Pěstitelé česneku čelí nájezdům band zlodějů. Ti jsou schopni za noc vyplenit třeba i středně velké pole. (ilustrační snímek)

Pěstitelé česneku čelí nájezdům band zlodějů. Ti jsou schopni za noc vyplenit třeba i středně velké pole. (ilustrační snímek) | foto: Petr Topič, MAFRA

Česnek je nejcennější, ale krade se všechno. Z polí mizely i jahody

  • 0
Zemědělská sezona je v plném proudu, jenže kromě sklizně mají pěstitelé v Olomouckém kraji i vážnější starosti - uhlídat úrodu před zloději. Těžké časy prožívají nejen producenti česneku, ale ti jsou nejvíc ohroženi. Kvalitní je drahý a zloději umí za noc vyplenit třeba i středně velké pole.

"Krade se všechno. Okurky, jahody, brambory, v podstatě každé nehlídané ovoce nebo zelenina," konstatuje s neskrývanou hořkostí Miroslav Porč z Okresní agrární komory v Olomouci.

Vůbec nejlákavější kořist však představuje právě česnek. Je totiž dražší než dovážené odrůdy a navíc je ho málo. Pěstitelé tak musí svá pole střežit.

"Hlídáme prakticky nepřetržitě. Kdybychom nehlídali, přijedou nám na něj zlodějské bandy a bude po úrodě," zlobí se například Miroslav Nedělník, majitel zahradnictví v Otaslavicích na Prostějovsku. Jenže ani důsledná ostraha většinou nestačí a i on je pravidelně obětí krádeží.

"Takřka denně se ztrácí další zelenina, kterou kradou především drobní zloději pro vlastní potřebu. Uhlídat to není v našich silách, už takhle pracujeme třináct čtrnáct hodin denně," krčí rameny Nedělník.

"Problematické je i chycení zloděje, když vám rupnou nervy..."

Spoustu času na svém česnekovém poli tráví třeba také Pavel Jurka z Prostějovska.

"Hlídáme a zatím to vypadá, že dobře. Nicméně i chycení případného zloděje vidím jako problematické. Představte si, že člověku rupnou nervy, a má zaděláno na problém. Dopadnout zloděje, které nechytíme při činu, je pak zas prakticky nemožné," poukazuje Jurka, který se pěstování česneku věnuje čtvrtým rokem.

Fakt, že jeho pole není vidět z hlavní cesty, pak jako klíčovou výhodu vidí Petr Štěpánek, který pěstuje česnek poblíž Olomouce. Zloději se mu možná právě proto zatím vyhýbají.

"Ovšem mám přehled i o sousedních vesnicích a vím zatím o dvou případech, kdy větším pěstitelům přes noc česnek ukradli. Já chodím pole kontrolovat alespoň jednou za noc," podotýká.

Okrádání se týká i zákazníků, podvádí se španělským česnekem

Najdou se i další zemědělci, jimž se letos nájezdy zlodějů vyhnuly. Vůbec první sezonu, kdy o část úrody nepřišla, má za sebou Eva Dostálová, pěstitelka další atraktivní plodiny - jahod.

"Letos poprvé nás naštěstí neokradli, v minulých letech nám však zmizela i třetina úrody," podotýká spolumajitelka jahodárny.

Krádeže však nejsou jediným nešvarem, který obchod s oblíbenými plodinami provází. A opět se to týká například česneku. Oběťmi jsou však tentokrát přímo zákazníci.

"Nejčastějším podvodem je prodej levného dovozového španělského česneku pod názvem ‚český‘ za cenu opravdového českého česneku. Bohužel se tak děje i na olomoucké tržnici, kde jsem tomu byl sám svědkem," upozorňuje pěstitel Štěpánek

"Dalším podvodem je pak prodej konzumního česneku pod názvem sadbový, přitom prodávat sadbový česnek mohou pouze šlechtitelé nebo prostředníci s patřičnými doklady," dodává.