Soutěž o nej fotku z výletu: netradiční fotografie olomouckého orloje a

Soutěž o nej fotku z výletu: netradiční fotografie olomouckého orloje a současně i okolních domů na Horním náměstí včetně například Edelmannova paláce. | foto: Libor Štěpánek

Nej fotkami z výletu po Olomouckém kraji jsou orloj a Dlouhé Stráně

  • 1
Netradiční fotografie olomouckého orloje, která zároveň ukazuje i protější domy na Horním náměstí včetně Edelmannova paláce, se stala v hlasování čtenářů nej fotkou z výletu. Z krajského kola ji do celostátního finále doprovodí pohled na horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně s Pradědem v pozadí.

Fotky Libora Štěpánka a Vlastimila Hadry, které v tajné volbě nasbíraly nejvíce hlasů, tak postoupily do celostátního finále. V něm bude hlasování opět tajné, začne v úterý 20. září a skončí 26. září. Autor snímku, který nasbírá nejvyšší počet hlasů, dostane od redakce iDNES.cz víkendový pobyt pro dva v lázních Bělohrad. Fotografové na druhém až pátém místě získají hezké cestopisné knihy.

Do krajského kola hlasování, z něhož vítězové vzešli a kde čtenáři rozdali 343 hlasů, se probojovala devítka snímků, které redakce po nelehkém rozhodování vybrala z fotografií zaslaných emailem a alb přihlášených ze serveru Rajče.net.

Ta dohromady dokazovala, že Olomoucký kraj rozhodně má turistům co nabídnout. I původ jejich autorů, kteří pochází z všemožných koutů republiky potvrdil, že se na ně jezdí dívat Češi, Moravané i Slezané.

Výsledky hlasování o nejhezčí fotku z výletu zde

Mezi turistickými místy v regionu zaujímá klíčové místo Olomouc a to se odrazilo i na přihlášených fotografiích. Nakonec proto hned tři z nominovaných snímků zobrazovaly historické skvosty krajského města.

Fotografii orloje pojal její autor a s 81 hlasy vítěz krajského kola Libor Štěpánek netradičně, takže na ní současně zvládl zachytit i protější domy na Horním náměstí včetně Edelmannova paláce.

Slavnostní sál Arcibiskupského paláce.

Netradiční fotografie orloje a současně i okolních domů na Horním náměstí.

Výhled z věže kostela svatého Mořice na další dominantu, katedrálu svatého Václava.

Další olomouckou dominantou v soutěži pak byl Arcibiskupský palác. "Slavnostní sál má nádhernou barokní výzdobu a při vstupu do něj pocítíte atmosféru jeho historické výjimečnosti. Udála se tu celá řada významných událostí a kráčelo zde mnoho osobností, mimo jiné císařovna Marie Terezie či papež Jan Pavel II.," popsal svůj snímek Bořivoj  Kubala.

Martin Rožnovský pak svým snímkem vytvořil pozvánku hned na dvě místa současně. "Pohled na katedrálu svatého Václava je focen z věže kostela svatého Mořice, což je asi nejlepší výhled na Olomouc. Jen pár metrů od ní je navíc úžasná kavárna," uvedl.

Z ostatních turisticky atraktivních míst v nominaci nechybí pohádkový hrad Bouzov se svou charakteristickou cihlově červenou střechou, jehož fotografii orámoval Petr Spurný portálem druhé brány.

Velkým lákadlem pro tisíce lidí je také už několik let přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně v Jeseníkách, od jejíž horní nádrže lze spatřit i Praděd, jak dokazuje snímek Vlastimila Hadry. Ten je druhým, který bude Olomoucký kraj v celostátním finále reprezentovat, a od čtenářů dostal 73 hlasů.

Horní nádrž přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně s Pradědem v pozadí.

Pohádkový hrad Bouzov pohledem z portálu druhé brány.

Tradiční místa ovšem v nominaci doplnily i méně známé lokality. Fotografie Michala Knotka zachytila renesanční roubený dřevěný kostel svatého Michaela v Maršíkově na Šumpersku, který pochází z roku 1609.

Ten postupně prošel barokními a rokokovými úpravami a mezi další zajímavosti této stavby patří například také to, že na jeho stavbu byly použity i dřevěné trámy ze strženého starého kostela ve Velkých Losinách.

Kostel svatého Michaela v Maršíkově na Šumpersku.

Chátrající hrádek Kunzov v Radíkově nedaleko Hranic.

Netradičním objektem je pak i hrádek Kunzov, který stojí v Radíkově nedaleko Hranic. "Starý, opuštěný, chátrající a strašidelný, to vše tento malý hrádek vystihuje," píše autor fotky Petr Daněk, jejíž atmosféra tento popis přesně vyjadřuje.

Snímek Martiny Slonkové naopak oplývá hravostí. Zachycuje totiž Lánský vrch ležící poblíž Žulové na Jesenicku, na jehož vrcholu se nachází obří stůl a židle. "Je jeden kopeček, a tam bez domečku stoleček," shrnula krátce čtenářka místo, které kromě neobvyklého posezení nabízí i výhled do širokého okolí.

Lánský vrch u Žulové na Jesenicku, na jehož vrcholu se nachází obří stůl a židle.

Výhled do dálek Olomouckého kraje z vrcholu hory Šerák.

I poslední nominovaná fotografie, kterou do soutěže poslala Lenka Launerová, pak nabízí výhled do širokého okolí. Pochází totiž z vrcholu více než třináct set metrů vysoké hory Šerák.