V Bochoři bude nejen ředitelství mezinárodního výcvikového střediska, ale letiště je také jedním z nabízených výcvikových míst.

V Bochoři bude nejen ředitelství mezinárodního výcvikového střediska, ale letiště je také jedním z nabízených výcvikových míst. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na letišti v Bochoři bude ředitelství mezinárodního střediska výcviku

  • 0
Z letiště v Bochoři u Přerova sice armáda na podzim odstěhovala svou vrtulníkovou základnu, přesto bude nadále důležitým bodem na vojenské mapě. Usadí se tam ředitelství Mnohonárodnostního střediska leteckého výcviku (MATC), které má trénovat především letce ze zemí NATO.

MATC má za cíl trénovat především piloty účastnických zemí projektu, tedy Česka, Slovenska, Maďarska, Chorvatska a Spojených států. Jak informovaly Lidové noviny, Bochoř získá kromě "kancelářských pozic" opět také status místa, kam mohou piloti zamířit za výcvikem.

"Mohu potvrdit, že se zřízením ředitelství se počítá v Bochoři. Nyní tam pracuje přípravný tým dvou lidí, fungovat má středisko od příštího roku. V plném provozu, jehož dosažení odhadujeme na přelom let 2016 a 2017, zde pak bude zhruba dvacet lidí," uvedl Vladimír Lukovský z tiskového oddělení ministerstva obrany.

"Vlastní výcvik pak může probíhat jak zde, tak i v Centru leteckého výcviku na letišti v Pardubicích, nebo případně na dalších vhodných místech, která má česká armáda k dispozici," dodal.

Piloti se nicméně nastálo na letiště nevrátí, pouze ho využijí v případě, kdy se bude nejlépe hodit pro typ výcviku, o který bude mít některá z armád zájem.

Projekt MATC (zkratka Multinational Aviation Training Center) je postaven na vrtulnících platformy "Mi", do budoucna ale není vyloučeno rozšíření o země s jinými typy. Byl schválen v roce 2012 na summitu NATO v Chicagu jako součást iniciativy Smart Defence, zaměřené na mezinárodní spolupráci mezi aliančními zeměmi při budování vojenských schopností.

Principem není vytvoření výcvikového centra v jediné lokalitě, ale společné využití stávajících výcvikových kapacit v účastnických zemích. Jedním z cílů je standardizace výcviku, která přispěje ke zvýšení interoperability v rámci NATO. Důležitost projektu ukazuje například to, že během čtvrtečního setkání ministrů obrany zemí NATO v její centrále opět zaznělo, že jde o jednu z priorit Aliance.