V kraji se loni nejčastěji bouralo v pátek. Začátek nového roku tento trend potvrdil, například v pátek 10. ledna zkomplikovala jízdu dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou hromadná nehoda (na snímku).

V kraji se loni nejčastěji bouralo v pátek. Začátek nového roku tento trend potvrdil, například v pátek 10. ledna zkomplikovala jízdu dálnici D1 u Lipníku nad Bečvou hromadná nehoda (na snímku). | foto: HZS Olomouckého kraje

Na silnicích Olomouckého kraje se nejvíc bourá v pátek, mrtvých ubylo

  • 0
Řidiči jezdící po silnicích Olomouckého kraje by se podle policejních statistik za rok 2012 měli mít nejvíc na pozoru v pátek. V tento den se totiž loni v kraji bouralo nejčastěji. Celkově navíc nehod opět přibylo. Pozitivní zprávou byl nižší počet mrtvých a těžce zraněných.

Nehodovost se podle policejních statistik loni zhoršovala vždy s přibližujícím se koncem týdne, kdy byla situace nejhorší. Naopak nejméně nehod bývalo obvykle o víkendu.

"Křivka počtu nehod podle dne v týdnu od pondělka postupně stoupala a nejvýše se dostala právě v pátek," nastínil šéf dopravní policie v Olomouckém kraji Dušan Věženský.

Nejčastější příčinou nehod, a to ve více než polovině všech případů, zůstává nesprávný způsob jízdy, do kterého patří například riskantní projíždění nepřehledných zatáček či nedodržení bezpečného odstupu.

Téměř šestnáct procent nehod pak způsobila jízda nepřiměřenou rychlostí, třetí nejčastější příčinou bylo při desetině nehod nedání přednosti. U sedmi procent nehod byl viník pod vlivem alkoholu.

Následky nehod

Srovnání let 2011/12

počet mrtvých 45/40
těžce zraněných 182/179
lehce zraněných 1350/1357
(zdroj: Policie ČR)

Pozitivní zprávou byl nižší počet mrtvých a těžce zraněných. "Při nehodách zemřelo čtyřicet lidí, což je o pět méně než v předešlém roce. Statistiku navíc velmi výrazně zhoršil až poslední měsíc. Prosinec byl vůbec nejhorší, při nehodách během něj zemřelo sedm lidí," shrnul Věženský.

Kromě prosince byly špatnými měsíci i květen, srpen a září, v každém z nich při nehodách zemřelo pět lidí. Nejnižší číslo v kolonce mrtvých se pak poněkud překvapivě objevilo u prvního prázdninového měsíce - v červenci zemřel při haváriích jen jeden člověk.

Nejčastějším přestupkem bylo překročení rychlosti

Silnice dle policie

Nejčastější přestupky
překročení pov. rychlosti
17 189
nesprávný způsob jízdy
4 834
nepoužití pásů/sedačky
2 547
jízda bez dálniční známky
1 328
používání mobilu za jízdy
1 622
jízda pod vlivem alkoholu nebo drog 936

Počet nehod 2011/12
Olomoucko   1 740/1 827
Přerovsko        804/853
Šumpersko      716/733
Prostějovsko    696/664
Jesenicko        318 / 239
celkem          4 274 / 4 406

Hlavní příčiny nehod
nesprávný způsob jízdy
2 287
nepřiměřená rychlost 690
nedání přednosti 456
jízda pod vlivem alkoholu 329
nesprávné předjíždění 77
(zdroj: Policie ČR)

Co se týče dopravních přestupků, řešili jich policisté v Olomouckém kraji téměř 43 tisíc. Nejčastěji, ve více než 17 tisících případech, šlo o překročení povolené rychlosti. Jejich množství se tak oproti předchozímu roku snížilo o více než dva tisíce.

"Kromě toho o pětinu ubylo i přestupků nepřipoutání se pásem či nepoužití autosedačky. Řidiči si zřejmě konečně uvědomili, že jde o životy a zdraví, především pak v autech s airbagy," uvedl šéf dopravních policistů s tím, že také o pětinu klesl počet řidičů přistižených za volantem pod vlivem alkoholu.

"Naopak výrazně vzrostl počet těch, kteří vyjeli na zpoplatněnou silnici či dálnici bez známky, a to zhruba o čtyřicet procent," dodal.

Podle náměstka ředitele policie v Olomouckém kraji Ivo Vykopala dělali policisté v roce 2012 kontrolní akce častěji než rok předtím.

"Navýšili jsme jejich počet zhruba o třetinu," řekl Vykopal s tím, že letos by mělo jejich množství zůstat zhruba stejné jako loni.

"Budeme se dál podrobně zaměřovat na řidiče pod vlivem alkoholu a drog, protože v tom neustále vidíme riziko, a kromě toho i na používání mobilu při jízdě, nedodržování povolené rychlosti a nesprávný způsob jízdy," dodal.