Placení zlotými je na Jesenicku na většině památek, turistických atrakcích či v jeskyních problém. Poláci přitom tvoří nemalou část návštěvníků severu Moravu. (ilustrační snímek)

Placení zlotými je na Jesenicku na většině památek, turistických atrakcích či v jeskyních problém. Poláci přitom tvoří nemalou část návštěvníků severu Moravu. (ilustrační snímek)

Češi v Polsku korunami platí, Poláci v Česku se zlotými často neuspějí

  • 6
Zatímco Češi v Polsku mohou běžně nakupovat za koruny a nemusí tak ztrácet čas ve směnárnách, Poláci to v česko-polském pohraničí na Jesenicku tak snadné nemají. A to přesto, že tvoří na severu Olomouckého a Moravskoslezského kraje významnou část turistické klientely. Leckde je navíc problém i placení kartou.

Poláci se svou měnou nepořídí na řadě památek či v jeskyních, a také u atrakcí na většině míst Jesenicka uspějí jen pokud sáhnou do peněženky pro koruny či eura.

"O placení zlotými je od Poláků velký zájem a nejvíc později odpoledne, kdy už jsou v okolí zavřené směnárny. Bohužel je musíme odmítnout a nemůžeme vyhovět ani těm, kteří by chtěli zaplatit bankovní kartou," nastínila například správkyně jeskyní Na Špičáku Evelyna Vozábalová.

Správa jeskyní ČR, pod kterou oba podzemní systémy na Jesenicku spadají, tento nedostatek vnímá a chystá už kvůli tomu změnu.

"Připravujeme instalaci terminálů, které umožní placení kartou. Týká se to všech jeskyní u nás, včetně jeskyní Na Pomezí a Na Špičáku," sdělil náměstek ředitele Správy jeskyní ČR Lubomír Přibyl. Podle něj terminály budou k dispozici už na příští sezonu, která začíná v dubnu 2014.

Za hotovost ve zlotých si ale Poláci vstupenky nekoupí. "Bylo by to komplikované. Navíc v dnešní době má každý bankovní kartu," řekl Přibyl.

Zloté nebere zlatohorské muzeum ani bobová dráha v Petříkově

Poláci si nemohou koupit vstupné ve své měně ani ve zlatohorském muzeu věnovanému historii těžby zlata.

"Požadavek na změnu z jejich strany jsme nezaznamenali. Hned naproti muzeu je směnárna, kde si lze peníze vyměnit," uvedl starosta Zlatých Hor Milan Rác.

Poláci výrazně zvyšují návštěvnost také v jeskyních na Jesenicku. Ani v podzemním systému Na Pomezí či v jeskyních Na Špičáku si ale vstupenky za zloté nekoupí. A nemohou je uhradit ani kartou, protože jeskyně nemají terminály.

"Zloté neberme, i když k nám jezdí hodně Poláků. U nás se platí jen v korunách nebo eurech a Poláci to respektují a tuto měnu mají," sdělil například majitel lyžařského střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl. Středisko turisté vyhledávají i v letních měsících díky vyhlášené bobové dráze.

"O změně neuvažuji. Brát zloté by pro nás byla komplikace a práce navíc," doplnil Kaštyl.

Výjimkou je zámek v Javorníku či některé restaurace

Naopak bez problémů mohou zlotými platit Poláci za vstupenky na zámek Jánský vrch v Javorníku. Ten patří vzhledem k tomu, že byl kdysi letním sídlem biskupů z Vratislavi, k Poláky nejnavštěvovanějším památkám na Jesenicku.

"Tuto možnost využívají polští návštěvníci poměrně často," řekla kastelánka zámku Kateřina Danielová. Jánský vrch patří k ne mnoha historickým objektům, které mají takzvanou valutovou pokladnu. Kolísání kurzu na zámku řeší tím, že stanovili pevný kurz na celou sezonu.

"Nemyslím, že bychom tím utrpěli nějakou ztrátu," míní Danielová. Paradoxní ale je, že systém kvůli předpisům návštěvníkům neumožňuje nakoupit za zloté také suvenýry. Ty si mohou koupit za zloté pouze ti Poláci, kteří využijí platební kartu na zámeckém terminálu, nebo ti, kteří si došli do směnárny pro koruny.

V restauracích je to lepší. Poláci mohou platit zlotými hned v několika podnicích třeba v Javorníku či ve Zlatých Horách.

"Nevidím důvod neobsloužit člověka, který má jenom zloté a nemá platební kartu," řekl majitel Hotelu Taverna v Javorníku Jiří Daniel.