Změna ročního limitu přesčasů pro lékaře na polovinu přináší v Olomouckém kraji problémy hlavně na Jesenicku. Přilákat tam nové doktory je velmi obtížné. Ilustrační snímek

Změna ročního limitu přesčasů pro lékaře na polovinu přináší v Olomouckém kraji problémy hlavně na Jesenicku. Přilákat tam nové doktory je velmi obtížné. Ilustrační snímek

Hledá se doktor do hor. Jesenicku kvůli omezení přesčasů chybí lékaři

  • 0
V nemocnicích už brzy skončí výjimka EU, která povolovala českým doktorům přes 800 hodin přesčasů ročně. Od ledna bude maximem polovina. Kde vzít další lékaře, teď řeší především na Jesenicku. Ředitel tamní nemocnice oblast nazývá zakletým královstvím, neboť lékaři se tam zrovna nehrnou.

V současnosti mohou lékaři v rámci přesčasů odpracovat ročně 832 hodin, od 1. ledna to bude jen 416 hodin. Jenže práce bude pořád stejně. Pomoci tak budou muset další lékaři. Ale zatímco v jiných krajích je to problém pro nemocnice i záchranáře, v tom Olomouckém zřejmě největší strašák visí jen nad Jesenickem.

"Zkuste někoho dostat do Jeseníků. Nikdo se sem nehrne. Zpravidla je to tak, že když už se mi podaří najít nějakého doktora, který by u nás mohl pracovat, má vystudovanou ženu, která sem nepůjde, protože by tu práci nenašla. A tak máme smůlu," vysvětlil Jan Jedlička, ředitel Jesenické nemocnice. Problém s přesčasy chce proto řešit, až nastane.

"V tuto chvíli pracujeme tak, že jsme s doktory domluvení na přesných podmínkách, aby nebyli přetěžovaní. Samozřejmě se ale musíme řídit tím, co dostaneme nařízené," dodal Jedlička, který problém spíš než v přesčasech vidí ve velkém množství nemocnic.

"Kdyby tu nebyla síť nemocnic jako za Františka Josefa takzvaně na dojezd koňskému povozu, doktorů by bylo dost a nějaké přesčasy bychom teď neřešili," uzavřel.

Právě Jeseník může být zakletým místem i pro záchrannou službu, ačkoliv jinde v kraji jí zrušení výjimky pravděpodobně větší obtíže nezpůsobí.

Nemocnice mimo Jesenicko jsou na změnu připravené

Posádek rychlé pomoci jezdí po Olomouckém kraji celkem dvacet šest. V devíti z nich pacienty přijede na místo ošetřit také lékař, desátou je pak záchranka letecká.

"V současnosti dodržujeme dvanáctihodinové směny a jsme schopní je pokrýt jak kmenovými zaměstnanci, tak externisty. Od ledna zřejmě budeme muset přijmout nějaké externisty navíc nebo zaměstnat dalšího lékaře, nicméně problém v tom nevidím. Snad jen na Jesenicku to může být kvůli nedostatku doktorů oříšek," uvedl Ivo Mareš, ředitel Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje.

Zrušení poloviny přesčasů se nebojí ani další nemocnice v kraji. V té olomoucké se například na leden nachystali s předstihem.

"Už dříve jsme výrazně omezili počet přesčasů a přijali nové doktory, takže si myslím, že nás konec roku určitě nemůže překvapit," vysvětlil například Egon Havrlant, mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc.

Také jinde už se připravují. "Pacienti se nemusí ničeho obávat, lékaři v našich nemocnicích chybět nebudou, k žádnému ohrožení v poskytování zdravotní péče tak nedojde," ujistila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, který v kraji provozuje nemocnice v Šumperku, Šternberku, Přerově a Prostějově.