Olomoucký arcibiskup Jan Graubner tvrdí, že církev nechá po vrácení majetku dál hospodařit současné nájemce a dosadí své lidi pouze do vedení.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner tvrdí, že církev nechá po vrácení majetku dál hospodařit současné nájemce a dosadí své lidi pouze do vedení. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na vráceném majetku budou lidé hospodařit i nadále, slibuje arcibiskup

  • 2
Církve mohou dostat v Olomouckém kraji zpět rozsáhlé lesy, pozemky či nemovitosti. Vláda totiž ve středu schválila, že jim vrátí majetek, o který přišly za komunistického režimu. Největší část z nich se bude vracet katolíkům. Arcibiskup Jan Graubner ale uklidňuje, že to převratné změny znamenat nebude.

Komunisté zabavili v regionu církvím po roce 1948 především pole a lesy, kromě toho ale třeba i několik hájoven či dům v lázních Teplice nad Bečvou. Podle odborníků připadne drtivá většina ukradeného majetku katolíkům.

Jejich zástupci v Olomouckém kraji už po rozhodnutí vlády vzkázali, že případné vrácené pole, lesy či nemovitosti nechají i nadále v nájmu těm, kteří na nich nyní hospodaří.

"V lesích budou dále pracovat ti, kteří tam pracují dnes, jen dosadíme vlastní lidi do vedení, což nebudou ovšem kněží, ale laici a odborníci. Počítáme se zřízením společnosti, která se bude o hospodaření starat nejen jménem biskupství, ale i farností," řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Podle mluvčího Arcibiskupství olomouckého Jiřího Gračky se seznam vrácených věcí bude ještě v dalších měsících ladit, takže církev zatím nemá přesný soupis. "Pokud jde o nemovitosti, připadají v úvahu téměř jen hospodářské budovy a hájovny, které budou dále sloužit svému účelu," vysvětluje.

Církev se dle arcibiskupa o majetek dokáže postarat

Například v Teplicích nad Bečvou by se měl katolíkům vracet dům v lázních. Před válkou jej využívali k ubytování duchovních během léčebných pobytů. "Až se jej podaří opravit, což bude náročné vzhledem k tomu, že se do něj dvacet let neinvestuje, bude zase sloužit duchovním, ale i dalším lázeňským hostům," slibuje arcibiskup Graubner.

Jak se arcibiskupství hodlá o vrácený majetek starat, podle něj zájemcům napoví pohled na budovy a pozemky, které už církev získala zpátky v dřívějších restitucích.

"Několik budov užívají neziskové organizace, jako jsou například Arcidiecézní muzeum, Muzeum Kroměřížska či Konzervatoř Evangelické akademie. Z takových budov není žádný zisk, ale jsme rádi, že slouží veřejnosti a jsou opravené," popisuje arcibiskup.

"V Chropyni vlastníme rybník, který je pronajatý společnosti, která tam podniká. Nájemné je skromným příspěvkem do našeho rozpočtu. Farnost Zábřeh zase vlastní kus lesa, který spravuje sama, protože místní farář je původním povoláním lesák," dodává.

Některým obcím nevyřešené restituce roky komplikují život

A jak se bude majetek církvím vracet? Finanční náhradu dostanou podle plánů vlády během třiceti let v rámci třiceti splátek. První by měla dorazit na jejich účty do 31. prosince 2013. O nemovitý majetek, který je nyní především ve vlastnictví Pozemkového fondu a Lesů ČR, musí církve požádat do 12 měsíců od začátku účinnosti zákona. Majetek jim bude vydávat pouze stát a jeho organizace.

Právě na dokončení restitucí netrpělivě čekají i některé obce a města v Olomouckém kraji. Bývalý církevní majetek je totiž podle zákona z roku 1991 blokován.

Obcím to dost komplikuje život, protože s těmito pozemky ve svém katastru nemůžou nic dělat, budovy chátrají, na pozemcích nelze stavět. Starostové si stěžují, že to brání jejich rozvoji. Podle Svazu měst a obcí se tento problém více či méně dotýká pětiny obcí v zemi, tedy asi dvanácti set měst a vesnic.

Mezi nimi je třeba i Lipník nad Bečvou. "Restituce vítáme. Je to podle nás historická dohoda. Kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům máme blokované některé pozemky ve městě nebo v místní části Loučka. Pokud se to vyřeší, budeme tam moci zahájit výstavbu rodinných domů," říká starosta Miloslav Přikryl.

Jiný problém kvůli stejnému důvodu už léta řeší třeba v Karlově Studánce v Jeseníkách. "Všechny účelové komunikace v obci, s výjimkou hlavní silnice, patří k lázeňským pozemkům a ty jsou jako bývalý církevní majetek blokované, takže lázně je nemohou na obec převést," říká zdejší starostka Radka Chudová.