Navzdory letošnímu z houbařského pohledu katastrofálnímu roku se podařilo...

Navzdory letošnímu z houbařského pohledu katastrofálnímu roku se podařilo přerovským mykologům uspořádat už 18. houbařskou výstavu. Bylo na ní i několik unikátů včetně čirůvky osténkaté. | foto: Martin Pjentak, 5plus2.cz

Mykologové našli v Česku poprvé vzácnou houbu vonící jako parfém

  • 0
Nečekaný nález čekal na přerovské mykology v místním parku Michalov. Skrývala se tam totiž čirůvka osténkatá. Je to zřejmě vůbec první zdokumentovaný nález této specificky vonící houby v České republice.

„Je to teplomilná houba, která se zatím vyskytovala pouze v jižní Evropě, ve Francii a Španělsku. U nás se jedná o úplně první nález. Za to, že se tady objevila, může zřejmě letošní počasí, které jinak houbám nepřálo,“ přiblížil přerovský mykolog Jiří Polčák.

Identifikace vzácné houby byla poměrně snadná. „Tento druh je velmi dobře určitelný. Má charakteristickou vůni připomínající parfém,“ nastínil.

O unikátní nález požádalo už i Národní muzeum v Praze, které jej uloží do svého mykologického herbáře.

„Je to poprvé, co se Národní muzeum ozvalo. Již dříve jsme ale přispěli svými nálezy do mykologického herbáře Zemského muzea v Brně, se kterým pravidelně spolupracujeme,“ dodal. Přerovský park je podle něj častým místem zajímavých houbařských nálezů.

„Bohužel řada nalezišť byla zničena údržbou parku, platí to i o čirůvce osténkaté, kterou jsme ale stihli posbírat, než místo, kde rostla, posekli,“ řekl Polčák.

Mykolog: Letošní rok je nejhorší, jaký si pamatuji

Vzácná čirůvka byla jednou z ozdob víkendového osmnáctého ročníku houbařské výstavy v Přerově. K vidění zde bylo 241 druhů hub, a to přesto, že letošní suchý rok houbám vůbec nepřál.

„Je to vůbec nejhorší rok, jaký si pamatuji,“ podotkl přerovský mykolog Jiří Polčák.

Vzácných kousků bylo přesto na výstavě k vidění více, mezi exponáty byla například mnohokrčka dírkovaná připomínající tvarem spíše mimozemšťana nebo chobotnici.

„Poprvé jsme ji měli na výstavě loni, letos se nám ji podařilo nalézt znovu,“ přiblížil mykolog.

Hřib Moserův zase roste pouze v Beskydech a Javorníkách, na žádném jiném místě v České republice už ne. I ten se podařilo přerovským mykologům nalézt.

„Máme tu i hřib satan, který je velmi vzácný, letos mu ale přálo teplé počasí,“ řekl Polčák.

Exponáty na výstavu hub sbírala v terénu dvacítka mykologů

Aby bylo možné výstavu uspořádat, muselo před jejím konáním vyrazit do terénu asi dvacet mykologů. Místa ke hledání si rozdělili podle různých biotopů, aby bylo zastoupeno co největší spektrum hub.

„Byli jsme jak na Přerovsku, tak v Hostýnských vrších a v Beskydech. Vzhledem k špatnému roku jsme ani nečekali, že bude tolik nálezů. Všude je sucho a je to vyfoukané větrem, počítali jsme proto maximálně se sto padesáti druhy hub,“ uvedl Jiří Polčák.

Ačkoli sezona teplomilných hub byla letos na střední Moravě mizerná, doufají mykologové, že na podzim se situace zlepší.

„Doufám, že podzimním druhům jako jsou ryzce, pavučince nebo čirůvky se bude dařit lépe,“ uzavřel.