Soud úředně oživil 18 let pohřešovaného muže, který byl prohlášen za mrtvého. Na základě testů DNA zrušil původní rozhodnutí a vrátil mu tak identitu. (ilustrační snímek)

Soud úředně oživil 18 let pohřešovaného muže, který byl prohlášen za mrtvého. Na základě testů DNA zrušil původní rozhodnutí a vrátil mu tak identitu. (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Soud „oživil“ úředně mrtvého muže, jenž se 18 let skrýval před vězením

  • 6
Muž z Jeseníku, který se osmnáct let schovával na Moravě, aby nemusel do vězení, a opatrnost odhodil až po letošní amnestii, je úředně znovu naživu. Identitu mu vrátil soud. Nyní tak může dostat občanský průkaz. Za mrtvého byl prohlášen v roce 2010, kdy byl už léta považován za nezvěstného.

"Původní rozhodnutí soudu, ve kterém jsme jej prohlásili za mrtvého, bylo dnešního dne zrušeno. Učinili jsme tak na základě provedených důkazů, šlo o výpovědi bývalé manželky a matky. Také v analýze DNA, ve které byly porovnávány vzorky DNA muže, jeho matky a dětí, nebyl nalezen žádný znak, který by vylučoval, že jde o osoby příbuzné," uvedla soudkyně Miroslava Vyhlídalová.

Nyní třiačtyřicetiletý muž z Jeseníku byl naposledy viděn na konci roku 1994, kdy mu bylo necelých pětadvacet. Tehdy ho soud poslal do vězení za majetkovou trestnou činnost. Tam ale nikdy nenastoupil.

Pár týdnů nato po něm bylo vyhlášeno pátrání, v roce 1997 pak byl v nepřítomnosti rozveden a o třináct let později nakonec i prohlášen za mrtvého. Letos v lednu se ale objevil na úřadech ve Frýdku-Místku a poté v Jeseníku, kde požadoval vydání nového občanského průkazu.

Ten mu ale úředníci vydat nemohli a zároveň informovali policii, která o něco později muže zadržela na Opavsku. Při vyšetřování se pak ukázalo, že se většinu času skrýval v malé vesničce na Vsetínsku.

"Nikde oficiálně nepracoval, přivydělával si pouze občasnými brigádami. Před pěti lety pak začal vystupovat pod cizí identitou, kterou si 'vypůjčil' od člověka, kterého znal z minulosti," nastínila už dříve policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Zda muž nebude muset do vězení, zatím není jasné

Svůj úkryt se rozhodl opustit až po lednové amnestii zřejmě v domnění, že nyní už mu trest nehrozí. Zda se ale na jeho případ opravdu amnestie vztahuje, případně je trest promlčený, zatím není jasné.

"Souzen byl u našeho soudu i soudu v Bruntále. Otázka, zda se na něj amnestie vztahuje, se bude řešit," vysvětlila předsedkyně jesenického soudu. Policie už například spis případu mezitím skartovala.

Podobný případ úředního "oživení" se v Olomouckém kraji řešil i před třemi lety. Šumperský soud zrušil své rozhodnutí z roku 2000, kdy prohlásil za mrtvého muže, který byl pohřešován od července roku 1994.

Dotyčný se ale v roce 2009 ozval a požádal o zrušení rozhodnutí s tím, že po celou dobu žil v zahraničí. Také v tomto případě se jeho identita prokazovala pomocí DNA.

,