VIDEO: Na Moravě se zabydlují asijské kachny, pár už žije i v Olomouci

  • 8
Kachničky mandarínské běžně žijí v Japonsku a Číně, v poslední době se ale zabydlely na Moravě. Velkou populaci ornitologové pozorovali v Brně, páreček se nyní objevil i v Olomouci. Podle ornitologů existuje možnost, že zde zahnízdí a založí novou populaci.

Kachničky mandarínské byly v Olomouci k vidění v uplynulých letech hlavně v zimě a šlo pravděpodobně o jedince, kteří uprchli některému chovateli.

„Většinou šlo ale o samce. Nyní se však na řece Bystřici usídlil pár. V Brně už přitom kachničky mandarínské dokonce vyvádí v posledních letech kolem dvaceti mláďat, takže na Svratce vznikla docela velká populace. To je zatím jediné potvrzené místo hnízdění, ale teď k tomu může dojít i v Olomouci,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Druh, jehož domovem je Japonsko a severovýchodní Čína, nepředstavuje podle ornitologa pro místní životní prostředí žádný problém.

Kachničky z Asie v Olomouci

„Máme tu samozřejmě naše domácí kachny divoké, byť v prostředí měst jsou často spíš dost krotké, a tudíž další druh kachen už nehraje význam. Spíš jde o zpestření díky výraznému zbarvení kachniček mandarínských. Určitě se nemusíme bát, že by se tu nějak přemnožily a škodily,“ shrnul Šafránek.

Kromě zářivých barev peří je kachnička zajímavá i z biologického hlediska. V mládí totiž může být samicí, ale ve stáří se stane samcem. Samice mají totiž plně funkčně vyvinutý jen jeden vaječník. Když u staré samice zakrní, začne se druhý, jen nedokonale vyvinutý vaječník, přeměňovat na samčí pohlavní žlázu a ta se tak změní v neplodného samce.

Kromě toho je kachnička mandarínská také jediným druhem kachen, který se nemůže křížit s ostatními druhy, protože má jiný počet chromozomů.