V kauze krachu OP Prostějov padnou další žaloby, tentokrát na bývalé vedení podniku. Ilustrační foto

V kauze krachu OP Prostějov padnou další žaloby, tentokrát na bývalé vedení podniku. Ilustrační foto | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Na bývalé vedení zkrachovalého OP Prostějov se chystají žaloby

  • 0
Věřitelé zkrachovalého Oděvního podniku v Prostějově získali naději, že se dostanou k více penězům, než doposud předpokládali. Insolvenční správce totiž připravuje s advokáty a brněnským krajským zastupitelstvím žaloby ohledně nevýhodných prodejů zboží a služeb, ale i vyplácení odměn bývalému managementu.

Insolvenční správce Jaroslav Svoboda vysvětlil, že důvodem desítek žalob jsou výsledky forenzního auditu posledních pěti let hospodaření podniku, který zpracoval A&CE Audit.

"Žaloby se obecně týkají zboží, které bylo nevýhodně prodáno ke škodě Oděvního podniku, hlavně obleků. Týkají se také služeb, které byly nevýhodně podniku poskytnuty, ale i dalších obchodních případů," uvedl pro ČTK olomoucký advokát Petr Dítě, který se Svobodou spolupracuje. Podle něj půjde například i o neoprávněně vyplacené odměny. Bývalí představitelé OP chyby odmítají.

Kdysi jedna z největších textilek ve střední Evropě skončila loni v úpadku, vyhlášený konkurs však soud po několika měsících zrušil (více čtěte zde). OP tak má teoretickou šanci na reorganizaci, kterou však věřitelé již jednou neschválili. Pohledávky vůči OP si přihlásilo přes pět set padesát věřitelů, celkem jde o 2,15 miliardy korun.

Cena podniku však postupně klesá. Loni v lednu to bylo podle odhadu znalecké firmy asi 1,17 miliardy korun, například jen od loňského května do září však insolvenční správce vykázal ztrátu 139,5 milionu korun (čtěte také Prodej částí OP Prostějov se protahuje, hodnota firmy klesá).

Z OP nyní zůstala jen výroba měřenek, tedy obleků na míru, která není ztrátová. Pracuje zde necelých pět set lidí. Ještě před zrušením konkursu byl o výrobu měřenek, v rámci které si v luxusních zakázkových krejčovstvích nebo módních salonech a prodejnách nechávali šít obleky na míru majetní Evropané, poměrně zájem. Také proto měl prodej poslední životaschopné části podniku vynést více než sto milionů korun.

"Do výběrového řízení se přihlásilo několik zahraničních a tuzemských zájemců. Všechno to byly významné firmy z oboru," potvrdil Petr Doberský ze společnosti TPA Horwath Corporate Finance, která prodej meřenek organizovala. Po zrušení konkursu jsou však veškeré prodeje majetku zastaveny a krach OP se vrátil v podstatě na začátek.