Kus obvazu z mumie jednoho z nejvýznamnějších egyptských faraonů Ramesse II. Pracovníci olomouckého vlastivědného muzea na něj narazili náhodou při běžné evidenci v tamních sbírkách. (24. ledna 2014) | foto: Tomáš Frait, MAFRA

Olomoucké muzeum skrývalo poklad, kus obvazu z mumie Ramesse II.

  • 24
Objev nevyčíslitelné hodnoty odhalila běžná evidence sbírek ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Jeho pracovníci zde narazili na část obvazu z mumie jednoho z nejvýznamnějších egyptských faraonů Ramesse II. Tajemstvím ale zůstává, jak přesně se tento poklad do sbírek muzea dostal.

Přes tři tisíce let starou textilii vloženou mezi dvě skleněné tabulky našli pracovníci olomouckého vlastivědného muzea pouze náhodou na konci loňského roku. Procházeli tehdy archivní pozůstalost po dlouholetém muzejním pracovníkovi Václavu Burianovi, který zemřel v roce 1998.

Nečekaný objev v muzeu

"Hodnota tohoto nálezu je nevyčíslitelná," poznamenal na dnešní tiskové konferenci k tomuto objevu ředitel muzea Břetislav Holásek. Jde přitom již o čtvrtý nečekaný objev, který takto sbírky olomouckého muzea v posledních třech letech vydaly.

K fragmentu textilie ze slavné mumie, který v České republice ve svých sbírkách nemá žádné jiné muzeum, patří také průvodní dopis. Ten sice poodhalil původ vzácného nálezu, zároveň však pracovníky muzea překvapil.

Jeho autorem je zřejmě bratr známého rakouského cestovatele a fotografa Richarda Buchty. Ten v 19. století dokumentoval domorodé kmeny kolem horního toku Nilu.

Doslova zde stojí: "Z mumie krále Ramsese II. (rukopis mého bratra Richarda Buchty). Poznámkový deník mého bratra hovoří o otevření mumie Ramesse II., jehož se účastnil. Prvního června 1886 se mumie rozbalila ze přítomnosti chedíva (...)." Ramses je starší způsob přepisu jména faraona, který vládl Egyptu ve 13. století před naším letopočtem.

Dopis pak dále pokračuje popisem těla zesnulého panovníka, jenž patřil mezi nejvýznamnější staroegyptské faraony.

Je možné, že původně byl obvaz uložen v knihovně

Zarážející však je, že cestovatel Richard Buchta, který kus textilie z této mumie kdysi získal, neměl s Olomoucí vůbec nic společného.

"Dnes víme, že část pozůstalosti Richarda Buchty je uložena ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci. Nelze tak vyloučit, že se textilie do muzea dostala právě odsud. Potřebné údaje o osudu této památky však zatím nemáme k dispozici," vysvětlila kurátorka Vlastivědného muzea Markéta Doláková.

Richard Buchta (1845-1894)

Richard Buchta byl známý rakouský cestovatel, malíř a fotograf. V 70. letech 19. století cestoval po Africe, dokumentoval zde především život domorodých kmenů v oblasti horního toku Nilu. Na svých cestách se dostal do Súdánu a centrální Afriky. Po návratu do Evropy vydal několik studií. Spolupracoval s řadou tehdejších badatelů, poskytoval jim obrazový materiál pro jejich publikace.

Navíc připomíná, že v polovině padesátých let 20. století se osobností Richarda Buchty zabýval také olomoucký badatel Mořic Remeš. Studoval i jeho pozůstalost.

"A také v této době byla ve vlastivědném muzeu otevřena výstava zaměřená na starověký Egypt. Na její instalaci se podílel i Václav Burian," dodává kurátorka.

Muzeum se nyní chystá podrobit objevenou textilii ve spolupráci s Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy odborným analýzám, a zjistit tak o této památce více.

"Naším záměrem je také představit tento unikátní předmět veřejnosti. A to ještě v době konání naší výstavy Poklady starého Egypta, která potrvá do 15. března 2014," uvedl ředitel Holásek.

Dodal, že v posledních necelých třech letech se ve sbírkách olomouckého vlastivědného muzea podařilo nečekaně objevit i kolekci kreseb Josefa Winterhaldera mladšího, vzácnou tabatěrku polního maršála Radeckého či obraz Zvěstování sv. Anně od Petra Brandla.

,