Někdejší Grandhotel Klíč a dnešní lázeňský dům Janáček v Teplicích nad Bečvou.

Někdejší Grandhotel Klíč a dnešní lázeňský dům Janáček v Teplicích nad Bečvou. | foto: archiv, MF DNES

Někdejší grandhotel a nynější lázeňský dům čeká proměna za 50 milionů

  • 0
Když ho v roce 1929 stavěli, jmenoval se Grandhotel Klíč, později Sokolovo a dnes jej lidé znají pod jménem lázeňský dům Janáček. Řeč je o dominantní stavbě Teplic nad Bečvou, historické budově, která upoutá každého, kdo jen tak projíždí Moravskou bránou nebo si jede upevnit své zdraví do místních sanatorií. Tu letos čeká další etapa rekonstrukce.

Během opravy budovy, která odstartovala na začátku měsíce a bude stát padesát milionů korun, vedení lázní počítá s rekonstrukcí vstupní haly, recepce, kavárny či se stavbou nového rehabilitačního bazénu nebo nových prostor pro masáže.

"Přestavba se dotkne takzvaného balneoprovozu, tedy prostor pro léčivé koupele, masáže, zábaly a ordinace lékařů. Ten současný provoz z roku 1988 je už zastaralý. V rámci prací také posuneme hlavní vchod," nastínila ředitelka lázní Irena Vašicová.

S opravami recepce a renovací kavárny by měli dělníci skončit v březnu, výstavba rehabilitačního bazénu pak na práce plynule naváže a potrvá do konce května. Lázně si na padesátimilionový projekt berou třicetimilionový úvěr, jeden milion jim přidá také hranická radnice.

Základy lázeňské tradice Teplic nad Bečvou položil tehdejší majitel hranického panství Jan Kropáč z Nevědomí, který nechal roku 1553 vybudovat kamennou nádrž ke koupání, do níž byly svedeny nejvydatnější prameny minerální vody. V roce 1711 pak byla na levém břehu řeky Bečvy postavena první lázeňská budova v místě dnešního lázeňského sanatoria Bečva.

Období velkého rozmachu lázní začalo ve třicátých letech 20. století, kdy byly vědecky prokázány léčebné účinky zdejší unikátní minerální vody pro léčení srdečně-cévních onemocnění.

,