Členové Moravského ornitologického spolku našli postřeleného racka u štěrkovny

Členové Moravského ornitologického spolku našli postřeleného racka u štěrkovny na Přerovsku. Díky jejich pomoci přežil, kvůli zraněním ale už nikdy nebude létat. | foto: Jiří Šafránek

Na Přerovsku někdo střílel racky. Přežil jediný, ujmou se ho v zoo

  • 3
Několik racků se střelnými zraněními našli před časem členové Moravského ornitologického spolku u štěrkovny na Přerovsku. Jednoho z ptáků se jim podařilo zachránit a ten teď zamíří do zoo. Kvůli svým zraněním už totiž nebude nikdy létat.

"Členové spolku našli u Troubecké štěrkovny několik zastřelených racků chechtavých a jednoho postřeleného racka bouřního. Ten krvácel z otevřené zlomeniny na pravém křídle a bez pomoci by uhynul," popsal místopředseda spolku Jiří Šafránek.

Ornitologové proto zraněné zvíře odchytili a převezli do Záchranné stanice pro handicapované živočichy v Přerově.

"Vzhledem k velmi vážnému zranění, tříštivé zlomenině dvou kostí v pravém křídle, přišel o část křídla a již nikdy nebude schopen letu," doplnil Šafránek. Přesto racka ještě nyní čeká jedna dlouhá cesta.

"Členové spolku pro něj sehnali místo v Zoo Ohrada v jižních Čechách, kde už jednoho racka bouřního chovají. Zachráněný racek je již v dobré kondici a jeho převoz je naplánován na čtvrtek," shrnul Šafránek.

Racek bouřní pochází ze severu Evropy, kde hnízdí na mořském pobřeží. Je větší než domácí racek chechtavý a na rozdíl od něj má v letním šatě bílou hlavu a žlutý zobák a nohy.

Rackové bouřní se v Česku objevují pouze v zimním období, na jaře se vracejí na svá severská hnízdiště. Živí se drobnými vodními živočichy i rostlinami, ale nepohrdnou ani uhynulými rybami nebo zbytky potravin na skládkách komunálního odpadu.