Nejvyšší soud se bude zabývat stížností jednoho z věřitelů na způsob výplaty prvních téměř sta milionů korun z prodeje majetku zkrachovalého OP Prostějov. (ilustrační snímek)

Nejvyšší soud se bude zabývat stížností jednoho z věřitelů na způsob výplaty prvních téměř sta milionů korun z prodeje majetku zkrachovalého OP Prostějov. (ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Výplatu peněz z prodeje majetku OP Prostějov bude řešit Nejvyšší soud

  • 2
Nejvyšší soud v Brně se bude zabývat sporem věřitelů zkrachovalého Oděvního podniku Prostějov o výplatu prvního zhruba sta milionů korun z prodeje jeho majetku. Dovolání k němu podal jeden z nezajištěných věřitelů, firma La Tortura.

Vrchní soud v Olomouci dal loni na podzim za pravdu České spořitelně, která jako zajištěný věřitel OP nesouhlasila s výší částky určené k výplatě na její účet.

Podle dubnového verdiktu Krajského soudu v Brně měla z dosavadního prodeje majetku OP inkasovat prvních 96 milionů korun, spořitelna ale požaduje 103 milionů korun.

Spor se vede o to, zda z dosavadního celkového výtěžku z prodeje majetku OP mohou být odečteny náklady na správu a především provoz podniku ve výši 11,5 milionu korun. Spořitelna upozornila na to, že částka je o sedm milionů korun vyšší, než povoluje zákon, který v tomto případě připouští pouze čtyřprocentní podíl výdajů.

S tím však nesouhlasí firma La Tortura, podle které insolvenční zákon v pasáži týkající se nákladů na správu majetku zkrachovalého podniku s provozem podniku vůbec nepočítá, takže limity těchto výdajů nejsou stanoveny a měly by být odečteny od výtěžku. OP skončil v konkurzu v lednu 2010 a jeho provoz pokračoval několik následujících měsíců.

"Není možné, aby věřitel zajištěný podnikem inkasoval hrubý výtěžek provozu podniku a náklady tohoto provozu přenechal těm, kteří stojí v pomyslné frontě za ním," uvedl v dovolání právník firmy La Tortura Tomáš Troup.

Firma je připravena obrátit se i na Ústavní soud

La Tortura vyčká na verdikt Nejvyššího soudu a pokud neuspěje, tak je připravena navrhnout Ústavnímu soudu, aby sporné ustanovení insolvenčního zákona zrušil.

"Jednalo by se totiž nepochybně o porušení ústavně zaručeného práva na ochranu vlastnictví a o porušení práva na spravedlivý proces," upozornil Troup, podle kterého insolvenční proces v aktuální podobě "systémově poškozuje" některé jeho účastníky.

Insolvenční správkyně OP Miloslava Horská ve zprávě pro brněnský soud vypočítala dosavadní čistý příjem z prodeje výrobních areálů bývalých poboček podniku a pozemků na bezmála 99 milionů korun. Po odečtení odměny pro správkyni a nákladů na znalecký posudek má spořitelně připadnout zhruba 96 milionů korun.

Horská dosud prodala několik poboček OP a pozemků. V částce určené k první výplatě České spořitelně není zahrnut výtěžek z prodeje výroby na míru, který činí 58 milionů korun. Součástí výplaty není ani 35 milionů korun z prodeje výrobních areálů podniku v Olomouci, Ostravě a Drahanech. Horská loni na podzim zahájila prodej hlavního areálu Oděvního podniku v Prostějově.

Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali o více než dvě miliardy korun. Spořitelně prostějovská textilka dluží 675 milionů. Znalci hodnotu podniku odhadli na miliardu korun.