Podle České spořitelny chybí na účtech zkrachovalého OP Prostějov stovky milionů korun z prodeje zastavených zásob. (Ilustrační snímek)

Podle České spořitelny chybí na účtech zkrachovalého OP Prostějov stovky milionů korun z prodeje zastavených zásob. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Na účtech OP Prostějov chybí stamiliony za zboží, tvrdí Česká spořitelna

  • 4
Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku podle České spořitelny chybí stovky milionů korun, které dva bývalí insolvenční správci utržili z prodeje zastavených zásob. Spořitelna, která je zajištěným věřitelem OP, proto požádala Krajský soud v Brně, aby před výplatou výtěžku z prodeje majetku OP tyto transakce důkladně prověřil.

Prodej majetku zkrachovalého OP měli od ledna 2010 na starosti postupně tři insolvenční správci. Česká spořitelna (ČS) tvrdí, že přesné údaje o prodeji majetku OP jsou pouze od června 2011, kdy jej převzala nynější insolvenční správkyně OP Miloslava Horská.

Předchozí správci Jaroslav Svoboda a Jiří Kocvrlich dle spořitelny nevypracovali závěrečné zprávy o své činnosti a řádně nevedli evidenci majetku, takže není zcela jasný prodej v době jejich úřadování.

"Bývalí insolvenční správci utržili zpeněžením zastaveného majetku (zásob) prostředky v řádu stovek milionů korun. V době ukončení jejich působení však celková částka na účtech náležejících do majetkové podstaty dosáhla sotva 95 milionů korun," upozornili ve zprávě pro soud právníci ČS, podle nichž by výtěžek z prodeje měl být vyšší o stovky milionů korun.

Spořitelna proto před výplatou peněz na svůj účet požaduje, aby byl přesně vyčíslen výtěžek z prodeje majetku OP v době fungování prvních dvou správců a také náklady na tuto činnost. Insolvenční soud by podle ní měl vyzvat Svobodu s Kocvrlichem, aby mu předložili souhrnnou zprávu o své činnosti.

K zásobám jsem se vůbec nedostal, říká jeden z exsprávců

Bývalý zvláštní insolvenční správce OP Kocvrlich řekl, že prodal pouze několik kusů nábytku v celkové hodnotě 1,6 milionu korun.

"K zásobám zboží jsem nebyl vůbec připuštěn," uvedl Kocvrlich, podle nějž prodejny i se zásobami spadaly do kompetence správce Svobody. Jeho vyjádření se zatím nepodařilo získat.

Horská ve zprávě pro brněnský soud vypočítala dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček Oděvního podniku a pozemků ke konci září skoro na 99 milionů korun.

Dosud nejvíc peněz insolvenční správkyně pro věřitele Oděvního podniku získala prodejem výrobního areálu v Uherském Hradišti, jehož kupní cena byla 38 milionů korun.

Své pohledávky vůči Oděvnímu podniku nárokuje podle informací v insolvenčním rejstříku 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. Spořitelně prostějovská textilka dluží zhruba 675 milionů.