Nový územní plán může v budoucnu výrazně promluvit do podoby Olomouce. Zájem lidí dokumentuje i to, že k němu přišlo přes šest stovek stížností a připomínek.

Nový územní plán může v budoucnu výrazně promluvit do podoby Olomouce. Zájem lidí dokumentuje i to, že k němu přišlo přes šest stovek stížností a připomínek. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Návrh územního plánu Olomouce má stovky námitek, nejvíc od Hnutí Duha

  • 4
Návrh nového územního plánu Olomouce zasypaly hromady připomínek. Na radnici se jich sešlo více než šest stovek, byť některé se často opakovaly. Nejvíce jich podalo Hnutí Duha. Radnice se teď bude námitkami zabývat.

Přestavba křižovatky ulic Pražské a Erenburgovy, zařazení území Kovošrotu Chválkovice do smíšených výrobních ploch, propojení ulic Hynaisova a Dolní Hejčínská, zařazení zahrádek v Novosadském dvoře do plochy smíšené obytné či prodloužení ulice Bystrovanská přes zahrádky u Bystřice.

To je seznam pět nejčastěji kritizovaných záměrů, kvůli kterým se obyvatelé Olomouce na radnici ozvali.

"Vím o tom, že si lidé stěžují na nadměrný hluk. Na jednání komise hovořili také o zvýšené prašnosti, praskání fasád domů a o ohrožení vodních zdrojů, které souvisí s podnikatelskou činností Kovošrotu TSR Czech," přiblížil například předseda komise městské části Vladimír Kauer.

Proti omezování zeleně na Nových Sadech už vznikla i petice

Dokonce peticí je pak podpořena další z připomínek, která odmítá omezení zelené plochy na Nových Sadech.

"Jejich stanovisko chápu, ale jsem přesvědčena, že jde o problematiku, která vyžaduje koncepční řešení odborníků, a předpokládám, že v souvislosti s tvorbou územního plánu k odborné diskusi došlo," sdělila k tomu Alena Adamíková, předsedkyně komise Nových Sadů.

"Obecně se komise městské části staví za zájmy občanů, samozřejmě v odůvodněných případech, a pokud to není nezbytné a nezasahuje to do koncepčních řešení, je proti omezovaní zelených ploch v naší lokalitě," dodala.

Lidem se nelíbí ani propojení ulic Hynaisova a Dolní Hejčínská koridorem podél dráhy či nápad prodloužit Bystrovanskou ulici.

"Lidé tam mají pozemky, přes které je v novém územním plánu nakreslena cesta tak, že by je rozdělila napůl. To se jim samozřejmě nelíbí a nechtějí to. Otázka ale je, co to znamená a zda se tam cesta opravdu plánuje, to nevím," vysvětluje předseda komise městské části Staré Hodolany a Bělidla Svatopluk Losert.

Nejvíc námitek má Hnutí Duha. Zabránili jsme nejhoršímu, říká

Nejvíce připomínek poslalo Hnutí Duha, patří mezi ně například zrušení záměru výstavby parkovacího domu u zoo na Svatém Kopečku, zachování klidové zóny zeleně podél řeky Moravy jižně od ulice Velkomoravská, zrušení návrhu komunikace mezi ulicemi U Dětského domova a Rybářská či zrušení záborů zemědělské půdy východně od Hněvotína.

"Nejhorším nekoncepčním změnám územního plánu se už podařilo zabránit díky našim předchozím připomínkám," uvedla Radka Spurná z Hnutí Duha Olomouc.

"Zachránilo se například hřiště v Hodolanech, parčík na Lazcích či les ve Zlatém dole u Lošova. Stále ale zbývá dost ploch, které politici v územním plánu musí změnit, aby zajistili, že se Olomouc bude smysluplně rozvíjet. Že bude městem, ve kterém se bude lidem dobře žít a pracovat," shrnula Spurná.

Všemi podněty od obyvatel města se nyní musí radnice zabývat.

"Odbor koncepce a rozvoje prostuduje každou jednotlivou námitku a připomínku a ve spolupráci s určeným zastupitelem, kterým je primátor města, navrhne způsob jejího vypořádání. Pokud to bude nutné, odbor vyzve k jednání subjekty, které námitku uplatnily," nastínil vedoucí odboru Radek Dosoudil. Konečný návrh rozhodnutí o námitkách pak schválí zastupitelstvo města.