Olomoucký výtvarník a umělecký kovář Milan Polián vyrobil k oslavě svátku svatého Valentýna srdce, které nyní bude na týden stát na Horním náměstí a zamilovaní na něj mohou dát takzvané zámky lásky. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Olomouc ozdobilo padesátikilové valentýnské srdce pro zámky lásky

  • 3
Na olomouckém Horním náměstí stojí od rána kovová plastika srdce. Padesát kilogramů vážící dílo místního výtvarníka a uměleckého kováře Milana Poliána je symbolem letošního svátku svatého Valentýna a lidé na něj až do konce týdne mohou věšet takzvané zámky zamilovaných.

S nápadem na srdce v centru Olomouce přišel sám osmapadesátiletý umělec a magistrát nebyl proti.

„Několik let jsem uvažoval, že bych rád udělal srdce ke svátku svatého Valentýna. Protože zamilování je nejsilnější věc v životě, je to jeho doména,“ podotýká Polián. Svátek zamilovaných spojený s datem 14. února letos vychází na tuto sobotu.

Kovovou plastiku přivezl její autor do centra města ve středu brzy ráno na obyčejném vozíku, pracoval na ní dva dny.

„Konkrétní nápad se u mě většinou vytváří v noci,“ dodává kovář, jenž je mimo jiné autorem domovního znamení U Zlatého prstenu na Horním náměstí či Památníků amerických letců a obětem první a druhé světové války na olomouckém ústředním hřbitově.

Co bude se srdcem po Valentýnu, zatím není jasné

Srdce má v průměru kolem metru, větší Polián dle svých slov ještě nikdy nevyrobil.

Valentýnské kovové srdce

„Váží asi padesát kilogramů, je možné na něj uzamknout takzvaný zámek zamilovaných,“ doplnil.

Jeho dílo bude na Horním náměstí stát do konce týdne, kde skončí potom, není ještě definitivně rozhodnuto.

„Říkal jsem si, že by bylo zajímavé, kdyby zůstalo na nádvoří radnice. Novomanželé by si u něj mohli udělat zajímavou pěknou fotku,“ přemítá Polián.

Město chce zahájit tradici „valentýnských srdcí“

Radim Schubert, který na olomoucké radnici vede oddělení kultury, tuto možnost nevylučuje, rozhodující bude i ohlas Olomoučanů.

„Stojíme na prvopočátku nové tradice. Chceme, aby se každý rok podobné valentýnské srdce na Horním náměstí objevilo,“ prozrazuje Schubert.

Svůj zájem o kovové olomoucké srdce mohou dát lidé najevo skrze moderní techniku. Pokud se u něj vyfotí, mají možnost své snímky vkládat na sociální sítě s takzvaným hashtagem (klíčovým slovem nebo frází označenou znakem křížku - pozn. red.), v tomto případě ve tvaru #olomouckesrdce.

„Vytvořili jsme speciální profil na Facebooku, kam mohou lidé vkládat fotky, které u srdce vyfotí,“ dodal Schubert.