Nejtvrdší kurz Komando zvládlo jedenáct vojáků z Prostějova a Hranic

  • 2
Dlouhé bojové přesuny, nedostatek spánku i jídla, psychický tlak či fyzické vyčerpání. To všechno museli zvládnout vojáci, kteří chtěli dokončit nejtvrdší armádní kurz Komando. Z 62 přihlášených to zvládlo dvanáct, z toho jedenáct slouží u prostějovského průzkumného praporu či mechanizované brigády Hranice.

Komando nemá v české armádě obdoby a náročnost lze srovnávat například například s kurzy přežití amerických Rangers. Zvládnutí vyžaduje mimořádnou fyzickou i psychickou připravenost. Cíl je jediný - vybrat vhodné kandidáty na základní velitelské funkce.

Během kurzu vojáci procvičují plánování boje a operací, ale i samotné plnění úkolů - od přesunů, boje s nepřítelem, průzkumu objektů, přes vytváření léček, navádění dělostřelecké a minometné palby až po přivolání letecké podpory.

Účastníci trpí nedostatkem spánku, jsou neustále vystavování stresovým situacím a psychickému tlaku a během plnění úkolů se dostanou až na samotnou hranu svých schopností. Experti tak účastníky testují, zda jsou dostatečně odolní, aby mohli velet. Zda snášejí enormní únavu, fyzické vypětí a zda se navíc dokáží při tom všem správně rozhodovat.

„Těžko v této chvíli hledám slova, je to všechno ještě čerstvé. Tomu, kdo to sám nezažil, se to dá jen stěží vysvětlit. Na začátku nás bylo 62 a na konci nás zbylo 12 unavených, zablácených, ale hrdých vojáků,“ popsal vůbec nejlepší z účastníků Petr Homola.

Ten je jediným z dvanáctky vojáků, který nepatří k jednotkám z Prostějova a Hranic, neboť je příslušníkem 43. výsadkového praporu Chrudim. Jako nejlepší ze všech převzal legendární FS dýku, jeden ze symbolů příslušníků Commandos.

Vojákům ocenění předal člen paravýsadku Platinum - Pewter

Dvanáct vojáků, kteří kurz úspěšně dokončili, si nášivku, odznak a pamětní medaili na znamení svého úspěchu převzali před několika dny v symbolickém prostředí - kryptě kostela svatého Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde zahynuli parašutisté, kteří provedli atentát na Reinharda Heydricha.

Dekret o absolvování spolu z nášivkou převzali úspěšní absolventi kurzu Komando z rukou posledního žijícího parašutisty československé zahraniční armády Jaroslava Klemeše.

A to mimo jiné z rukou posledního žijícího parašutisty československé zahraniční armády Jaroslava Klemeše, účastníka výsadku Platinum - Pewter. Právě silný historický odkaz kurzu připomněli při předávání i představitelé armády.

„V jeho závěru se scházíme právě na tomto místě, abyste na vlastní kůži pocítili paralelu s těmi, co zde padli. Přísahali, že se nikdy nevzdají a aby svým slovům dostáli, raději si sáhli na to nejcennější, svůj život,“ řekl Karel Klinovský, náčelník Institutu přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy vyškovské vojenské akademie.

„Přijetím insignií kurzu Komando se tak i vy stáváte nositeli těchto myšlenek a idejí a přeji si, abyste z nich také nikdy neustoupili,“ dodal.

„Půda, na které právě stojíme, musí být posvátná každému vojákovi, potažmo každému občanovi naší vlasti. Každá píď, každý centimetr tohoto prostoru totiž představují věci vyšší, za které je třeba bojovat,“ doplnil pak velitel Velitelství výcviku - Vojenské akademie Vyškov plukovník Jan Holek.

Kurz velitelů malých jednotek Komando se koná dvakrát ročně vždy na jaře a na podzim, zatím naposledy se odehrál v říjnu. Tradicí ale i použitými prvky navazuje na výcvik, který za druhé světové války ve Skotsku absolvovali českoslovenští vojáci. Trvá 26 dní mu dvanáctidenní výběrové řízení. To v říjnu pustilo do hlavní části kurzu 30 z 62 přihlášených uchazečů.