Drogově závislí už nebudou kvůli snížení peněz od státu dostávat v prostějovských lékárnách jehly a stříkačky zdarma. Může to vést k šíření infekčních nemocí. (Ilustrační snímek)

Drogově závislí už nebudou kvůli snížení peněz od státu dostávat v prostějovských lékárnách jehly a stříkačky zdarma. Může to vést k šíření infekčních nemocí. (Ilustrační snímek) | foto: Lenka Nejezchlebová, iDNES.cz

Narkomani už nedostanou v prostějovských lékárnách stříkačky zdarma

  • 0
Prostějovské K-centrum, které pomáhá drogově závislým, musí kvůli nedostatku peněz od státu ukončit spolupráci s několika místními lékárnami. Právě v těch si mohli narkomani pořídit sterilní jehly a stříkačky. Zdejší drogové komunitě se přitom díky tomu v posledních letech vyhýbaly infekční choroby.

"Letos jsme v rámci dotací dostali o sto tisíc korun méně. Kvůli tomu jsme museli přistoupit ke zrušení výdeje injekčního materiálu přes lékárny. Spolupráce s lékárnami fungovala šestým rokem, dostupnost jehel a stříkaček ve městě tak byla na vysoké úrovni," uvedla Iva Velková, vedoucí K-centra v Prostějově, které provozuje Sdružení Podané ruce.

Za loňský rok terapeuti v Prostějově rozdali šestatřicet tisíc sterilních injekčních jehel, z toho téměř třetinu, jedenáct tisíc kusů, přes lékárny. Zbytek si lidé závislí na drogách vyzvedli přímo v kontaktním centru. Jak se bude situace vyvíjet dál, rozhodnou následující týdny.

"V průběhu dvou tří měsíců budeme sledovat, jestli se výměna sterilního materiálu přesune k nám do centra. Pokud ne, pak bude spotřeba nižší. Pochopitelně tak může vzrůst riziko přenosu infekčních chorob," prohlásila Velková.

Prostějovské K-centrum dostává peníze od ministerstva práce a sociálních věcí, města a kraje. Prostějov mu letos poskytl stejnou částku jako loni, na dotaci od kraje se ještě čeká. Deficit vznikl u peněz od státu.

Spolupráce mezi terapeuty a lékárnami patřila k nejlepším

"Sociální organizace možná sejdou na úbytě, ale není to vina města," uvedla místostarostka Prostějova Alena Rašková, které se současný stav nelíbí. Připustila, že některé služby mohou být omezeny na minimum.

Bezplatná distribuce injekčních jehel a stříkaček pomáhá snižovat šíření infekčních chorob, jako jsou hepatitida B a C nebo virus HIV, a to nejen mezi uživateli drog, ale i při přenosu do běžné populace. Tato služba je součástí národní strategie protidrogové politiky.

S lékárnami spolupracují kontaktní centra v Olomouckém kraji, například i v Olomouci, Litovli, Šternberku či Uničově. Podle Lenky Fišerové ze Sdružení Podané ruce však spolupráce mezi terapeuty a lékárnami v Prostějově byla jedna z nejlepších v zemi.

"Měla ojedinělou úroveň," řekla. Do projektu se zde zapojily například Lékárna U Vlaštovky, Lékárna U Svatého Petra a Lékárna Haná.