Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Novotný, MF DNES

Na operaci kolena se v olomoucké fakultní nemocnici čeká až dva roky

  • 0
Olomoucká fakultní nemocnice splnila požadavek ministerstva zdravotnictví a zveřejnila čekací doby na různé neakutní operace a vyšetření. Lidé si tak dopředu mohou zjistit, jak dlouho by zde čekali třeba na nový kloub. Ostatní nemocnice v kraji zatím s podobným krokem váhají.

Podle ministerské vyhlášky nyní musí státní nemocnice zveřejňovat čekací lhůty u složitějších odkladných operací, na které pacienti stojí pomyslnou frontu déle než dva měsíce. U vyšetření pak ta, na která se čeká přes tři týdny. Údaje se samozřejmě nevztahují na akutní zákroky, ty se provádějí ihned.

Velký časový rozptyl u jednotlivých údajů, kdy si například na vyšetření pozitronovou emisní tomografií v olomoucké fakultní nemocnici člověk počká 4 až 10 týdnů nebo na výměnu kyčelního kloubu 4 až 15 měsíců, ale může lidem kteří si informace najdou v seznamu na internetu, spíš zamotat hlavu.

"Pacient by měl tyto informace znát, aby se mohl rozhodnout, kde léčbu podstoupí. Data jsou ale ovlivněná řadou okolností, jako je například kapacita pracovišť operačních sálů a diagnostických přístrojů nebo počet a vytíženost personálu," vysvětlil mluvčí olomoucké fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Čekací doby záleží i na počtu pacientů, kteří musí na sál hned

Jak dlouho pacienti čekají

Čekací doby vybraných operací a vyšetření ve Fakultní nemocnici Olomouc

Neakutní vyšetření s čekací dobou delší než 3 týdny

Vyšetření pozitronovou emisní tomografií - PET/CT: 4 - 10 týdnů

Endoskopické vyšetření tlustého střeva: 3 - 4 týdny

Vyšetření ve specializované spondylochirurgické poradně: 8 - 12 týdnů

Plánované vyšetření pomocí CT: 8 týdnů

Vyšetření digitálním dermatoskopem: 3 - 8 týdnů
---------------------------------
Neakutní operační výkony s čekací dobou delší než 2 měsíce

Operace žlučníku: 2 - 3 měsíce

Operace kýly: 3 - 4 měsíce

Operace štítné žlázy: 4 - 6měsíců

Výměna (endoprotéza) kyčelního kloubu: 4 - 15 měsíců

Výměna (endoprotéza) kolenního kloubu: 4 - 24 měsíců

Spondylochirurgie: 2 - 3 měsíce

(zdroj: Fakultní nemocnice Olomouc)

Dalším důvodem jsou peníze. Jednotlivá zařízení mají se zdravotními pojišťovnami na dané období nasmlouvaný určitý "balík" peněz.

Dopředu ovšem nemohou odhadnout třeba to, jak velký počet akutních operací a vyšetření budou muset doktoři provést. A kolik tak z koláče odkrojí neodkladní pacienti, a kolik zbude na ty, jejichž operace či vyšetření lze o něco posunout.

"Některé výkony, jako jsou třeba výměny nosného kloubu nebo robotická chirurgie, jsou pak hrazené ještě mimo tyto finance," doplnil ředitel olomoucké krajské pobočky Všeobecné zdravotní pojišťovny Lubor Machytka.

Do čekacích lhůt navíc může promluvit i kvalita péče. Tam, kde to dělají dobře, se lidé chtějí nechat léčit. Se stoupajícím zájmem ale mohou samozřejmě narůstat týdny a měsíce, o které se prodlouží čekání na zákrok.

Do Olomouce míří na některé operace lidé z celého kraje

Fakultní nemocnice v Olomouci je navíc specifická v tom, že v ní dělají řadu zákroků, které se v menších nemocnicích neprovádějí a většina nemocných z kraje proto směřují jen sem.

"Specializovaná nákladná péče se soustředí do center. U nás dnes máme onkologické, traumatologické i kardiovaskulární centrum a týká se to i některých jiných oblastí, jako je třeba neurochirurgie," shrnul mluvčí Havrlant.

Ostatní nemocnice v kraji se však zatím k odtajnění čekacích lhůt nechystají. "Určitě to může být pro pacienta při rozhodování vodítko, ale současně jde o nový systém a nějakou dobu bude trvat, než vznikne jednotná metodika," míní náměstek hejtmana Michael Fischer.

Agel, který má v kraji čtyři nemocnice, seznamy zatím nechystá

V podobném duchu mluví za holding Agel, který v regionu vlastní šumperskou nemocnici a současně má pronajatou také šternberskou, přerovskou a prostějovskou, mluvčí Hana Szotkowská.

"Dokud nebude ministerstvem či zdravotními pojišťovnami stanovená jednotná metodika pro tvorbu seznamů, o zveřejnění čekacích lhůt neuvažujeme."

Navíc mohou mít seznamy v dnešní podobě jepičí život. Čekacími dobami může zamíchat plánovaná změna způsobu, jakým budou v příštím roce pojišťovny hradit nemocnicím péči.