Žen do politiky směřuje málo, na kandidátky v kraji se do čela většinou neprobojovaly. Ilustrační snímek

Žen do politiky směřuje málo, na kandidátky v kraji se do čela většinou neprobojovaly. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Do boje bez žen, přední místa kandidátek v kraji obsadili muži

  • 1
Drtivý nepoměr šestatřicet ku šesti. Právě takovou převahu teď mají v Olomouckém kraji muži nad ženami v čele kandidátek pro letošní předčasné volby. MF DNES u politických stran, které již v minulém týdnu schválily své kandidátní listiny, porovnala obsazení prvních šesti míst.

Na první šestici jmen se přitom MF DNES zaměřila z toho důvodu, že zahrnuje samotného lídra a poté velice často také zástupce všech pěti okresů kraje.

"Také bych zde ženu rád uvítal, ale zkrátka jsme pracovali s nominacemi z jednotlivých oblastí," přemítá nad složením čela kandidátky ODS v Olomouckém kraji její místní předseda Robert Knobloch.

Modří ji schválili ve středu večer, své barvy se drželi i z hlediska pohlaví kandidátů na prvních šesti místech. Všichni jsou muži a současně členové strany. Voliči zde kromě lídra, olomouckého primátora Martina Novotného, najdou například náměstka přerovského primátora Michala Záchu či starostu Šternberka Stanislava Orsága. Nestranické osobnosti dle Knoblocha obsadily střed kandidátky. Ženám tu z celkových třiadvaceti míst patří jen tři.

Sám Knobloch se navzdory tomu, že je šéfem celého regionu, o hlasy voličů ucházet nebude.

"Diskutovalo se o tom, že bych mohl mít nominaci na lídra. Ale upřímně i s ohledem na kondici ODS jsme se rozhodli, že budeme preferovat někoho výraznějšího z veřejného a politického života. A tak, i vzhledem k tomu, že nejsem z Olomouce, padla s mým souhlasem a podporou volba na Martina Novotného," vysvětluje Knobloch.

Sociálnědemokratická kandidátka odmítla místo v první šestici

Také ČSSD vsadila na straníky a muže, patří jim prvních šest míst. Absenci nestraníků v čele kandidátky vysvětluje krajský předseda sociálních demokratů Jiří Zemánek jako pojistku pro udržení stranické linie.

"Nestranická osobnost může slíbit, že se bude chovat tak či tak, ale v praxi se může od naší politiky odklonit," říká Zemánek.

Čela kandidátek pro předčasné volby patří hlavně členům stran. Politici se ale snažili naverbovat i nestranické osobnosti. Neuspěli třeba u bývalého trenéra Sigmy Olomouc Petra Uličného.

Do podoby čela kandidátek pak u ČSSD zasáhly i vnitřní předpisy strany. Ty určují, kdo se v jejích barvách může stát poslancem.

"Může to být jen sociální demokrat, který má buď čtyřletou zkušenost v zastupitelské funkci, anebo je alespoň šest let členem sociální demokracie," líčí Zemánek.

Vedení strany však může jednotlivým krajům při sestavování kandidátek posvětit výjimku. V Olomouckém k tomu však při přípravě na říjnové volby nedošlo.

"Co se týče žen, mysleli jsme si, že se nám podaří, aby nyní v té první šestici jedna byla. Bohužel to nevyšlo, odmítla. Šlo přitom o jednu nejmenovanou úspěšnou místostarostku," přibližuje Zemánek.

Další ženy pak podle něj vyšší místa na kandidátce odmítly s ohledem na rodinu a časovou náročnost práce poslance. "A za každou cenu je tam dávat nemůžeme. Musí se zde snoubit to, že je to tedy žena a zároveň zkušená politička," dodává krajský šéf ČSSD.

Další čistě mužské čelo kandidátky pak v regionu vedle ODS a ČSSD schválilo v noci na pátek politické hnutí ANO.

Zelení ctí genderové principy

U dalších stran se do první šestice alespoň jedna probojovala. U komunistů jde na pátém místě o nestraničku a starostku Moravského Berouna Zdenku Szukalskou, u lidovců pak šesté místo drží členka strany Alena Šromová.

Ovšem přímo na pozici lídra se na prozatím oficiálně známých kandidátkách dostala pouze jedna žena. A to Jitka Chalánková u TOP 09. Za ní pak o voliče bude v regionu na čtvrtém místě bojovat i další žena, místostarostka obce Libina Jana Němečková.

Dvě ženy a také nejvíce nestraníků pak v čele kandidátky do předčasných voleb s největší pravděpodobností vyrazí v dresu Strany zelených. Coby lídr v Olomouckém kraji ho oblékl nestraník a filozof Martin Škabraha. Nečlenům u zelených patří navíc i páté a šesté místo, drží tak rovnou polovinu čela kandidátky.

Krajský šéf zelených Jiří Roubík pak v sázce na nestraníky vidí příležitost k zisku nových hlasů.

"Strana zelených se trochu motá v kruhu a žije, když to tak řeknu, v bublině svých přátel a známých. Nedokážeme se tak dostat do jiných skupin lidí, kteří by nás mohli volit. A tu cestu vidíme právě v tom, že oslovujeme nezávislé kandidáty, kteří fungují v rámci svých struktur," vysvětluje Roubík.

Sám na kandidátce skončil na třetím místě, původně ji ovšem mohl vést. Pozici regionální jedničky ovšem uvolnil známějšímu Škabrahovi, druhá nejcennější příčka pak ale automaticky připadla ženě.

"Strana zelených uznává genderový princip. To znamená, že pokud je na prvním místě kandidátky muž, musí být na druhém žena," říká Roubík.

S pořadím může zamíchat kroužkování

První místopředseda KDU-ČSL a také lídr lidovců v Olomouckém kraji Marian Jurečka ovšem zdůrazňuje, že samotné pořadí lidí na kandidátkách nemusí být rozhodující.

"Volby v roce 2010 ukázaly, že voliči jsou schopni hodně kroužkovat. Může se klidně stát, že se někdo ze šestého sedmého či desátého místa posune na druhé anebo první místo," uvažuje Jurečka.

Přímo v první šestici se u KDU-ČSL nestraníci neobjevili, nejvýše obsadili deváté, desáté či jedenácté místo.

"V rámci republiky ovšem máme čtyři kraje, kde je lídrem právě nestraník. Nemáme žádnou směrnici o tom, že kandidátku může vést jen člen strany," dodává Jurečka.

Přímo v Olomouckém kraji lidovci neúspěšně jednali se zhruba dalšími deseti osobnostmi mimo stranu.

"Šlo o lidi z akademické sféry, oslovili jsme i trenéra Petra Uličného. Tomu bychom byli schopni nabídnout vysoké místo na kandidátce. Všichni nás ale s díky odmítli s tím, že se v současné době, anebo vůbec nechtějí v politice angažovat," uzavírá Jurečka.