Policie zasahovala na zhruba čtyřiceti místech Česka, mimo jiné i na olomouckém magistrátu (na snímku). Sbírala dokumentaci k zakázkám. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

Na úřady v Olomouci, Přerově či Zlíně dorazila policie, kvůli zakázkám

  • 139
Na nejméně třech magistrátech, dvou krajských úřadech či v soukromé firmě od rána zasahovala protikorupční policie. Důvody zásahu nezveřejnila, dle informací MF DNES šlo ale o součást celorepublikové akce. Někteří pracovníci či politici měli odpojené počítače, policisté chtěli dokumentaci k zakázkám spolufinancovaným z evropských dotací.

Policisté od rána zasahovali na řadě míst - nejméně třech magistrátech, minimálně dvou krajských úřadech, ale třeba také v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka (ČSSD). U majitelů firmy navíc policisté provedli domovní prohlídku.

Celkem se po celé republice uskutečnilo zhruba čtyřicet zásahů. Policisté se při akci zaměřili na dokumentaci a počítačová data, analýza těchto důkazů jim zabere řádově měsíce. Vše provádí Útvar odhalování korupce a finanční kriminality.

„Od rána provádíme úkony trestního řízení, které dozoruje vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Nikdo nebyl zadržen, jde o zajišťování důkazních materiálů,“ shrnul dopoledne mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Podle státního zástupce Petra Šeredy nebyl nikdo ani obviněn. „Jsou to úkony trestního řízení, které nejsou spojeny s obviněním žádné osoby. Jde o zajištění dokumentů a důkazního materiálu, který se bude dále vyhodnocovat," řekl ČTK a dodal, že v této fázi vyšetřování nebude vrchní státní zastupitelství k případu zveřejňovat bližší podrobnosti.

Informace MF DNES ale ukazují, že policii šlo o projekty spojené s výzvou 09 Integrovaného operačního programu. V roce 2010 ji vypsalo ministerstvo vnitra a zjednodušeně řečeno šlo o dotace mimo jiné na vybudování datových sítí, zajištění přenosu dat, jejich zabezpečení a elektronizaci služeb radnic, například formulářů.

O tyto evropské peníze se mohla ucházet pouze statutární města, rozdělovala se mezi ně zhruba miliarda korun.

Policisté se zajímali o projekty za poslední čtyři až pět let

Cílem policistů byl mimo jiné například magistrát v Olomouci. „Mohu potvrdit, že ráno byla v budově radnice a budově magistrátu v Hynaisově ulici přítomna police. O součinnost požádala primátora, který ji v plné míře poskytl. Policie si vyžádala dokumentaci k běžícím a chystaným projektům dotovaným z integrovaného operačního programu. V tuto chvíli však nemáme žádné další podrobnosti,“ uvedla mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá.

„Vedení města si není vědomo žádného pochybení, které by souviselo s čerpáním dotačních prostředků z tohoto programu. V současnosti navíc není vůbec zřejmé, zda se jedná o prověřování aktů v rámci magistrátu, nebo v rámci centrálních orgánů státní správy,“ dodala.

Policejní zásah v Olomouci

Policisté podle informací MF DNES kolem desáté dopoledne pokračovali v zásahu už jen v budově magistrátu v ulici Hynaisova. Bylo jich pět, část v uniformách a zbytek v civilu. Vyžádali si dokumentaci k projektům, jejichž kořeny sahají zhruba od let 2009 a 2010 až po současnost.

„Policisté nás požádali o součinnost, kterou jsme jim v plné míře poskytli. Vyžádali si dokumentaci k běžícím a chystaným projektům dotovaných z integrovaného operačního programu,“ nastínil olomoucký primátor Martin Major během jednání rady města, které v tu dobu řídil. Konkrétní zaměření projektů neupřesnil.

„Nechal bych to na středeční tiskovou konferenci,“ podotkl s tím, že souhrnnou hodnotu daných projektů v tuto chvíli nezná. Informaci uvedenou ČTK, že policisté odstavili od počítačů pracovníky IT oddělení nechal bez komentáře. Dle informací MF DNES měli ovšem někteří pracovníci úřadu odpojené počítače a nemohli na nich pracovat.

Policie dokumenty sbírala na krajském úřadě i v soukromé firmě

Policie v Olomouci zasahovala také v budově Krajského úřadu Olomouckého kraje.

„Kolem půl osmé ráno se obrátila na ředitele krajského úřadu s žádostí o součinnost ve věci týkající se zejména dokumentace a výpočetní techniky spojené s integrovaným operačním programem. Tu jsme poskytli v plné míře,“ popsala mluvčí úřadu Kamila Navrátilová.

Dotřetice pak lidé z protikorupční jednotky ve městě zamířili do společnosti Tesco SW, jež se specializuje na vývoj a implementaci softwaru či poskytování služeb v oblasti informačních technologií, ale zabývá se i monitoringem strukturálních fondů. Kromě toho policisté provedli také domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti.

"Policie se skutečně obrátila na vedeni společnosti a požádala o součinnost při předání podkladů, které potřebují k vyšetřování. To proběhlo, dokumenty byly předávány v elektronické podobě, aby byla činnost firmy omezena co nejméně. Z naší strany šlo o maximální spolupráci s policií a sami se těšíme na zveřejnění důvodů a výsledků akce," uvedl mluvčí firmy Tomáš Jelínek.

Jak připomněla ČTK, Tesco SW se v únoru společně s Telefónicou stalo vítězem výběrového řízení v celkové hodnotě téměř 138 milionů korun na zajištění přenosu dat a informací na přerovském magistrátu. Kromě toho loni vyhrálo tendr ministerstva pro místní rozvoj na provoz monitorovacího systému, který zajišťuje čerpání peněz z evropských fondů. Společnost za to inkasuje 636 milionů korun.

Policisté zasahovali i v Přerově či ve Zlíně

V regionu ovšem byli policisté kromě Olomouce také například v Přerově. „Mohu potvrdit, že tu od rána policisté jsou v počtu čtyř nebo pět lidí. Zajímají se o podkladové informace k projektům na informační technologie. Zajistili několik počítačů, šlo mimo jiné i o počítače primátora, prvního náměstka, vedoucího odboru vnitřní správy či z oddělení zakázek,“ shrnul dopoledne mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Protikorupční policie byla ovšem třeba i v sousedním Zlínském kraji a to přímo ve Zlíně. Jejich přítomnost v budově tamního magistrátu nejprve anonymně potvrdili lidé z vedení úřadu a zásah poté i v tomto případě potvrdil mluvčí policejního útvaru Ibehej.

Policisté ovšem ve městě sbírali důkazy i v úřadu kraje. „Dnes ráno přišli na Krajský úřad Zlínského kraje zástupci policie a vyžádali si podklady, respektive dokumentaci k projektu ‚Rozvoj e-governmentu ve Zlínském kraji‘, k jedné z IT zakázek. V současné chvíli podklady studují,“ nastínila před polednem mluvčí Gabriela Sýkorová Dvorníková.

, , ,