál perspektivu, mohlo by se z něho stát městečko neziskových organizací.

S myšlenkou přišli jeseničtí Brontosauři. "Obec pořád hledala způsob, jak areál využít. Napadlo nás, že by se budovy daly opravit s minimem nákladů, zato s nadšením lidí, kteří pracují v neziskových organizacích s mládeží, v oblasti turistiky, v sociální sféře a podobně. Tak nějak vznikla myšlenka městečka neziskových organizací," vysvětlil šéf jesenických Brontosaurů Tomáš Hradil.

Zásadní pro možná celosvětovou raritu byl souhlas obce. "Ta myšlenka mě od začátku nadchla. My jsme nedokázali areálu z různých důvodů vdechnout život. Brontosauři přišli s něčím, co může žít svým životem bez nějakých horentních investic. Převedli jsme jim třicet budov a věříme, že si s nimi smysluplně poradí," sdělil starosta Mikulovic Ivan Dost.

Jesenické hnutí Brontosaurus (na snímku jeho vedoucí Tomáš Hradil) rozděluje v areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích nevyužívané objekty různým neziskovým organizacím. V tomto chce vybudovat turistickou ubytovnu.
Jesenické hnutí Brontosaurus (na snímku jeho vedoucí Tomáš Hradil) rozděluje v areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích nevyužívané objekty různým neziskovým organizacím. Tento je určen pro budoucího správce areálu.

Vedoucí jesenického hnutí Brontosaurus Tomáš Hradil ukazuje část budov z areálu bývalých muničních skladů. V objektu vlevo má být turistická ubytovna, vpravo bude sídlit správce.

Vesnice zde chtěla po převzetí od armády postavit výcvikové centrum pro záchranáře, přemýšlela o centru pro soustředění sportovců nebo o průmyslové zóně. Nic z toho se nepodařilo. Výjimku představuje několik firem, jako je výrobna peletek, mikulovická firma vyrábějící plastové výrobky má zase v jedné z hal sklad.

"V tak rozlehlém areálu je to ale jen kapka v moři. Vůbec nám nepomohl stát, protože převedl jen budovy, ale už ne pozemky. To hrálo velkou roli u podnikatelů, nechtěli se pouštět do významnějších investic takzvaně na cizím," poznamenal. Dost s tím, že velkou roli hraje i odloučenost, protože areál je nedaleko hranic s Polskem.

Budovu chtějí skauti, foglarovci, šermíři či Legionářská obec

Šéf jesenických Brontosaurů Tomáš Hradil přiznal, že jej zájem překvapil. "Dali jsme dohromady výzvu a rozeslali neziskovkám po republice. V současnosti probíráme patnáct nejrůznějších projektů a další zájemci se hlásí," pochvaloval si Hradil. Pokud projekt projde, dostane neziskovka do bezplatného pronájmu objekt, o který se bude starat a zvelebovat jej.

O působení v takzvané Muně se ucházejí například Zálesáci Přerov, organizace skautů ze severní i jižní Moravy, Tábornická unie, sociální sdružení Sedm paprsků z Prahy, Přátelé indiánů, Klub přátel Jaroslava Foglara, Legionářská obec, šermířský spolek a další.

Někdejší kotelna areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích na Jesenicku.
Jeden z nevyužívaných objektů v areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích na Jesenicku.
Někdejší strážnice areálu bývalých muničních skladů v Mikulovicích na Jesenicku.

Budovy, které se v areálu bývalých muničních skladů nacházejí, jsou většinou nevyužívané a ve špatném stavu. Neziskové organizace si je na své náklady opraví a pak je budou využívat.

"Ta myšlenka je skvělá už proto, že jde o nekomerční záležitost. My tam chceme zřídit základnu pro naše sportovní aktivity," řekl šéf Lakros klubu Kroměříž Jan Hanák.

Do Muny chce také pražská neziskovka Sedm paprsků věnující se sociální práci, mimo jiné mládeži z nefunkčních rodin a zdravotně postiženým lidem.

"Moc se nám líbí to přátelské prostředí. Chceme tu dělat dětské tábory, kde se děti z různých sociálních vrstev a etnických skupin budou učit fungovat vedle sebe. Chceme pořádat i mezinárodní tábory pro mládež z jiných zemí. Jestli dostaneme nějaký objekt, pustíme se do jeho rekonstrukce, abychom tam co nejrychleji mohli fungovat," řekla šéfka sdružení Věra Doušová.

Málo využívané bývalé armádní areály v kraji

Kozlov
Zdejší kasárna v letech 1983 – 1990 využívala Sovětská armáda, šlo o mobilní raketovou technickou základnu. Je součástí vojenského prostoru Libavá. Zatím se uvažovalo o využití pro vězeňskou službu, není vyloučeno ani civilní využití, například pro domov pro seniory, protože je zde také kuchyň, společenský sál a další objekty ve velmi pěkném prostředí. Momentálně část areálu slouží jako sklad pro vojenské lesy.

Jaslo, Hranice
Kasárna vybudovaná již za první republiky v Hranicích na Moravě pro dělostřelecký pluk, v minulosti, zejména v období doznívající studené války v polovině 80. let, zde byla sovětská 122. raketová brigáda a pak československá armáda. Jedná se o rozsáhlý komplex budov. Město areál nekoupilo, teď jsou ve hře privátní zájemci, kteří zvažují využití pro bytovou výstavbu a podnikání.

Mikulovice
Jedná se o komplex desítek menších budov s železniční vlečkou sloužící jako muniční sklady bývalé Československé lidové armády. Působí tam několik firem, hlavní část má "zabrat" městečko neziskových organizací, které připravuje Hnutí Brontosaurus ve spolupráci s neziskovkami z celé republiky.

Staré Město pod Sněžníkem
Kasárna budovaná před druhou světovou válkou určená pro osádky těžkého opevnění. Po roce 1945 je začala využívat armáda a po roce 1989 byla opuštěna a předána městu. Jednu budovu se podařilo přebudovat na byty, ve dvou je vojenské muzeum. Několik budov využívají místní podnikatelé.