Elegantní rozhledna Zlatý Chlum u Jeseníku

Elegantní rozhledna Zlatý Chlum u Jeseníku | foto: MF DNES

Nejhezčí rozhlednou Olomouckého kraje je Zlatý Chlum, rozhodli čtenáři

  • 4
Rozhledna Zlatý Chlum u Jeseníku ovládla hlasování čtenářů iDNES.cz o nejkrásnější rozhlednu Olomouckého kraje. Na druhém místě skončila Biskupská kupa u Zlatých Hor. Obě vyhlídkové stavby nyní postupují do finálového kola, z něhož vzejde nejhezčí rozhledna České republiky.

V krajském kole se v tajném hlasování vybírala nejhezčí vyhlídková věž, celkového vítěze určí celostátní anketa, která startuje ve čtvrtek 4. srpna. Její výsledky budou známy 9. srpna.

Které rozhledny postoupily do celostátního kola

S nominací jednotlivých rozhleden pomáhal iDNES.cz autor televizního pořadu o rozhlednách a přední odborník na vyhlídkové stavby Jan Nouza. Do ankety se tak dostaly rozhledny různých stylů.

Výsledky hlasování o rozhlednu kraje najdete zde

Věžka v Čechách pod Kosířem

Věž v Čechách pod Kosířem.

Nejstarší rozhledna na území Olomouckého kraje. Stojí na malém pahorku v zámeckém parku naproti vstupu do zámku, kde ji nechal postavit hrabě Ervín z portugalskému rodu Silva-Tarouců, když na přelomu 30. a 40. let 19. století přestavěl rodové sídlo i park.

Samotná rozhledna byla dokončena v roce 1843. U místních obyvatel se brzy ujal název Věžka.

Krásný výhled nejen na park si však od konce 90. let lidé užít nemohou, protože je věž trvale uzavřená a čeká na rekonstrukci a opětovné zpřístupnění.

Biskupská kupa u Zlatých Hor

Rozhledna na Biskupské kupě

Osmnáct metrů vysoká kamenná rozhledna stojí téměř na hranici s Polskem. Je nejstarší rozhlednou v Jeseníkách. V roce 1898 ji vybudoval německý turistický spolek při příležitosti 50. výročí panování císaře Františka Josefa I.

Zděná rozhledna tehdy nahradila předchozí dřevěnou věž, kterou stejný spolek postavil v roce 1890. Současná věž je přístupná veřejnosti od roku 1996, kdy ji radnice ve Zlatých Horách opravila.

Zlatý Chlum u Jeseníku

Rozhledna Zlatý Chlum u Jeseníku

Elegantní kamenná rozhledna z roku 1899 nad lázeňským městem Jeseník vyrostla na kopci, který dominuje celé oblasti.

Plány vznikly již v roce 1894, ale samotná stavba nakonec přišla na řadu až o pět let později.

Jan Nouza

Vysokoškolský profesor na Technické univerzitě v Liberci. Jeho koníčkem je turistika, zejména pak poznávání rozhleden.

Je autorem televizního seriálu Rozhlédni se, člověče a publikací Rozhledny Čech, Moravy a Slezska a Rozhledny na prahu 21. století.

Vytvořil i nejstarší české stránky mapující naše a zahraniční rozhledny (stránky najdete zde).

Návrh 26 metrů vysoké věže vypracoval ředitel kamenické školy Eduard Zelenka, autorem stavby je stavitel Alois Nitzsche.

V roce 1902 vedle rozhledny vznikla i horská chata a Zlatý Chlum se stal populárním cílem turistických výprav.

Zájem ochabl po 2. světové válce, v roce 1955 navíc chata vyhořela a opuštěná věž od té doby chátrala.

Teprve v 70. letech ji jesenická radnice nechala opravit a rozhlednu opět otevřela.

Svatý Kopeček u Olomouce

Kovová rozhledna s trojúhelníkovým půdorysem stojí v areálu zoologické zahrady od roku 1974 a od té doby je její jasnou dominantou. Věž vysokou 32 metrů navrhl architekt Jan Navrátil a stavba trvala dva roky.

Vyhlídková věž v areálu zoo na Svatém Kopečku u Olomouce

Z nejvyššího patra, do kterého vede 128 schodů, je možné pozorovat zvířata v zoo. Současně rozhledna nabízí jedinečný výhled na Hanou. Za jasného počasí je z věže vidět i nejvyšší vrchol Jeseníků Praděd.

Nynější podobu věž získala během rekonstrukce v roce 1999, kdy z ní zmizel původní plechový plášť.

Háj u Šumperka

Rozhledna Háj u Šumperka

Dřevěná rozhledna Háj stojí od roku 1993. Vyrostla tehdy na místě, kde už před tím stávala rozhledna Klubu českých turistů. Původní věž nesoucí jméno Milana Rastislava Štefánika vznikla v roce 1934, za války sloužila Němcům jako letecká pozorovatelna.

Po válce se zanedbaná stavba vrátila do rukou turistického klubu a později Sokola, ale kvůli nedostatku peněz na údržbu stavba dál trpěla. V roce 1953 nakonec po zásahu bleskem vyhořela do základů.

Jak se vybíralo

Jan Nouza vybral pro každý kraj sedm rozhleden.

Snažil se, aby byly zastoupeny rozhledny reprezentující různé stavební typy, epochy a pokud možno i různé okresy v rámci kraje.

Přednost dostaly rozhledny, které jsou unikátní v rámci celé České republiky, případně které mají zajímavé okolnosti vzniku.

Obnovení se pak dočkala až po roce 1989, kdy se na stavbě rozhledny dohodly obce Šumperk, Bludov a Ruda nad Moravou.

Autory současné 29 metrů vysoké celodřevěné věže, na níž vede 134 schodů, jsou architekti Vladimír Malaska a Ivo Barvíř, kteří stavbu navrhli v duchu původní Štefánikovy rozhledny.

Borůvková hora

Jediná rozhledna v Rychlebských horách stojí nedaleko Javorníku. Věž dokončenou v roce 2006 tvoří kovová konstrukce s dřevěným opláštěním.

Rozhledna Borůvková hora u Javorníku

Rozhledna s vyhlídkou ve výšce 24 metrů nahradila původní věž ze 70. let 19. století a následnou pozdější stavbu, která zde vyrostla v roce 1890. Ta musela být uzavřena poté, co se pod dvěma turistkami propadly schody a obě ženy se těžce zranily.

Úřady poté ztrouchnivělou stavbu chtěly nechat strhnout, ale ještě před tím se věž 11. září 1900 zřítila během vichřice. Třetí stavba vznikla v roce 1908, ale i tu o čtrnáct let později zničil prudký poryv větru.

O novou rozhlednu pak Javorník usiloval až od roku 1998, ale dočkal se až o osm let později. Projektanti původně navrhli stavbu s půdorysem borůvkového listu natočenou tak, aby odolávala prudkému větru. Taková konstrukce se ale ukázala jako příliš komplikovaná. Pětadvacet metrů vysoká věž tak nakonec má tvar válce.

Přáslavice

Moderní zděná rozhledna z roku 2009 stojící v Přáslavicích nedaleko Olomouce je

Nejmladší z nominovaných věží v Olomouckém kraji byla dokončena v roce 2009. Moderní zděná rozhledna je součástí sportovního areálu, je vysoká 21 metrů a na její vrchol vede 82 schodů.

Z přáslavické věže Božka je možné dohlédnout na Hornomoravský úval s krajským městem Olomouc, Drahanskou vrchovinu, Jeseníky, Oderské vrchy, Moravskou bránu či Hostýnské vrchy.

Hlasování v ostatních krajích