Návštěvníci olomouckého pivního festivalu.

Návštěvníci olomouckého pivního festivalu. | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Největší beerfest v kraji je ohrožen, na jeho místě se bude stavět parkur

  • 5
Kde a kdy se v Olomouci uskuteční příští ročník populárního Českého pivního festivalu? To je nyní velkou neznámou. Na Lazcích, které byly roky jeho domovem, se totiž bude stavět nový parkurový areál. Pořadatelé tak připouštějí i možnost, že se akce také nemusí konat vůbec.

Areál na Lazcích, kde zakotvily poslední čtyři ročníky festivalu, prodává město soukromé firmě, která tam chce už na jaře začít stavět parkurové závodiště (více o něm čtěte zde). Pořadatelé, kteří už beerfest museli jednou stěhovat z Envelopy, nyní tvrdí, že jiné vhodné místo pro tak velkou akci už v Olomouci není.

"Náhradní místo nemáme, a pokud ho nenajdeme, jubilejní ročník festivalu nebude," řekl Pavel Spálený z agentury Festpro, která akci pořádá.

Čtyřdenní beerfest v uplynulých ročnících navštívilo i šestnáct tisíc lidí, kteří kvůli němu přijeli do Olomouce z okruhu až sta kilometrů. Také letošní ročník dokázal, že u návštěvníků je festival populární. Přestože čtyři dny nepřestalo pršet, lístek na beerfest si koupilo osm tisíc lidí.

Vzhledem k tomu, že areál je blízko hustě obydleného sídliště, snaží se město už několik let pořadatele přimět, aby festival přestěhoval na letiště v Neředíně.

Festival si na letišti neumím představit, říká pořadatel

"Diskutujeme o tom už dlouho. Plochy letiště chceme i v novém územním plánu rezervovat pro aktivity tohoto typu," uvedl primátor Olomouce Martin Novotný. I když zatím neví kdy, město by podle něj mohlo na letišti vybudovat pro pořadatele kulturních akcí zázemí. Nebo s tím alespoň pomoci.

Právě nedostatečné technické vybavení je to, co pořadatele pivního festivalu od přesunu na neředínský horizont odrazuje. "Není tam elektroinstalace ani voda. Je to jen holá louka," podotkl Spálený. "Než festival připravíme, trvá to tři týdny. Další dva týdny po jeho skončení ho pak demontujeme. Neumím si ani představit, že by nás tam nechali měsíc akci chystat," doplnil Spálený.

Město nechce o festival přijít. Svědčí o tom mimo jiné to, že na stejném zastupitelstvu, kde prodali lazecké pozemky, přiznali olomoučtí politici festivalu finanční podporu tři sta tisíc korun.

"Není to jen konzumační, ale mnohem více kulturní akce, která je pro Olomouc významná. Ale myslím, že i poslední deštivý ročník ukázal, že závodiště není nejvhodnějším místem pro její konání," poznamenal náměstek primátora Jan Holpuch, který má na starosti kulturu.

Festival chce se stavitelem parkuru jednat

Na rozdíl od pořadatelů si náměstek umí festival na letišti představit. "I v jiných městech se takové akce konají na letištích. Každopádně chceme pomoci hledat náhradní plochu," dodal Holpuch.

Pavel Spálený se ale stále nevzdává ani lazeckého areálu. S firmou Moravo trading, která pozemky od města kupuje, chce jednat o pronájmu alespoň na příští ročník. To však zřejmě nebude možné, protože festivalový květen a červen jsou přesně měsíce, kdy tam chce investor začít stavět.

"Výstavbu musíme zahájit už na jaře i kvůli podmínkám Evropské unie, která nám na stavbu poskytuje dotaci. Okolo je ale víc pozemků, které by se daly využít," myslí si jednatel společnosti Moravo trading.

Na posledním ročníku Českého pivního festivalu mohli návštěvníci ochutnat okolo sta piv z produkce více než 30 pivovarů a minipivovarů. Čtyřdenní akce je také spojená s koncerty známých i regionálních kapel. Nejvyšší, až osmnáctitisícovou návštěvnost měl festival v dobách, kdy se konal na Envelopě vzdálené jen pár minut od centra města. Odtud se stěhoval kvůli výstavbě nové přírodovědecké fakulty.