Pracovníci Muzea umění a uměleckého ateliéru dva dny obnovovali čtyřmetrovou vitráž Karla Svolinského, která byla ozdobou EXPA 1958, ale pak na půl století skončila v bednách.

Pracovníci Muzea umění a uměleckého ateliéru dva dny obnovovali čtyřmetrovou vitráž Karla Svolinského, která byla ozdobou EXPA 1958, ale pak na půl století skončila v bednách. | foto: Muzeum umění Olomouc

Olomoucké muzeum po půl století ukáže unikát, obří Svolinského vitráž

  • 0
Byla lákadlem Expa 1958, ale pak skončila v bednách a bez povšimnutí ležela v muzejních depozitářích. Unikátní vitráž Z města i venkova od výtvarníka Karla Svolinského teď ovšem bude jedním z lákadel jubilejní výstavy Od Tiziana po Warhola, kterou hodlá Muzeum umění v Olomouci oslavit šedesát let existence.

"Po skončení bruselského Expa barevné skleněné výplně vitráží zamířily do beden vystlaných dřevitou vatou a několik desetiletí odpočívaly v depozitářích, stejně jako čtyři metry vysoké kovové rámy s nepřehlédnutelnými 'bruselskými' příčkami," popisuje kurátorka Anežka Šimková.

Letos tedy odborníci obnovili dílo poprvé po čtyřiapadesáti letech. Zajímavostí přitom je, že na jejím opětovném sestavení se podíleli zaměstnanci ateliéru, kteří vitráž montovali i demontovali v padesátých letech.

"Předcházela tomu důkladná příprava pracovníků ateliéru, kteří se na rekonstrukci vitráže vysloveně těšili. Po dvou dnech práce se jim podařilo obnovit exponát, který spoluvytvářel bruselský styl, jednu z osobitých kapitol českého designu," komentuje obnovu vitráže Šimková.

Hra barev i světelné efekty, to vše vitráž umí

Návštěvníci výstavy si tak budou moci prohlédnout dílo, v němž Svolinský, rodák ze Svatého Kopečku u Olomouce, ztvárnil jak přírodní motivy v podobě květin, ptáků či slunce, tak symboly městské architektury.

Obnova unikátní vitráže

"Teprve po nasvětlení vyniknou světelné efekty průsvitu barevných skel a jejich hra, která se mění i se změnou postavení pozorovatele," upozorňuje kurátorka.

Svolinský zanechal v Olomouci i jednu trvalou stopu - byl totiž autorem předlohy nové podoby orloje ve stylu socialistického realismu. Kromě toho ve 30. letech navrhl třeba vitráž rodové kaple Schwarzenbergů v Chrámu sv. Víta a věnoval se i scénografii či návrhům nástěnných koberců.

Jubilejní výstava nabídne pět stovek uměleckých děl

Na jubilejní muzejní výstavě však Svolinského vitráž není jedinou ochutnávkou z Expo 58. "Vystavíme i dvě textilní díla, která rovněž zdobila československý pavilon v Bruselu," dodává Šimková.

Při výstavě Od Tiziana po Warhola, která potrvá od 25. října do 31. března příštího roku, bude k vidění na pět stovek děl.

"Výstava zahrne staré umění, výtvarné umění 19. i 20. století a prezentaci historie nejen muzea, ale i sbírání a vystavování umění na Olomoucku od konce středověku pomocí fotodokumentace, publikací a katalogů," uzavřel ředitel muzea Pavel Zatloukal.