Od roku 2009 je přehrada vypuštěná. Dělníci kvůli opravám odstranili zábradlí i asfaltovou silnici.

Od roku 2009 je přehrada vypuštěná. Dělníci kvůli opravám odstranili zábradlí i asfaltovou silnici. | foto: Petr Janeček, MAFRA

Plumlovská přehrada v létě nabídne koupání. V dubnu začne napouštění

  • 0
Koncem dubna začnou vodohospodáři napouštět Plumlovskou přehradu. Lidé žijící v okolí dříve hojně vyhledávané vodní plochy doufají, že se turisté do míst, odkud je před lety vyhnaly sinice, vrátí.

Přehrada je prázdná od sklonku roku 2009. Plány na její jarní napouštění představilo Povodí Moravy ve středu. Poprvé tak po několika odkladech zazněl konkrétní termín. Voda začne přitékat koncem dubna, případně začátkem května.

Plumlovská přehrada

* přehrada na říčce Hloučele je v provozu od roku 1936, patří k nejstarším nádržím v povodí Moravy

* objem nádrže je 5,566 milionu metrů krychlových a transformuje vodu z povodí o ploše 118,5 km čtverečních

* Podhradský rybník pod zámkem má vodní plochu asi 14,3 hektaru

* Bidelec je boční rybník sloužící hlavně k chovu ryb.

Místní věří, že se spolu s vodou postupně začnou vracet i turisté. Což by pomohlo řadě místních živnostníků. S příchodem návštěvníků totiž pookřejí i služby spojené s dovolenými a cestovním ruchem. Nádrž se ale nenaplní během pár dnů, potrvá to.

"Chceme koncem dubna, případně začátkem května začít přehradu napouštět. Ale rozhodně neslibujeme, že bude hned plná. Napouštění potrvá delší dobu," uvedl generální ředitel Povodí Moravy Radim Světlík. Odhadl, že pokud pomůže s naplněním přítoků vodou počasí, mohlo by se během dvou až čtyř měsíců dát v přehradě koupat.

Vody by se tento rok měl dočkat i sousední, loni po čase kvůli prosakování hráze vypuštěný Podhradský rybník. "Ten nemůže zůstat prázdný. V celém systému čištění má svou funkci," dodal Světlík.

Místní doufají, že po napuštění obou vodních ploch se k nim začnou vracet rekreanti. "Jejich odliv byl poznat. Doufáme, že se nyní vrátí, byť už to zřejmě nebude v tak velkém rozsahu jako dříve," poznamenal místostarosta Plumlova Martin Hyndrich.

Na dno zasadí vodní rostliny

Kolem rybníka i přehrady ale bude dál živo nejen kvůli napouštění vody. Vodohospodáři spolu s okolními obcemi chtějí zabránit návratu sinic do rybníka i přehrady. Právě sinice kdysi opanovaly hladinu a z letoviska vyhnaly návštěvníky.

Proto je hlavní snahou odborníků zabránit znovu znečištění a zanášení obou vodních ploch. Vodohospodáři kvůli udržení čisté vody počítají mimo jiné s vybudováním takzvaných litorálních zón. Jedná se o místa osázená vodními rostlinami schopnými částečně zachytit a odstranit zvýšený přísun živin.

Dalším krokem pak bude vybudování speciálního zařízení na srážení fosforu. Ten sinicím chutná, a je proto nutné jej znehodnotit. Speciální srážedla pomocí síranu železitého sníží obsah živin ve vodě přitékající do nádrže.

"Přítoky stále obsahují velké množství živin, které dobře zásobují sinice. Kdybychom nic neudělali, byl by rozvoj sinic dramatický," dodal Světlík. Souběžně proto v obcích ležících na přítocích Podhradského rybníka a přehrady budou pracovat na dokončování kanalizací a zvýšení stupně čištění na čističkách na kýžený třetí stupeň.

Jak rychle se plány podaří převést do reality? Vše je otázka peněz. Podle starostů to může trvat pět, ale i deset let. Do té doby budou proti návratu sinic jako dočasné a zástupné řešení bojovat mimo jiné právě srážedla.

Stavbaři dál pokračují i v opravě hráze přehrady. Do konce února mají začít práce na koruně hráze a na vlnolamu, počátkem března pak stavbaři zahájí bourací práce na konstrukci starého mostu. Oprava této hráze přijde na 136 milionů korun a je jednou z nejnáročnějších vodohospodářských akcí v zemi.