Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Muž se nechal prohlásit za mrtvého, pak si půjčoval a podváděl s daněmi

  • 12
Unikátní případ vyřešili policisté z jesenického oddělení hospodářské kriminality. Odhalili muže, který si půjčil dva miliony korun a pak se nechal prohlásit za mrtvého. Dokonce si pod falešnou identitou zaplatil pohřeb. Poté si dál půjčoval a podváděl s daněmi. Celková škoda je pět milionů.

Jednapadesátiletý muž, který je nyní ve vazbě, si v roce 2012 vzal na své podnikání několik úvěrů v celkové hodnotě téměř dvou milionů korun. Jejich splácení se ovšem rozhodl vyřešit krajně neobvyklým způsobem.

„Dva měsíce nato si opatřil falzifikát ruského úmrtního listu a začal se vydávat úředně za mrtvého. Jeho blízcí přitom vůbec nic netušili,“ uvedla jesenická policejní mluvčí Tereza Neubauerová.

Muž sám sobě mimo jiné i vyřídil dědické řízení, na úřadech odevzdal doklady a dokonce si zaplatil vlastní pohřeb.

„A protože mrtvý pracovat nemůže, začal se střídavě vydávat za neexistující osoby nebo za svého bratra. Takto podvodně vyřídil další úvěry, odkoupil si již založené firmy a začal ‚podnikat‘. Jedinými příjmy se staly machinace mezi jeho třemi firmami, kterými získal vratky na odpočtu DPH,“ popsala Neubauerová.

Všechny mužovy aktivity stály na padělaných dokumentech a ty ho nakonec prozradily. Policii na podivné dění upozornila firma nabízející nebankovní půjčky, u které se několik lidí podezřelým způsobem pokusilo získat úvěry s použitím falešných dokladů.

Kriminalisté následně zjistili, že údajně tři lidé na stejné doklady získali úvěr nebo se o to pokusili v dalších osmi podobně zaměřených společnostech. Vylákat se jim podařilo až 800 tisíc korun.

Podvodníkovi hrozí až osm let vězení

„Po několikaměsíčním prověřování, zjišťování informací a neustálém vracení se na začátek se policistům podařilo najít správný směr a tím rozplést neuvěřitelný příběh. Pomocí důsledného vyšetřování prokázali, že o úvěry ve skutečnosti žádá jedna a tatáž osoba, která navíc měla zemřít,“ nastínila policejní mluvčí.

„Mrtvého“ poté policisté zadrželi a při domovních prohlídkách našli padělané dokumenty, doklady a další listiny. Mimo jiné šlo i o faktury či firemní dokumentaci. Díky tomu se jim podařilo odhalit, jak si muž „ze záhrobí“ vydělával. To si přitom vyžádalo další náročné vyšetřování.

„Kriminalisté, v úzké spolupráci se státním zástupcem, museli prolomit desítky bankovních účtů a veškeré informace důkladně analyzovat. Aby neztratili přehled a kontrolu nad případem, využili i spolupráce s analytickým oddělením. Ze získaných prostředků se jim nakonec podařilo zajistit finance a věci v hodnotě přes 400 tisíc korun,“ shrnula Neubauerová.

Muž je nyní obviněn z podvodu, úvěrového podvodu, krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a dále také z padělání a pozměnění veřejné listiny a zkreslování údajů o stavu hospodaření a jmění. Za to hrozí pobyt ve vězení v délce dvou až osmi let. Celková škoda je vyčíslena na pět milionů korun, vyšetřování ale ještě neskončilo, a tak to nemusí být konečná částka.

V Olomouckém kraji za poslední roky úředně „ožili“ už tři lidé

Paradoxně nejde o první podobný případ „zmrtvýchvstání“ člověka z Jesenicka. Loni policie řešila případ muže, který si přišel pro občanský průkaz, přestože byl už dávno prohlášen za mrtvého. V roce 1994 byl totiž odsouzen k vězení, ale poté zmizel a nikdo o něm neměl zprávy.

Byl dokonce mezitím i úředně rozveden a v roce 2010 ho úřady „nechaly zemřít“. On se ale celou dobu skrýval v malé vesničce na Vsetínsku a používal cizí identitu. Na úřad si přišel pro nový průkaz kvůli amnestii, neboť si myslel, že jeho odsouzení už tedy neplatí (více čtěte zde).

Podobný případ řešili před čtyřmi lety na Šumpersku. Soud zde zrušil své rozhodnutí z roku 2000, kdy prohlásil za mrtvého muže, který byl pohřešován od července roku 1994.

Dotyčný se ale v roce 2009 ozval a požádal o zrušení rozhodnutí s tím, že po celou dobu žil v zahraničí. Také v tomto případě se jeho identita prokazovala pomocí DNA.