Kamenictví bývalo na Jesenicku tradičním oborem, ve kterém pracovaly tisíce lidí, postupně se ale vytrácí. (Ilustrační snímek)

Kamenictví bývalo na Jesenicku tradičním oborem, ve kterém pracovaly tisíce lidí, postupně se ale vytrácí. (Ilustrační snímek) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Kameníků začíná být na Jesenicku jako šafránu, tradiční obor se vytrácí

  • 5
Kamenictví bývalo v minulosti na Jesenicku tradičním oborem zaměstnávajícím tisíce lidí, v současnosti je zde ale na ústupu. I ty podniky, které nezkrachovaly, se potýkají s problémy a má je i největší tamní firma Slezský kámen. Všichni ale doufají, že by nyní mohlo přijít malé oživení.

Kdysi pracovalo na Jesenicku v kamenictví přes pět tisíc lidí a na přelomu 19. a 20. století bylo jen málo rodin, kde by některý z jejích členů nebyl zaměstnán v lomech na kámen nebo ve firmách, kde se kámen zpracovával. Dnes jich jsou zhruba jen tři stovky.

S problémy se potýkají jak desítky malých podniků na Jesenicku, které se složitě perou o zakázky, tak i největší kamenická firma regionu - Slezský kámen. Ještě před pěti lety podnik zaměstnával 250 lidí, krize ve stavebnictví ale počet pracovníků "očesala" na 130.

Letos už pak firma neměla ani na mzdy, v letních měsících tak část zaměstnanců nedostala výplaty. Někteří kvůli nevyplaceným mzdám dokonce podali návrh na insolvenci.

"Samozřejmě nám nebylo příjemné, že jsme nemohli části zaměstnanců vyplatit mzdy v termínech. Závazky jsme už ale vyrovnali a krajský soud návrh na insolvenci zamítl, takže jedeme dál," uvedl ředitel Slezského kamene Daniel Šmerda. Největší kamenická firma, která vyrábí dlažbu, obrubníky i další výrobky ze žuly a mramoru, spadla do ztráty během krize.

"Teď začíná lehké oživení. Zakázek pomalu přibývá," dodal Šmerda, který ale poukazuje na velkou konkurenci v silničním stavitelství. "V dlažbách je zvlášť těžká konkurence. Vozí se sem věci z jižní Evropy, Řecka, Turecka, Polska a samozřejmě také z Číny," přiblížil Šmerda.

"Nečekáme na trhu velké oživení, i malé by nám ale pomohlo"

Další kamenické firmy na Jesenicku jsou už výrazně menší. Kámen Becke Moravia ze Supíkovic vyrábí dlažbu, obklady a renovuje historické památky. Zaměstnává deset lidí. V posledních letech firmě klesaly tržby, nyní se situace zlepšila.

"Zakázky teď máme, dokonce jsme nabrali pár lidí," říká jednatel firmy Jiří Pelc. Zatím nechce spekulovat, zda by to mohlo znamenat oživení ve stavebnictví, na které jeseničtí kameníci čekají už několik let.

"Pokud přece jen dojde k oživení na stavebním trhu, tak bude jen mírné. Ale i to by kamenictví na Jesenicku velmi pomohlo," míní Pelc.

Problémem je odloučenost regionu, přeprava je drahá

"Lepší časy" vyhlíží i firma Granites v Žulové, která ve svém lomu dobývá slezskou žulu, kterou zpracovává na dlažbu či obrubníky.

"Začátky byly obtížné, stavebnictví na tom tady bylo hodně špatně. Začít v období boomu ve stavebnictví by bylo mnohem snazší," přemítá spolumajitel firmy Evžen Čáslava. Přesto si firma zákazníky našla, a to i v zahraničí. Jenže za cenu ústupků.

"Zakázky jsou, důležité je ale za kolik. A zde už to taková sláva není," přiznal Čáslava. Firmu trápí hlavně odloučenost regionu.

"Je to velký handicap. Přepravujeme těžké výrobky, takže doprava na větší vzdálenosti se v našich koncových cenách výrazně promítá. Pokud chceme uspět třeba v Praze, musíme ceny snížit na hranici rentability," dodal.