Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v případě Martina Beneše, po jehož ráně pěstí napadený důchodce zemřel. Ve vězení má strávit pět let.

Olomoucký krajský soud vynesl rozsudek v případě Martina Beneše, po jehož ráně pěstí napadený důchodce zemřel. Ve vězení má strávit pět let. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Muž dal důchodci osudovou ránu pěstí, soud mu uložil pět let vězení

  • 2
Pět let má podle rozsudku olomouckého krajského soudu strávit ve vězení třiatřicetiletý Martin Beneš za to, že udeřil pěstí čtyřiašedesátiletého důchodce. Muže napadl v domnění, že mu dotyčný poškrábal auto. Senior po silné ráně upadl a těžce si poranil hlavu. Skončil v kómatu a později zemřel.

"Odpovědnost pana Beneše za následek jeho útoku je dána," shrnul ve svém odůvodnění soudce Vladimír Hendrych. Uzavřel tak případ, na jehož začátku byla rána pěstí, která padla loni v říjnu v Olomouci při hádce u Benešova špatně zaparkovaného auta.

"Blokovalo postranní chodník. Měl jsem ale horečku, a tak jsem jej nemohl přeparkovat dříve," vysvětloval již dříve Beneš.

Kvůli špatnému parkování si pak myslel, že mu kolemjdoucí důchodce vůz, který prý takto poblíž křižovatky ulic Zikova a Trnkova stál dva dny, poškrábal. "Po chvilce přetahování jsem ho udeřil pravou rukou do tváře," nastínil Beneš.

Muž upadl po silné ráně pěstí na zem. Beneš k němu ihned zavolal sanitku a podle svědků se mu snažil pomoci. Napadený senior však už byl v té chvíli v kómatu, z něhož se již neprobral. Po třiapadesáti dnech na lůžku zemřel na hnisavý zápal plic a průdušnic.

Soudce udělil trest na samé dolní hranici sazby

Beneš byl při dopoledním soudním jednání viditelně nervózní, svého skutku evidentně litoval. Při závěrečné řeči se mu třásl hlas.

"Pro mé chování neexistuje omluva. Jsem si vědom závažnosti svého činu. Snažím se vést slušný život, bohužel v tom kritickém okamžiku se to všechno sesypalo. Moc mě to mrzí, nemělo se to stát," řekl.

Od soudu odešel s nepodmíněným pětiletým trestem, strávit ho má ve věznici s ostrahou. Za ublížení na zdraví Benešovi hrozilo až deset let, pět je nejnižší možná sazba.

Benešův obhájce se zjednodušeně řečeno snažil soud přesvědčit o mimořádných okolnostech případu, bojoval tak za ještě nižší, případně podmíněný trest. Jakmile Beneš z úst soudce uslyšel slovo vinen, křečovitě zavřel oči. Po poradě s obhájcem si nechal lhůtu na odvolání. Stejně jako státní zástupkyně

Zranění mozku sehrálo při úmrtí napadeného klíčovou roli

Pro stanovení verdiktu byla pro soudce rozhodující souvislost mezi ránou pěstí a smrtícím zápalem plic. Potvrdil ji i znalec v oboru soudního lékařství. Mozek napadeného muže podle něj kvůli rozsáhlým a těžkým zraněním v podstatě ztratil z podstatné části své řídící funkce.

"S takto těžkým poraněním mozku souvisí i snížení obranyschopnosti," zdůraznil znalec. Právě to se napadenému muži loni v prosinci stalo osudným.

"Jestliže někoho udeřím pěstí, jde o úmyslné jednání. Pan Beneš odpovídá za smrt napadeného, na počátku totiž nebylo ono onemocnění, ale útok pana Beneše," uvedl soudce Hendrych.

Znalec také potvrdil, že šlo skutečně o vážná zranění. "Došlo k rozsáhlé zlomenině klenby lebky a také k rozsáhlému pohmoždění mozku s krvácením do postranních komor mozkových," shrnul lékař.

Hendrych po vynesení rozsudku zdůraznil, že si uvědomuje, že Beneš doposud neměl problémy se zákonem a že svého činu skutečně lituje.

"Vnímáme, že nejde o běžného pachatele, kteří se před naším soudem objevují," konstatoval. "Na druhou stranu tím, kdo útočil, byl pan Beneš. Naprosto nedůvodně udeřil, není pro to omluva," dodal.